Pasaulyje

2020.04.17 11:41

Po „Brexito“ Britanijoje nepakanka galinčių nurinkti derlių – jau skraidina darbininkus iš Rytų Europos

BNS2020.04.17 11:41

Siekdama gelbėti šparagų ir braškių derlių, kuris gali supūti, su darbo jėgos stygiumi susidūrusi Jungtinė Karalystė (JK) mobilizuoja studentus, bedarbius ir darbininkus iš Europos.

Praėjus kiek daugiau nei dviem mėnesiams po išstojimo iš Europos Sąjungos (ES), kurį lydėjo Boriso Johnsono Vyriausybės pažadai sugriežtinti imigracijos tvarką, ketvirtadienį Stanstedo oro uoste nusileido užsakomuoju reisu atskridęs lėktuvas su 180 žemės ūkio darbininkų iš Rumunijos.

Žiniasklaida skelbia, kad tai vienas iš šešių užsakomųjų skrydžių, turinčių padėti išspręsti sezoninės darbo jėgos stygiaus JK ūkiuose problemą.

Tradiciškai daugelis sezoninių darbininkų, rinkdavusių derlių Britanijos ūkiuose, atvykdavo iš Rytų Europos. Anksčiau tai daugiausia būdavo lenkai, dabar dažniau atvyksta darbininkai iš Rumunijos, Bulgarijos ir Ukrainos.

Kasmet derliui surinkti reikia apie 70 tūkst. sezoninių darbininkų, iš kurių 90 proc. atvykdavo iš užsienio, teigia Britanijos žemės ūkio produktų augintojų asociacija. Tačiau po „Brexito“ iškilo klausimas, kas nuo šiol rinks derlių JK.

Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel vasarį sakė, kad sezoninius darbininkus iš ES galėtų pakeisti britai, turint galvoje, kad šalyje yra 8 mln. bedarbių. Tačiau panašu, kad bent jau koronaviruso epidemijos metu JK teks kliautis darbininkais iš užsienio.

Atvyksta darbininkai rumunai

Pirmosios rumunų darbininkų grupės atvykimas įstūmė į keblią padėtį Rumunijos ambasadorių Londone Daną Mihalache.

„Rumunijos valstybė ir ambasada su tuo nesusijusi... Manau, tokie veiksmai šiuo laikotarpiu yra nesavalaikiai. Tačiau negalime kontroliuoti privačių iniciatyvų“, – sakė jis.

„Mano nuomone, neturėtume transportuoti nemažo skaičiaus žmonių iš Rumunijos ar į ją“, – pridūrė ambasadorius.

Skrydį organizavo Kembridže Rytų Anglijoje įsikūrusi stambi maisto produktų gamintoja „G`s Fresh“. Įmonė naujienų agentūrai AFP sakė norinti turėti tam tikrą skaičių „įgudusių darbininkų“, kad šie apmokytų naujokus.

Rumunų darbininkai samdomi tokiu metu, kai dėl koronaviruso pandemijos JK buvo priversta įvesti karantiną ir šalyje smarkiai išaugo namų ūkių maisto poreikis. Buvo pristatyta nacionalinė iniciatyva „Pamaitink šalį“ („Feed the Nation“), skirta pritraukti kandidatų dirbti laukuose.

Vyriausybė sezoninius darbininkus priskyrė svarbių sektorių darbuotojams, kuriems leidžiama keliauti į darbo vietą ir iš jos. Jeigu jie turi vaikų, šie gali lankyti vietos mokyklas. Pasak Nacionalinės ūkininkų sąjungos (NFU), esama „teigiamų ženklų“, rodančių visuomenės susidomėjimą galimybe laikinai įsidarbinti žemės ūkio sektoriuje.

„Iki šiol sulaukėme kiek daugiau nei 33 500 užklausų dėl dalyvavimo šioje programoje. Kreipiasi žmonės iš visos JK ir užsienio. 16 proc. besikreipusiųjų – kiek daugiau nei 5,5 tūkst. asmenų – kreipėsi dėl įdarbinimo“, – nurodė įmonė „Concordia“, kuri yra viena iš trijų įdarbinimo agentūrų, pradėjusių iniciatyvą „Pamaitink šalį“.

Anot įmonės, 90 proc. kandidatų yra JK piliečiai, pusė jų neteko pajamų šaltinio dėl koronaviruso pandemijos.

Užuot vykę į užsienį pasimėgauti pavasariu, dalis jaunuolių šįmet linkę pasiraitoti rankoves ir gimtinės laukuose skinti salotas, braškes ir avietes. Kaip teigia Braitone pietų Anglijoje įsikūrusi „Concordia“, tai visiškai nauja tendencija jos veiklos praktikoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.