Pasaulyje

2020.04.17 11:12

Macronas siūlo Rusijai, JAV ir Kinijai nutraukti karus: anot ekspertės, tai gali suveikti

Andrius Balčiūnas, LRT.lt2020.04.17 11:12

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pranešė, kad turi dalies pasaulio lyderių paramą iniciatyvai sukurti „pasaulinę taiką“ koronaviruso infekcijos pandemijos metu. Tokiu būdu E. Macronas bando įvesti daugiau sutarimo Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ir ši geopolitinė iniciatyva gali suveikti, teigia LRT.lt kalbinti ekspertai.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas dar kovo gale pasiūlė sustabdyti vykstančius karus ir ginkluotus konfliktus, nes pasaulis susiduria „su bendru priešu – COVID-19“, kuriam nerūpi „tautybė, pilietybė, grupuotė ar tikėjimas“.

Kalbėdamas su Prancūzijos radiju RFI, E. Macronas nurodė, kad jam pavyko užtikrinti kelių iš 5 nuolatinių Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (JT ST) narių palaikymą šiai idėjai: tam esą pritarė JAV, Kinija ir Jungtinė Karalystė.

„Prezidentas Xi Jinpingas patvirtino man savo pritarimą. (...) Prezidentas Trumpas patvirtino man savo pritarimą. Premjeras Borisas Johnsonas man patvirtino savo pritarimą. Manau, kad prezidentas Putinas tikrai irgi pritars“, – sakė E. Macronas. Jis išreiškė viltį, kad šią iniciatyvą palaikyti jam pavyks palenkti ir Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

Tai ne pirmas kartas, kai E. Macronas imasi naujų geopolitinių iniciatyvų: anksčiau jis sukėlė NATO šalių susirūpinimą, kai per interviu leidiniui „The Economist“ pareiškė, kad Aljansą yra ištikusi „smegenų mirtis“, vėliau jis bandė tarpininkauti Ukrainos ir Rusijos taikos derybose dėl karo Rytų Ukrainoje pabaigos, siūlė kurti naują Europos saugumo architektūrą ir užtikrinti artimesnius ryšius su Rusija.

Karališkojo jungtinių pajėgų instituto (RUSI) atgrasymo programos vadovė Elisabeth Braw LRT.lt sako, kad ne visos E. Macrono idėjos gali būti įgyvendintos: „Prezidentui Macronui patinka vaidinti pagrindinį vaidmenį globalioje scenoje nuolat pristatant naujas ir inovatyvias idėjas. Kai kurios iš jų yra įvykdomos, o kai kurios gana nerealistiškos“.

Kol kas nėra aišku, ar Rusija prisijungs prie šios iniciatyvos ir kaip ji galėtų būti įgyvendinama. Bet trečiadienį Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad šalies atstovai jau dirba prie to.

Tačiau ši iniciatyva svarbi tuo, kad yra vienas iš E. Macrono žingsnių bandant formuoti didesnį JT ST narių konsensusą konfliktų klausimais.

„Šiuo atveju, yra ženklų, kad jam pavyksta (...). Tai svarbu, nes neseniai įtampa tarp JAV ir Kinijos dominavo JT ST politikoje“, – LRT.lt sako Europos užsienio reikalų tarybos (ECFR) vyr. politikos bendradarbis Anthony Dworkinas.

Ekspertai ir diplomatai mano, kad virusas turės tragiškų pasekmių konfliktų draskomose šalyse, kurios yra ir skurdesnės bei turi trapias sveikatos apsaugos sistemas.

„Koronaviruso pasaulio taika skamba kaip nerealistiška idėja, bet, turint omeny, kaip labai yra užsiėmusios Vyriausybės kovojant su koronavirusu, tai gali suveikti. O tokioms šalims, kaip Saudo Arabija, tai gali būti laukta galimybė pagaliau pabaigti karą Jemene nepadarant žalos savo kuriamam įvaizdžiui“, – LRT.lt sako E. Braw.

Saudo Arabija dar kovo 9-ąją pranešė nutraukianti koalicijos atakas Jemene ir įvedanti paliaubas, tačiau Irano remiami husiai to padaryti nesutiko.

Kai kurios kitos grupės taip pat nusprendė sustabdyti konfliktus. „Apskritai, sakyčiau, kad rezoliucija nepakeis konfliktų situacijos pasaulyje – pajėgos ir toliau kurs konfliktų dinamiką, net jei didžiosios valstybės kvies tai sustabdyti – bet tai galėtų suteikti pagrindą tiems, kurie šiaip ar taip jau yra pasirengę sustabdyti bevaises (karines – LRT.lt) kampanijas“, – nurodo A. Dworkinas.

Jungtinė Karalystė nurodė prisijungusi prie JT vadovo A. Guterreso kvietimo dar prieš 2 savaites.

JT atstovė Stephanie Dujarric CNN sakė mačiusi šiuos Prancūzijos prezidento pareiškimus, bet organizacija esą kol kas negali patvirtinti jų patikimumo.

„Viruso įniršis iliustruoja karo beprotybę“, – kovo pabaigoje išplatintame laiške rašė JT vadovas, neįvardindamas konkrečių valstybių.

„Todėl šiandien aš kviečiu nedelsiantį nutraukti ugnį visose žemės vietose. Atėjo laikas ginkluotus konfliktus sustabdyti ir sutelkti visiems kartu sutelkti dėmesį į tikrąją kovą dėl mūsų gyvybių“, – rašė A. Guterres.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt