Pasaulyje

2020.04.17 10:22

Savaitgalį Velykas švęs stačiatikiai – be didelių minėjimų ir tuščiose bažnyčiose

Edvardas Špokas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.17 10:22

Šį savaitgalį Velykas švęs stačiatikiai. Kaip ir prieš savaitę katalikai – tuščiose bažnyčiose ir be tradicinių didelių švenčių. Graikijos policija sustiprino kontrolę, kad graikai nekeliautų šalies viduje. 

Tradicinis didžiojo ketvirtadienio kojų apiplovimas, ne prie Šventojo kapo bažnyčios, o prie dvasininkų namų. Ir vilties bei solidarumo žinutė kitiems. Jeruzalės šventos vietos uždarytos ir šių metų tiek katalikų, tiek stačiatikų velykinė malda už koronaviruso aukas.

Ir virš Atėnų girdėti ne miesto triukšmas, o paukščių čiulbėjimas. Velykų savaitė graikams tradiciškai kelionių metas – jie keliauja pas gimines švęsti. Tačiau ne šiemet.

„Šias Velykas mes prisiminsime ne tik kaip meilės, bet ir kaip atsakomybės Velykas. Jas praleisime atskirai nuo mylimųjų, galbūt net toli nuo namų, be pamaldų bažnyčiose. Suprantu, kad tai sunku. Bet tai ne dėl tikėjimo, o dėl grėsmės tikinčiųjų sveikatai“, – sako Graikijos Ministras Pirmininkas Kyriakos Mitsotakis.

Dėl koronaviruso Graikijos valdžia uždraudė keliauti. Policija sustiprino budėjimą, tiek pareigūnų gatvėse nebuvo nuo olimpinių žaidynių prieš 16 metų. Per toli nuo namų nuklydusiems gresia 300 eurų bauda.

Žinios. Savaitgalį Velykas švęs stačiatikiai: kaip ir katalikai, be didelių minėjimų ir tuščiose bažnyčiose

„Šiemet Velykas švęsime namuose su tais, su kuriais gyvename. Nes vienintelis rūpestis dabar, kaip nutraukti viruso plitimo grandinę. Švęsime, kai laimėsime šį mūšį, švęsime kitas Velykas kartu, pagal tradicijas“, – teigia Graikijos krizių valdymo ministras Nikos Chardalias.

Graikija tarp pirmųjų, įvedusių karantiną, ir kol kas šalyje užsikrėtusiųjų COVID-19 – per 2 tūkstančius, mirčių – daugiau nei 100. Vyriausybė teigimu, Velykų savaitė bus labai svarbi – ar pavyks suvaldyti virusą. Esą jei graikai švęstų kaip įprasta – tai nubrauktų visas pastangas užkirsti kelią infekcijai.

Tuščios liks ir bažnyčios, prie jų budės policijos pareigūnai, pamaldos bus transliuojamos internetu. Graikų ortodoksų Bažnyčios lyderiai nurodė melstis namuose.

„Kaip gyvas nemačiau nieko panašaus. Net per karus bažnyčios buvo atviros“, – pasakoja vyskupas.

Tačiau ne tik neįprastos Velykos kelią nerimą graikams. Po daugelio metų taupymo, recesijos, šiemet graikų ekonomika jau turėjo augti. Tačiau dėl karantino prognozuojamas dešimties procentų nuosmukis. Manoma, kad graikai skaudžiausiai tarp Europos šalių pajus koronaviruso krizės ekonominius padarinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt