Pasaulyje

2020.04.17 06:33

Naujausia informacija. Italijoje COVID-19 užsikrėtę beveik 17 tūkst. sveikatos priežiūros darbuotojų

BNS, ELTA, LRT.lt2020.04.17 06:33

Italijoje naujuoju koronavirusu užsikrėtė beveik 17 tūkst. sveikatos priežiūros darbuotojų, daugiau kaip du trečdaliai iš jų – moterys, o COVID-19 dar šiais metais gali pražudyti mažiausiai 300 tūkst. Afrikos gyventojų, penktadienį įspėjo Jungtinių Tautų Afrikos ekonomikos komisija (UNECA), skelbia „Reuters“.

Johnsono Hopkinso universiteto duomenimis, COVID-19 užsikrėtė daugiau nei 2,1 milijono žmonių visame pasaulyje, nuo naujojo koronaviruso mirė mažiausiai 146 000 žmonių.

Mažiausiai 4,5 mlrd. žmonių visame pasaulyje šiuo metu priversti likti namuose, kad būtų suvaldytas koronaviruso plitimas. Tai yra 58 proc. žmonijos, parodė agentūros AFP skaičiavimas. Ji apibendrino duomenis 110 valstybių ir teritorijų. Čia gyventojams draudžiama palikti namus arba jiems taikomi judėjimo ribojimai.

Jungtinių Tautų duomenimis, planetoje šiuo metu gyvena 7,79 mlrd. žmonių. Nuo kovo vidurio judėjimo ribojimus įvedė vis daugiau šalių: kovo 18-ąją jie galiojo 500 mln. žmonių, kovo 23 dieną – jau daugiau kaip milijardui, kovo 24-ąją – 2 mlrd., dar po dienos – 3 mlrd., o balandžio 7 dieną peržengta 4 mlrd. riba.

Atnaujinta 22.50

Lenkijoje prezidento rinkimai, numatyti gegužės 10 dieną, atsižvelgiant į COVID-19 pandemijos keliamą riziką turėtų būti atidėti dvejiems metams arba įvykti bet kuriuo metu organizuojant balsavimą paštu, penktadienį rekomendavo Lenkijos sveikatos ministras.

Abu scenarijai atkartoja pasiūlymus, apie kuriuos jau prakalbo valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS), remianti dabartinį prezidentą Andrzejų Dudą. Nuomonių apklausos rodo, kad dabartinis šalies vadovas A. Duda galėtų laimėti pergalę pirmajame balsavimo ture gegužės 10 dieną.

„Tradiciniai prezidento rinkimai, kai einame į rinkimų apylinkes, galėtų būti saugiai surengti ne anksčiau kaip po dvejų metų, ir tai yra mano rekomendacija“, – žurnalistams pareiškė sveikatos apsaugos ministras Lukaszas Szumowskis, kalbėdamas apie rinkimų grėsmes visuomenės sveikatai.

„Jei politinės grupės nesutinka su šiuo sprendimu <...> tada vienintelis saugus būdas surengti prezidento rinkimus yra balsavimas paštu, kuris gali vykti bet kuriuo metu“, – pridūrė valdančiosios partijos narys L. Szumowskis.

Įtakingas PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis ir premjeras Mateuszas Morawieckis iki šiol atsisakė pakeisti gegužės 10 dieną numatytų rinkimų datą.

Analitikai teigia, kad vėliau A. Dudai gali būti sunkiau laimėti, nes manoma, kad po mėnesį trukusio karantino, per kurį sustojo verslas, o žmonės buvo priversti likti namuose, ekonomika smarkiai nukentės.

Praėjusį mėnesį paskelbta nuomonių apklausa parodė, kad 72 proc. respondentų pageidavo, jog rinkimai būtų atidėti dėl pavojaus sveikatai.

38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje pandemija jau nusinešė daugiau nei 300 gyvybių, užsikrėtė beveik 8,4 tūkst. žmonių.

Praėjusią savaitę PiS pasinaudojo savo dauguma parlamente, kad priimtų teisės aktus, leidžiančius vieną gegužės 10 dieną numatytų rinkimų turą surengti paštu.

Opozicija ir teisės ekspertai šį žingsnį pavadino nekonstituciniu.

Atnaujinta 21.55

Koronaviruso protrūkis per praėjusią parą Prancūzijoje pareikalavo dar 761 gyvybės, o bendras aukų skaičius pasiekė 18 681, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos pareigūnas Jerome'as Salomonas.

Į šį skaičių įtrauktos Prancūzijos ligoninėse ir slaugos namuose užregistruotos mirtys nuo koronaviruso infekcijos COVID-19.

Kaip informavo J. Salomonas, jau trečią dieną iš eilės mažėja šalies ligoninėse gydomų COVID-19 pacientų skaičius.

Naujausiais duomenimis, gydymo įstaigose yra 115 mažiau nuo koronaviruso gydomų pacientų nei ankstesnę dieną. Intensyviosios priežiūros skyriuose gydoma 221 pacientu mažiau nei ankstesnę dieną. Ten patenkančių pacientų skaičius mažėja jau devintą dieną iš eilės.

Mėnesį trunkantis karantinas „pradeda atnešti vaisių“, – teigė J. Salomonas ir pridūrė, kad šaliai būtina „tęsti izoliavimo pastangas“.

Atnaujinta 20.14

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad Kinijoje tikrasis koronaviruso aukų skaičius yra „daug didesnis“, net kinų pareigūnams paskelbus atnaujintus duomenis, kad Uhane, kur virusas atsirado praėjusių metų pabaigoje, buvo užfiksuota dvigubai daugiau mirčių, nei skelbta anksčiau.

„Kinija ką tik paskelbė apie padvigubėjusį savo mirčių nuo Nematomo priešo skaičių. Jis yra daug didesnis nei tai ir daug didesnis nei JAV“, – parašė prezidentas socialiniame tinkle „Twitter“.

Anksčiau penktadienį Kinijos centrinės Hubėjaus provincijos sostinės Uhano, laikomo naujojo koronaviruso pandemijos pirminiu židiniu, tarnybos staiga patikslino koronavirusinės infekcijos COVID-19 aukų skaičių. Jis buvo padidintas 50 procentų: 1 290 atvejų iki naujo bendro skaičiaus 3 869.

Patikslinimas smarkiai – iki 4 632 – padidino ir bendrą visoje šalyje patvirtintų mirties atvejų skaičių.

Atnaujinta 19.42

Italijoje naujuoju koronavirusu užsikrėtė beveik 17 tūkst. sveikatos priežiūros darbuotojų, daugiau kaip du trečdaliai iš jų – moterys, penktadienį paskelbė Italijos visuomenės sveikatos institutas. Vadinasi, Italijoje sveikatos priežiūros darbuotojams tenka 10 proc. visų šalyje patvirtintų užsikrėtimo atvejų.

Visuomenės sveikatos institutas nepateikė duomenų apie mirties atvejus, bet, remiantis ketvirtadienį medikų asociacijos FNOMCeO paskelbtu tyrimu, Italijoje nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirė 125 gydytojai.

Remiantis žiniasklaidos pranešimais, Italijoje COVID-19 pražudė dar mažiausiai 34 slaugytojas. Oficialiais duomenimis, šalyje infekcijos aukomis tapo 22170 žmonių.

Atnaujinta 19.05

Turkijoje per parą patvirtinta daugiau kaip 4 tūkst. naujų koronaviruso infekcijos atvejų ir bendras patvirtintų atvejų skaičius šalyje priartėjo prie 80 tūkst.

Sveikatos apsaugos ministro Fahrettino Kocos duomenimis, Turkijoje koronaviruso atvejų skaičius dabar siekia 78546, o mirčių – 1769. Pasak ministro, Turkija mano, kad koronaviruso protrūkio pikas šalyje bus pasiektas po maždaug 7-10 dienų.

Siekdama pažaboti naujojo koronaviruso plitimą, 83 mln. gyventojų turinti Turkija uždarė didžiąją dalį viešų erdvių šalyje ir sustabdė skrydžius. Praėjusį savaitgalį 31 didžiausiame Turkijos mieste galiojo komendanto valanda, ji taip pat galios nuo šio penktadienio vakaro iki sekmadienio vakaro.

Pirmasis koronaviruso atvejis Turkijoje patvirtintas kovo 11 d.

Atnaujinta 18.59

Švedijos princesė Sofia pradėjo pamaininį jaunesniosios slaugytojos darbą vienoje Stokholmo ligoninėje, siekdama padėti per koronaviruso epidemiją darbu perkrautiems medicinos darbuotojams, penktadienį pranešė Švedijos karališkieji rūmai. 35 metų princesė privačioje ligoninėje „Sophiahemmet“ savanoriauja nuo ketvirtadienio.

„Kaip „Sophiahemmet“ garbės pirmininkė ji nori padėti per krizę, kurią išgyvena Švedija“, – sakė karališkųjų rūmų atstovė Margareta Thorgren naujienų agentūrai AFP.

Praėjusią savaitę princesė, 2015 metais ištekėjusi už princo Carlo Philipo, išklausė trijų dienų parengiamąjį kursą, kad galėtų pradėti darbą.

Šis kursas yra lėktuvų įgulų nariams ir viešbučių darbuotojams skirtos perkvalifikavimo programos dalis siekiant, kad jie galėtų dirbti ligoninėse ir slaugos namuose.

Atnaujinta 18.00

„Google“ kai kurioms viruso paveiktoms žiniasklaidos organizacijoms netaikys reklamos mokesčių

Technologijų milžinė „Google“ penktadienį paskelbė, kad koronaviruso smarkiai paveiktoms žiniasklaidos organizacijoms, besinaudojančioms bendrovės reklamos platforma „Ad Manager“, penkis mėnesius nereikės mokėti reklamos mokesčių. Toks bendrovės žingsnis prisidės prie „žiniasklaidos gelbėjimo fondo“, apie kurį „Google“ paskelbė dar praėjusią savaitę. Į fondą įskaitomos skubios dotacijos, kurios bus suteikiamos viruso paveiktoms naujienų agentūroms.

Atnaujinta 17.56

Indonezijoje – daugiausiai koronaviruso atvejų Pietryčių Azijoje

Indonezijoje patvirtintų koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejų skaičius penktadienį padidėjo iki 5 923. Indonezija aplenkė Filipinus ir tapo daugiausiai koronaviruso atvejų patvirtinusi Pietryčių Azijos šalis.

Daugiau kaip pusė visų atvejų ir mirčių patvirtinta Indonezijos sostinėje Džakartoje. Šalyje mirčių nuo viruso skaičius išaugo iki 520. Prieš tai, kai Indonezija paskelbė naujausius duomenis, Filipinai buvo daugiausiai patvirtintų koronaviruso infekcijos atvejų turėjusi Pietryčių Azijos šalis – 5 878 infekcijos ir 387 mirtys.

Šalies pareigūnai prognozuoja, kad Indonezijoje COVID-19 pikas bus pasiektas gegužę, o patvirtintų infekcijos atvejų skaičius sieks 95 tūkst.

Atnaujinta 17.25

Londone imamasi papildomų apsaugos priemonių autobusuose

Už Londono transporto sistemą atsakingi pareigūnai penktadienį paskelbė apie naujas priemones, skirtas apsaugoti autobusų vairuotojus nuo koronaviruso, šios profesijos atstovams tylos minute pagerbus 20 savo mirusių kolegų.

Londono transporto operatorė „Transport for London“ (TfL) jau buvo įvedusi naują valymo režimą autobusams, stotims ir parkams. Priekinės autobusų keleivių sėdynės yra atitvertos juosta, o vairuotojai sėdi už permatomos apsauginės pertvaros. Nuo pirmadienio taip pat nebebus atidaromos priekinės durys, o keleivių bus prašoma įlipti ir išlipti pro vidurines duris.

Kaip pranešė profsąjunga RMT, viena autobusų operatorė pietvakarių Anglijoje, reaguodama į reikalavimus imtis veiksmingesnių apsaugos priemonių, įtaisė šalia autobusų vairuotojų kabinų „tai, ką tiksliausiai būtų galima apibūdinti kaip dušo užuolaidą“.

Vairuotojai skundėsi, kad „uždanga yra tokia plona, kad visuomenės nariai tempia ją į šoną, kad galėtų pakalbinti vairuotoją“, todėl didėja tiesioginio kontakto su keleiviais rizika.

S. Khanas taip pat ragina JK vyriausybę rekomenduoti žmonėms dėvėti kaukes viešajame transporte, pabrėždamas, kad tai galėtų apriboti koronaviruso plitimą.

Ministrai anksčiau skeptiškai įvertino tokį siūlymą, bet sako, jog šis klausimas tebesvarstomas.

Atnaujinta 17.16

Japonijos premjeras perspėja labiau laikytis socialinės distancijos

Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe, prieš dešimt dienų įvedęs nepaprastąją padėtį Tokijuje ir dar dešimtyje miestų rajonų, penktadienį pareiškė, jog reikia dar griežčiau laikytis socialinės distancijos. Ketvirtadienį Sh. Abe išplėtus nepaprastosios padėties mastą, ji įsigaliojo visoje šalyje. Taip siekiama apriboti žmonių judėjimą prieš vadinamosios „auksinės savaitės“ atostogas.

Pasak premjero, Tokijuje buvo užregistruotas rekordinis naujų koronaviruso atvejų skaičius – 201. Iš viso sostinėje užsikrėtė beveik 3 tūkstančiai žmonių. Tokią padėtį Vyriausybės vadovas pavadino „sunkia“.

Atnaujinta 16.58

Po viruso protrūkio Prancūzijos lėktuvnešyje užkratas nustatytas 940 įgulos narių

Po koronaviruso protrūkio Prancūzijos lėktuvnešyje „Charles de Gaulle“ užkratas diagnozuotas dar šimtams karių. Iš viso 940 testų rezultatai buvo teigiami, penktadienį Senate sakė ginkluotųjų pajėgų sveikatos tarnybos direktorė Maryline Gygax Généro. 645 jūreiviams virusas nebuvo nustatytas. Iš viso lėktuvnešyje ir jį lydinčioje kovinėje grupėje buvo 2 300 karių. Likusių testų rezultatų kol kas nėra. Manoma, kad užsikrėtusiųjų skaičius dar gali gerokai išaugti.

Gynybos ministerijos duomenimis, trečiadienį infekuotųjų skaičius dar buvo 670. Užkrato kilmė nežinoma. Atliekamas tyrimas. Įgula, kuri misijoje buvo tris mėnesius, po tarpinio sustojimo Breste kovo viduryje kontaktų su išore neturėjo. Iš susirgusių karių 20 gydomi ligoninėje, vienas – reanimacijoje.

Atnaujinta 16.52

JK nuo koronaviruso mirė dar 847 žmonės

Jungtinės Karalystės (JK) ligoninėse nuo koronaviruso infekcijos (COVID-19) mirusių žmonių skaičius padidėjo 847, iki 14 576, rodo naujausi kasdien JK sveikatos ministerijos skelbiami duomenys. Per pastarąsias 24 valandas užregistruota šiek tiek mažiau mirčių nei ankstesnę parą, kai mirčių skaičius siekė 861.

Atnaujinta 16.12

„Afrikoje šiemet gali mirti mažiausiai 300 tūkst. žmonių“

Naujojo koronaviruso dar šiais metais gali pražudyti mažiausiai 300 tūkst. Afrikos gyventojų, penktadienį įspėjo Jungtinių Tautų Afrikos ekonomikos komisija (UNECA), skelbia „Reuters“.

54 Afrikos žemyno šalys iki šiol yra pranešusios apie mažiau nei 20 tūkst. patvirtintų ligos atvejų ir beveik 1 000 mirčių. Lyginant su likusiu pasauliu, tai tik nedidelė dalis visų patvirtintų atvejų. Tačiau Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) įspėja, kad Afrika gali tapti kitu koronaviruso protrūkio epicentru ir žemyne sunkių koronaviruso atvejų skaičius per 3-6 mėnesius gali pasiekti 10 mln.

UNECA teigimu, remiantis pačiomis pesimistiškiausiomis prognozėmis, jei žemyne nebūtų imamasi jokių tinkamų intervencijos priemonių, Afrikoje nuo koronaviruso galėtų mirti 3,3 mln. žmonių, o užsikrėsti – 1,2 mlrd. Tačiau, remiantis net pačiomis optimistiškiausiomis prognozėmis, Afrikoje šiemet gali mirti mažiausiai 300 tūkst. žmonių.

Kova su liga Afrikoje bus sudėtinga, atsižvelgiant į tai, kad žemyne 1 000 žmonių tenka 1,8 ligoninių lovų. Vilties teikia tai, kad Afrikos populiacija yra palyginti jauna. Beveik 60 proc. Afrikos gyventojų yra jaunesni nei 25 metų amžiaus, o tai gali padėti užkirsti kelią ligai. Kita vertus, 56 proc. miestų gyventojų yra susitelkę perpildytuose lūšnynuose ir daugelis žmonių yra pažeidžiami dėl ŽIV/AIDS, tuberkuliozės ir bado.

Be kita ko, importuoja 94 proc. farmacijos produktų, o ataskaitoje pabrėžiama, kad mažiausiai 71 šalis uždraudė arba apribojo tam tikrų prekių, laikomų esminėmis kovoje su šia liga, eksportą.

Atnaujinta 15.09

Estijos premjeras: šalis galės pradėti svarstyti laipsnišką karantino švelninimą

Estijos premjeras Juri Ratas sakė, kad šalis kitą savaitę gali pradėti aptarinėti laipsnišką karantino suvaržymų švelninimą.

„Pasiekėme lemiamą ekstremalios padėties momentą: naujų užsikrėtimo atvejų per savaitę skaičius Estijoje pirmą kartą ėmė mažėti“, – socialiniuose tinkluose penktadienį parašė J. Ratas. Jis pridūrė, kad Estija įveikia viruso plitimo piką.

„Galime kitą savaitę pradėti kalbėti apie laipsnišką suvaržymų atšaukimą“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Atnaujinta 14.55

Švedija didins testavimo dėl COVID-19 apimtis

Švedijos Vyriausybė penktadienį paskelbė, kad testavimo dėl COVID-19 apimtis bus smarkiai didinama, šaliai toliau laikantis švelnesnio kurso dėl koronaviruso plitimo stabdymo. Artimiausiomis savaitėmis testavimas bus didinamas, pirmiausia tiriant svarbių profesijų atstovus, įskaitant policininkus ir ugniagesius, taip pat pacientus, kuriems smarkiai pasireiškia ligos simptomai. Sveikatos apsaugos darbuotojams jau dabar teikiamas prioritetas, kad jie galėtų greičiau grįžti į darbą po simptomų pasireiškimo.

Atnaujinta 14.41

Dėl pandemijos atšauktas Montrė džiazo festivalis

Legendinis Montrė džiazo festivalis penktadienį paskelbė, kad šiemetinis renginys dėl koronaviruso pandemijos atšaukiamas, ir tai pirmas kartas nuo 1967 metų, kai šou negali įvykti.

„Su dideliu apgailestavimu Montrė džiazo festivalio organizatoriai šiandien privalo pranešti, kad šiemetinis renginys, kuris turėjo vykti 2020 metų liepos 3–18 dienomis, neįvyks“, – sakė organizatoriai.

Atnaujinta 14.40

Baltarusijoje organizuojama tūkstančius žmonių sutrauksianti visuotinė talka

Baltarusijos Vyriausybė pranešė apie kitą savaitę rengiamą visuomeninę talką, kurioje, nepaisant koronaviruso protrūkio, dalyvaus šimtai tūkstančių valstybinių įstaigų darbuotojų. Apie būsimą talką pranešta penktadienį, sveikatos apaugos pareigūnams informavus, kad koronaviruso atvejų skaičius šalyje viršijo 4 200 ir per savaitę išaugo dvigubai.

Atnaujinta 14.31

Lenkai vėl galės lankytis parkuose ir miškuose

Lenkija atsargiai švelnina ribojimus, įvestus dėl koronaviruso pandemijos. Nuo pirmadienio gyventojams vėl bus leista lankytis parkuose, miškuose ir skveruose, Varšuvoje sakė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis. Jis pridūrė: „Tai suteiks didesnį psichologinį komfortą“.

Be to, vyresni nei 13 metų nepilnamečiai vėl galės viešumoje judėti be suaugusiųjų palydos. Parduotuvėms bus leista aptarnauti didesnį skaičių klientų. Iki šiol Lenkijoje dirba tik maisto prekių parduotuvės ir vaistinės.

Atnaujinta 13.36

Ispanijoje pastarąją parą nustatyta daugiau kaip 5,2 tūkstančio naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų

Ispanijoje nuo koronaviruso plitimo pradžios nustatyti mažiausiai 188 068 užsikrėtimo atvejai. Tai penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerijos nepaprastųjų situacijų koordinavimo centro direktorius Fernandas Simonas.

Pasak jo, pastarąją parą išaiškinti „5 252 nauji atvejai“. Ketvirtadienį buvo pranešta, kad bendras infekuotųjų skaičius siekia 182 816. F. Simonas pacientų skaičiaus didėjimą paaiškino tuo, kad Ispanijoje pradėtas taikyti serologinis tyrimo metodas koronavirusui nustatyti. Bet Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas nepateikė naujų duomenų, kiek žmonių mirė per parą. Ketvirtadienį žinyba informavo apie 19 130 pandemijos aukų nuo jos pradžios.

Atnaujinta 12.47

Estijoje dėl COVID-19 komplikacijų mirė dar du žmonės

Estijoje dar du pacientai mirė per pastarąją parą dėl koronavirusinės infekcijos COVID-19 komplikacijų, o protrūkio aukų bendras skaičius padidėjo iki 38, penktadienį pranešė Sveikatos apsaugos departamentas.

Atnaujinta 12.41

Belgijoje koronaviruso aukų skaičius perkopė 5 000

Belgijoje koronavirusinė infekcija (COVID-19) pasiglemžė jau daugiau nei 5 tūkst. žmonių gyvybes, pranešė sveikatos apsaugos pareigūnai, patvirtindami informaciją, kad Belgijoje vienam gyventojui tenkančių koronaviruso aukų skaičius yra vienas didžiausių Europoje.

Per pastarąsias 24 val. patvirtinta dar 313 mirčių nuo COVID-19, o bendras aukų skaičius išaugo iki 5 163, kasdieninėje spaudos konferencijoje teigė pareigūnai. 11,5 mln. gyventojų turinčioje Belgijoje maždaug pusė koronaviruso aukų mirė slaugos namuose, kita pusė – ligoninėse.

Atnaujinta 12.40

Kinija neigia dangsčiusi koronaviruso protrūkį

Kinija, reaguodama į Vakarų valstybių, pirmiausia JAV, klausimus, penktadienį paneigė, kad dangstė savo koronaviruso protrūkio mastą. Užsienio reikalų ministerijos atstovas pripažino, kad iš dalies dėl spartaus viruso plitimo buvo suskaičiuoti ne visi COVID-19 atvejai, bet pridūrė, kad „niekada nebuvo jokio slėpimo, ir mes niekada neleistume nieko slėpti“.

Atnaujinta 12.31

Rusijoje per parą nustatyti 4 069 nauji COVID-19 atvejai

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 4 069 nauji koronaviruso infekcijos COVID-189 atvejai, o bendras užsikrėtusiųjų skaičius išaugo iki 32 007, penktadienį pranešė Informacijos centro koronaviruso padėčiai stebėti atstovas Aleksandras Miasnikovas.

„Per praėjusią parą gauti 4 069 teigiami testai“, – sakė jis penktadienį televizijos „Rossija 24“ eteryje.

„Mūsų šalies teritorijoje testais virusas patvirtintas iš viso 32 007 asmenims“, – pridūrė jis.

A. Miasnikovas informavo, kad iš ligoninių paleistų nuo COVID-19 pasveikusių asmenų skaičius padidėjo iki 2 590, o nuo šios ligos mirusių žmonių skaičius – iki 273.

Atnaujinta 11.49

Latvijoje per parą COVID-19 testai atlikti 1 535 žmonėms

Latvijoje per praėjusią parą duoti ėminiai 1 535 COVID-19 testams, infekcija nustatyta septyniems asmenims, penktadienį pranešė Ligų profilaktikos ir kontrolės centras. Nuo protrūkio pradžios testai buvo atlikti 32 837 žmonėms. COVID-19 sergančių žmonių šiuo metu Latvijoje yra 682. Ligoninėse gydomi 42 pacientai; per praėjusią parą buvo hospitalizuotas vienas žmogus. Penkių pacientų būklė sunki. Iš ligoninių buvo išrašytas 61 COVID-19 persirgęs pacientas.

Atnaujinta 11.42

Italijos švietimo ministrė: gegužę Italija tikriausiai dar neatidarys mokyklų

Italija veikiausiai nepaseks Vokietijos pavyzdžiu ir gegužę dar neatidarys mokyklų, teigia Italijos švietimo ministrė Lucia Azzolina.

„Vyriausybė priims sprendimą artimiausiomis dienomis. Vis dėlto, dabartinėje situacijoje, mokyklų atidarymas gegužę tampa vis mažiau tikėtinas“, – laikraščiui „Corriere della Sera“ sakė L. Azzolina.

„Tai reikštų, kad iš namų išeitų 8 mln. moksleivių“, – pridūrė ji.

Atnaujinta 11.41

Vokietijoje virusu užsikrėtęs žmogus užkrečia vidutiniškai mažiau nei vieną kitą žmogų

Vokietijoje kiekvienas koronavirusu užsikrėtęs žmogus užkrečia vidutiniškai mažiau nei vieną kitą žmogų, rodo statistiniai duomenys, Europos didžiausiai ekonomikai planuojant nuo pirmadienio švelninti viruso stabdymo priemones.

Kaip rodo vėlai ketvirtadienį paskelbti Roberto Kocho instituto skaičiai, užkrečiamumo rodiklis sumažėjo iki 0,7. Jeigu šis rodiklis yra mažesnis už vienetą, tai rodo, kad ligos protrūkis jau gęsta. Šis rodiklis yra svarbus politikams, derinantiems, kaip laipsniškai atšaukti karantiną, kurio metu buvo uždarytos mokyklos ir dauguma kompanijų.

Nuo pirmadienio bus leista dirbti iki 800 kv. m ploto parduotuvėms, jei jos laikysis higienos taisyklių, trečiadienį paskelbė kanclerė Angela Merkel. Mokyklos darbą pradės atnaujinti gegužės 4-ąją, prioritetą teikiant moksleiviams, kurie netrukus laikys egzaminus. Tačiau liks galioti taisyklės, draudžiančios viešai rinktis daugiau kaip dviem žmonėms, išskyrus drauge gyvenančių šeimos narių atvejus. Dideli vieši renginiai bus draudžiami iki rugpjūčio 31-osios.

Atnaujinta 11.23

TVF patvirtino 1,3 mlrd. eurų paramą Pakistanui

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ketvirtadienį patvirtino beveik 1,3 mlrd. eurų (1,4 mlrd. JAV dolerių) dydžio skubią paramą Pakistanui, kad padėtų šaliai atremti koronaviruso pandemijos padarinius.

Atnaujinta 11.17

E. Macronas: COVID-19 krizė yra ES „tiesos akimirka“

COVID-19 krizė yra ES „tiesos akimirka“, sakė Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas interviu, kurį ketvirtadienį paskelbė dienraštis „Financial Times“. E. Macronas paprašė ES šalių parodyti daugiau solidarumo. Šiaurines ES valstybes jis ragino susivienyti ir remti Ispaniją bei Italiją, kur nuo COVID-19 mirė daugiau nei 40 tūkst. žmonių.

„Susidūrėme su tiesos akimirka. Šiuo laikotarpiu išaiškės, ar ES yra politinis, ar tik prekybinis projektas. Manau, kad tai politinis projektas... Norint, kad ES išliktų, reikia finansinės paramos ir solidarumo“, – sakė E. Macronas.

Jis pritaria ES planui kurti skubios pagalbos investicinį fondą, kurio dydis siektų šimtus milijardų eurų. E. Macronas taip pat paragino nedelsiant skelbti moratoriumą skoloms pagal dvišales ir daugiašales sutartis, tokiu būdu ketinama padėti Afrikos valstybėms.

Atnaujinta 10.55

Norvegijoje pradedama naudoti koronaviruso sekimo programėlė

Norvegija, viena pirmųjų Europos valstybių, pradėjusių švelninti karantino suvaržymus, pradeda naudoti išmaniųjų telefonų sekimo programėlę, kuria siekiama neleisti sugrįžti mirtinai pavojingam koronavirusui.

Programėlė „Smittestop“ („Stop infekcijai“) šioje Šiaurės šalyje buvo sukurta siekiant pateikti sveikatos apsaugos pareigūnams tikslesnį COVID-19 plitimo vaizdą ir pranešti vartotojams, ar jie turėjo kontaktų su užkratu.

„Kad grįžtume į normalesnį gyvenimą ir toliau kontroliuotume virusą, visi turime stengtis ir naudotis šia programėle“, – sakė premjerė Erna Solberg.

Atnaujinta 10.49

Įsivaizduokite, kad grįžtate į Žemę po vienerių metų. Viskas gerai, bet šiek tiek kitaip. Su tokia situacija susiduria Olegas Skrypochka, Jessica Meir ir Andrew Morganas. Jie visi buvo tarptautinėje kosminėje stotyje nuo 2019 m. liepos mėnesio.

„Iš čia Žemė atrodo tokia pat stulbinanti, kaip įprasta. Sunku patikėti, kad įvyko tiek pokyčių po to, kai mes išvykome“, – neseniai sakė J. Meir.

Pamatykite trijulės grįžimą namo:

Atnaujinta 10.45

Ukrainoje per parą nustatytų naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius viršijo 500

Pastarąją parą Ukrainoje nustatyta daugiau kaip 500 naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų, o bendras infekuotųjų skaičius padidėjo iki 4 662. Tai penktadienį pranešė šalies Sveikatos apsaugos ministerija.

„Ukrainoje iki šiol užfiksuoti 4 662 koronaviruso Covid-19 sukeliamos ligos atvejai, 125 infekuotieji mirė, 246 pasveiko“, – sakoma pranešime.

Ketvirtadienį buvo pranešta apie 397 užsikrėtimo atvejus. Užsikrėtusiųjų randama visuose šalies regionuose. Daugiausia infekuotųjų nustatyta Černivcų srityje – 759, taip pat Kijeve – 705. Ukrainos gynybos ministerijos duomenimis, šalies ginkluotosiose pajėgos mirė du koronavirusu užsikrėtę kariškiai.

Atnaujinta 10.42

Latvijoje patvirtintų COVID-19 atvejų padaugėjo iki 682

Latvijoje per parą užregistruoti 7 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai. Bendras patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius šalyje išaugo iki 682, praneša LSM. Tokius statistinius duomenis paskelbęs Ligų prevencijos ir kontrolės centras taip pat informavo, kad nuo vasario 29 d. Latvijoje jau atlikta 32 837 tyrimai dėl COVID-19. Šiuo metu ligoninėse gydomi 42 koronavirusu užsikrėtę pacientai. Daugumai jų pasireiškė vidutinio stiprumo simptomai, tačiau penkių iš jų būklė yra sunki.

Atnaujinta 10.29

Lenkijos Gdynės mieste ir autobusai „važinėja su kaukėmis“

Taip miesto autobusų parkas nori priminti gyventojams apie reikalavimą viešose vietose dėvėti apsaugines kaukes. Vienai kaukei pasiūti prireikė šešių metrų medžiagos, jos forma – kaip įprastos kaukės. Kol kas taip apsaugoti du Gdynės miesto autobusai. Parko atstovas sako, kad kartais toks priminimas gyventojus veikia labiau nei griežti reikalavimai ar baudos. Lenkija pamažu švelnina karantino sąlygas nuo kitos savaitės. Bus leista atidaryti mažas parduotuves, bet sienos liks uždarytos iki gegužės 3-ios. Lenkijoje užfiksuoti kone 8 tūkstančiai koronaviruso atvejų, 300 žmonių mirė.

Atnaujinta 10.23

Norvegijoje užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo iki 6 891

Norvegijoje pastarąją parą užsikrėtimo koronavirusu atvejų skaičius padidėjo 100 ir išaugo iki 6 891. Tai penktadienį pranešė šalies Visuomenės sveikatos institutas.

„Iš viso koronavirusu užsikrėtė 6 891 žmoguss“, – sakoma jo pranešime. Ketvirtadienį buvo pranešta apie 6 791 infekuotąjį.

Atnaujinta 10.22

Danijoje nuo pirmadienio atsidaro kirpyklos ir grožio salonai

Danijoje nuo pirmadienio švelninamas karantinas ir bus leista vėl veikti nedidelėms įmonėms, tokioms kaip kirpyklos, grožio salonai ir vairavimo mokyklos, po mėnesį trukusio karantino paskelbė Vyriausybė. Kaip praneša „Reuters“, toks sprendimas priimtas po to, kai Danija, kuri viena pirmųjų Europoje sustabdė įmonių veiklą, šią savaitę pradėjo palaipsniui švelninti karantino dėl COVID-19 apribojimus ir atidarė dalį vaikų dienos centrų ir mokyklų.

Tiesa, Danijoje karantinas nėra atšaukiamas, o šalies sienos lieka uždarytos, taip pat, kaip ir restoranai, barai ir sporto klubai šalyje. Lieka galioti ir didelių žmonių susibūrimų draudimas.

Atnaujinta 10.03

Japonijoje pradėtos nemokamai dalyti daugkartinės apsauginės kaukės

Penktadienį Japonijos sostinės Tokijo valdžia pradėjo nemokamai dalyti gyventojams daugkartines apsaugines medžiagines kaukes, kurios šalyje ministro pirmininko Shinzo Abės garbei kiek ironiškai vadinamos „abėkaukėmis“. Kaip pranešė naujienų agentūra „Kyodo“, operacija prasidėjo tankiausiai gyvenamame Setagajos rajone, kur užfiksuota daug užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų.

Atnaujinta 09.56

Čekija gamina žaislus, kurių veidai pridengti kaukėmis

Čekijoje populiarus žaislų fabrikas pradėjo gaminti plastikines figūrėles, kurių veidai pridengti kaukėmis. Taip žaislų gamintojas siekia paremti Čekijos medikus, dalį gauto pelno jis skiria apsauginėms priemonėms gydytojams. Pasak įmonės vadovo, kai šalyje įvestas reikalavimas dėvėti kaukes, jie pagalvojo, kad jas turėtų dėvėti ir jų gaminami plastikiniai surenkami žmogeliukai „Igračiok“. Siekiant sumažinti koronaviruso plitimą, Čekijoje kaukes dėvėti privaloma nuo kovo vidurio, tačiau Praha skelbia pradėsianti švelninti griežtus karantino reikalavimus. Čekijoje užfiksuota kone 6 400 koronaviruso atvejų, 169 žmonės mirė.

Čekijoje žaislų fabrikas gamina figūrėles, kurių veidai pridengti kaukėmis: dalį pelno skiria medikams

Atnaujinta 09.46

Du trečdaliai amerikiečių mano, kad D. Trumpas per lėtai reagavo į koronaviruso grėsmę

Beveik du trečdaliai amerikiečių mano, kad prezidentas Donaldas Trumpas pernelyg lėtai ėmėsi priemonių, kad suvaldytų Jungtinėms Valstijoms dėl koronaviruso kilusią grėsmę, rodo ketvirtadienio vakarą paskelbtos tyrimų centro „Pew Research Center“ apklausos rezultatai.

65 proc. respondentų teigė, kad D. Trumpas per vėlai sureagavo, kai kitose šalyse jau buvo užregistruota COVID-19 atvejų. Iš pradžių jis neigė viruso keliamą grėsmę ir ragino kuo skubiau užbaigti įvestas karantino priemones, dėl kurių smarkiai nukentėjo JAV ekonomika.

Atnaujinta 0.44

Dėl koronaviruso Kinijos ekonomika susitraukė pirmą kartą per tris dešimtmečius

Pirmąjį šių metų ketvirtį Kinijos ekonomika susitraukė pirmą per kelis dešimtmečius, nes dėl koronaviruso įvestas visuotinis karantinas iš esmės sustabdė šalies ekonominę veiklą, rodo penktadienį paskelbti oficialūs duomenys.

Plačiau skaitykite čia.

Atnaujinta 09.41

Pietų Korėjos premjeras būgštauja naujo koronavirusinės infekcijos protrūkio

Pastaruoju metu Pietų Korėjoje registruojami užsikrėtimo naujuoju koronavirusu nežinomu būdu atvejai, nors bendras infekuotųjų skaičius mažėja. Tai penktadienį Seule per pasitarimą kovos su pandemija klausimais pareiškė šalies ministras pirmininkas Chung Sye-kyunas.

„Tokie atvejai gali būti susiję su žmonėmis, kurie yra užsikrėtę, bet to nežino, kadangi jiems nepasireiškia jokie išoriniai simptomai“, – sakė premjeras. Jis įspėjo nešvelninti karantino, kadangi dabartinė situacija gali būti tik „tyla prieš audrą“.

„Negalima atmesti naujo užsikrėtimo atvejų protrūkio“, – pabrėžė Chung Sye-kyunas. Jis paragino centrinę vyriausybę ir vietos valdžios institucijas tęsti darbą sugriežtintu režimu, kontroliuoti, kaip laikomasi socialinio atsiribojimo reikalavimų.

Atnaujinta 09.19

D. Trumpas: JAV palaipsniui atvers ekonomiką

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė, jog rekomenduoja palaipsniui atverti šalies ekonomiką, uždarytą siekiant pažaboti koronaviruso plitimą.

„Remdamasi naujausiais duomenimis, mūsų ekspertų grupė sutaria, kad galime pradėti kitą frontą mūsų kare, – sakė prezidentas per spaudos konferenciją. – Atveriame mūsų šalį.“

Visgi šios rekomendacijos yra gerokai santūresnės už ankstesnes D. Trumpo kalbas apie staigų socialinio atstumo priemonių atšaukimą. Prezidentas pristatė atsargią strategiją, numatančią, kad valstijų gubernatoriai, o ne Baltieji rūmai, vadovaus atvėrimui. Anksčiau D. Trumpas laikėsi nuomonės, kad prezidentas turėtų spręsti dėl suvaržymų atšaukimo tempo.

Atnaujinta 8.35

JT ataskaita: pandemija virsta „vaikų teisių krize“

Vaikai kol kas išvengia sunkiausių COVID-19 simptomų, bet socialinis ir ekonominis pandemijos poveikis „potencialiai yra katastrofiškas milijonams vaikų“, sakoma ketvirtadienį pristatytoje Jungtinių Tautų ataskaitoje.

Joje nurodoma, kad COVID-19 pandemijos padariniai virsta „platesne vaikų teisių krize“.

„Veikiami visi, visokio amžiaus vaikai visose šalyse, – sakoma ataskaitoje. – Tačiau kai kuriems vaikams likimo valia teks didžiausia kaina.“

Itin nukentės vaikai, gyvenantys lūšnynuose, pabėgėlių ir perkeltų asmenų stovyklose, konfliktų zonose, institucijose ir sulaikytųjų centuose, taip pat neįgalūs vaikai, pažymima ataskaitoje.

JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas pristatydamas ataskaitą vaizdo pareiškime paragino šeimas bei lyderius „apsaugoti mūsų vaikus“.

Atnaujinta 8.28

Kinija patikslino mirčių nuo COVID-19 Uhane skaičių, dabar jis didesnis 50 proc.

Kinijos Hubėjaus provincijos sostinės Uhano tarnybos penktadienį patikslino šiame mieste nuo COVID-19 mirusių žmonių skaičių. Dabar jis 50 proc. didesnis. Didėjant pasaulio šalių abejonėms dėl Kinijos skaidrumo, Uhano tarnybos pabrėžė: apie daugumą tik dabar į statistiką įtrauktų mirties atvejų pranešta klaidingai arba iš viso nepranešta.

Socialiniuose tinkluose miesto valdžia paskelbė prie bendro mirčių Uhane skaičiaus pridedanti dar 1 290 atvejų. Po šio pranešimo COVID-19 aukų skaičius Uhane išaugo iki 3 869. Bendras mirčių skaičius Kinijoje taip pat padidėjo beveik 39 proc., dabar jis siekia 4 632.

Kinijai šiuo metu tenka susidurti su vis didesniu Vakarų šalių spaudimu dėl tam tikrų su koronavirusu susijusių klausimų. Abejojama Kinijos skaidrumu skelbiant statistiką, tikrinama, ar virusas nebuvo sukurtas laboratorijoje. Aršiausiai Kiniją puolanti valstybė yra JAV.

Atnaujinta 8.27

Kolumbijos prezidentas: barai, koncertų salės ir stadionai bus uždaryti dar pusantrų metų

Kolumbijos prezidentas Ivánas Duque ketvirtadienį Bogotoje pareiškė, jog šalyje barai, koncertų salės ir stadionai bus uždaryti dar pusantrų metų, kad būtų užkirstas kelias koronaviruso plitimui.

„Mes neketiname grįžti prie normalaus visuomenės gyvenimo po balandžio 27-osios (numatoma nacionalinio karantino pabaigos data). Stadionai, barai ir koncertų salės nebus atidarytos dar mažiausiai 18 mėnesių“, – sakė valstybės vadovas.

Atnaujinta 7.03

Bulgarijos sostinė prieš ortodoksų Velykų savaitgalį izoliuota dėl koronaviruso

Bulgarija ketvirtadienį vakare uždraudė atvykti ir išvykti iš sostinės Sofijos, pagausėjus užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejų ir iškilus dar didesnio šios ligos išplitimo pavojui per ortodoksų Velykas.

„Nuo vidurnakčio iki atskiro pranešimo draudžiame įvažiuoti ir išvažiuoti iš Sofijos visoms keleivinėms transporto priemonėms“, – per vėliau vakare surengtą spaudos konferenciją paskelbė sveikatos apsaugos ministras Kirilas Ananijevas.

Išimtys bus daromos sunkvežimiams ir vilkikams, greitosios pagalbos ir policijos automobiliams, transporto priemonėms, vežančioms žmones gydyti arba medicinos darbuotojus, pridūrė ministras.

Atnaujinta 7.01

JAV per pastarąją parą užregistruota 4 491 mirtis nuo COVID-19

JAV mirčių nuo COVID-19 skaičius ketvirtadienį pasiekė 32 917, rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys.

Per pastarąsias 24 val. šalyje nuo koronaviruso sukeliamos ligos mirė dar 4 491 žmogus, kol kas tai didžiausias per parą užregistruotų mirties atvejų skaičius nuo pandemijos pradžios. Tačiau į statistiką galimai įtraukti atvejai, kai mirtys tik siejamos su COVID-19, tačiau priežastis nėra oficialiai patvirtinta. Anksčiau šie atvejai į statistiką nebuvo įtraukiami.

Šią savaitę Niujorkas pranešė, kad į bendrą mirčių nuo COVID-19 skaičių įtrauks „galimus“ mirties nuo koronaviruso atvejus. Ketvirtadienį JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai pranešė nuo epidemijos šalyje pradžios užregistravę 31 071 mirties atvejį, į statistiką įtrauktas ir 4 141 galimai nuo COVID-19 miręs žmogus.

Atnaujinta 6.40

Naujajame Džersyje slaugos namuose rasta 17 kūnų, siejamų su COVID-19

JAV policija rado 17 lavonų vienų Naujajame Džersyje veikiančių slaugos namų lavoninėje, ketvirtadienį pranešė žiniasklaida, šalies ilgalaikės globos įstaigoms patiriant skaudų koronaviruso epidemijos poveikį.

Andoverio miestelyje, esančiame maždaug už 80 km į vakarus nuo Niujorko, pareigūnai rado šiuos kūnus gavę anoniminį pranešimą, sakoma dienraščio „The New York Times“ pranešime.

Mirusieji buvo rasti pirmadienį Andoverio poūmių susirgimų ir reabilitacijos įstaigoje – vienuose didžiausių slaugos namų Naujajame Džersyje, vienoje labiausiai koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkio paveiktų valstijų.

Šių 17 žmonių mirties priežastis dar nėra patvirtinta, bet neseniai įstaigoje mirė 68 žmonės, o 26 iš jų buvo patvirtinta COVID-19, nurodė „The New York Times“.

Policija nepatvirtino rastų lavonų skaičiaus.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.