Pasaulyje

2020.04.16 22:26

Dėl koronaviruso protrūkio – vis garsesnės užuominos dėl Kinijos: prabilo ir Macronas

atnaujinta 23.09
BNS, LRT.lt 2020.04.16 22:26

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė, kad esama „pilkųjų zonų“, susijusių su tuo, kaip Kinija tvarkėsi su koronaviruso protrūkiu, ir kad „įvyko dalykų, apie kuriuos nežinome“.

„Nebūkime tokie naivūs, kad sakytume, jog ji daug geriau su tuo tvarkėsi“, – sakė E. Macronas apie koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkio valdymą Kinijoje.

„Mes nežinome. Aiškiai įvyko dalykų, apie kuriuos nežinome“, – teigė jis.

JAV ir Jungtinė Karalystė laikosi griežtesnės pozicijos Kinijos, kur koronavirusas atsirado praėjusių metų pabaigoje, atžvilgiu.

„Turėsime užduoti sunkius klausimus, kaip tai atsirado ir kaip negalėjo būti sustabdyta anksčiau“, – spaudos konferencijoje sakė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas, kai buvo paklaustas apie būsimus santykius su Pekinu.

D. Raabas pavaduoja britų premjerą Borisą Johnsoną, kuris sveiksta nuo COVID-19.

Pompeo kaltino Kiniją slepiant tikruosius duomenis apie koronaviruso plitimą dar kovą

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo dar kovą pareiškė, kad Kinijos valdžia nepateikia pilnų duomenų apie koronaviruso plitimą.

„Tai dalykai, kuriuos darė kinų Komunistų partija ir kurie sukėlė grėsmę visam pasauliui ir jo tautoms. Jie nebuvo pakankamai atviri“, – trečiadienį pareiškė JAV diplomatijos vadovas Seano Hannity laidoje.

„Kinijos vyriausybė žinojo apie šią riziką, nustatė ją; ji buvo pirmoji, kuri apie ją sužinojo, bet veltui iššvaistė brangias dienas, leidusi žmonėms išvykti iš Uhano į tokias vietas kaip Italija, kuri dabar labai smarkiai kenčia“, – kalbėjo M. Pompeo.

Tuomet, pasak jo, Kinija ir toliau slepia tikrąją informaciją, todėl išsiunčia iš šalies užsienio žurnalistus, kurie rašo tiesą, atjungia nuo interneto žmones, kurie yra pasirengę apie tai pranešti.

Trumpas užsipuolė PSO pataikaujant Kinijai

Šią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas apkaltino PSO dangsčius pirminio koronaviruso protrūkio Kinijoje mastą ir pataikavus Pekinui. Jis pagrasino, o vėliau ir sustabdė šiai organizacijai Vašingtono skiriamas lėšas, sudarančias didžiausią dalį PSO biudžeto.

Kaip nurodė Baltieji rūmai, kiti G-7 lyderiai pritarė D. Trumpo pozicijai.

„Lyderiai pripažino, kad G-7 valstybės kasmet skiria Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) daugiau kaip milijardą dolerių, o didžioji pokalbio dalis buvo sutelkta į skaidrumo stygių ir jau seniai besitęsiantį netinkamą PSO atsaką į pandemiją“, – sakoma Baltųjų rūmų pranešime.

„Lyderiai pareikalavo nuodugnios peržiūros ir reformų proceso“ JT agentūros atžvilgiu.

Trumpo administracija pradėjo tirti pandemijos kilmę

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija tiria koronaviruso pandemijos kilmę ir sako neatmetanti galimybės, kad infekcija galėjo atsirasti vienoje Kinijos Uhano miesto laboratorijoje tyrinėjant šikšnosparnius.

Kinijos mokslininkai teigė, kad virusas, kuris pražudė daugiau nei 140 000 žmonių visame pasaulyje, pernai žmonėms galėjo būti perduotas viename iš Uhano laukinių gyvūnų ir jūros produktų turgų; jie ilgą laiką kėlė nerimą visuomenės sveikatos ekspertams.

Tačiau „The Washington Post“ ir „Fox News“ citavo anoniminius šaltinius, kurie išreiškė susirūpinimą, kad virusas galėjo atsitiktinai atsirasti viename biologinių tyrimų centre Uhane.

Trečiadienį per spaudos konferenciją paklaustas apie laboratorijos teoriją, D. Trumpas teigė, kad „vis daugiau ir daugiau mes girdime šią istoriją“ ir kad Jungtinės Valstijos „atlieka labai nuodugnų tyrimą“.