Pasaulyje

2020.04.19 15:04

Donbase kovojantys Ukrainos kariai susidūrė su nauju priešu – nuo COVID-19 bando saugotis, kaip tik gali

Jau šešerius metus išvargę Ukrainos kariai kovoja alinantį apkasų karą prieš Rusijos remiamas pajėgas. Pasak šiuo metu netoli rytinio Volnovachos miesto dislokuotos brigados kario Bohdano Petryko, šiandien jie jau žino visus priešo triukus, gali nujausti, kada artėja ataka, ir moka apsiginti.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ originalus kūrinys.

Tačiau šiuo metu į karius nusitaikė naujas priešas, kuris nepraneša, kada ketina surengti antpuolį. Jam puolant, niekieno žemėje nesušiugžda žolė, jo nepristabdo dygliuota viela.

Pasaulį siaubiantis mirtinas koronavirusas slenka be garso ir jokie neperšaunami šalmai ar liemenės nuo jo nepajėgūs apsaugoti.

Vienintelė Ukrainos karių apsauga nuo mikroskopinio dydžio mirtino priešo niekuo nesiskiria nuo visų kitų žmonių: veido kaukės ir pirštinės, rankų dezinfekantas, muilas, vanduo ir distancija. Rekomenduojamų higienos reikalavimų sunku laikytis apkasuose ir grioviuose palei vis dar aktyvią fronto liniją.

„Mūsų gyvenimo sąlygos per daug nepasikeitė, tačiau elgesys keičiasi,“ – sako B. Petrykas. Jo teigimu, visi 40 tūkst. karių, dislokuotų palei 400 km ilgio Ukrainos fronto liniją, kur kas dažniau plaunasi rankas.

Anot B. Petryko, kariai nuo daugiau kaip 140 tūkst. gyvybių visame pasaulyje nusinešusio viruso bando saugotis kaip tik gali.

„Kiekvienas turime savo frontą, savo užduotis ir savo tikslus, – sako B. Petrykas. – Ne karių užduotis kovoti su virusu, mūsų pareiga ginti visus, taip pat ir su šia infekcija kovojančius gydytojus bei slaugytojas.“

Tačiau, jo teigimu, nerimas, kad koronavirusas gali išplisti fronto linijoje, dar labiau apsunkino šią ir taip nelengvą situaciją.

Nepaisant COVID-19 plitimo ir Vakarų valstybių raginimų pandemijos metu nutraukti ugnį kariniuose konfliktuose visame pasaulyje, kovoms Rytų Ukrainoje, Donbaso regione, kol kas pandemija jokios įtakos neturėjo.

Pirmąją balandžio savaitę karo veiksmų metu žuvo du ir buvo sužeista 11 Ukrainos karių. Kariuomenė pastarosiomis savaitėmis kasdien praneša apie keletą Rusijos vadovaujamų ir remiamų separatistų grupuočių išpuolių Donecko ir Luhansko regionuose, panaudojant lengvuosius ginklus ar sunkiąją artileriją.

Remiantis Jungtinių Tautų (JT) ir Ukrainos Vyriausybės skaičiavimas, bendras šiame jau į septintuosius metus įžengusiame kare žuvusių žmonių skaičius siekia apie 14 tūkst.

Ukrainos gynybos ministerijos teigimu, iki balandžio 9 d. Ukrainos karinėse pajėgose užfiksuoti keturi susirgimo ir vienas mirties nuo COVID-19 atvejis.

Vienintelė auka – vakarinio Ivano Frankivsko miesto karinėje bazėje dirbusi moteris – mirė toli nuo fronto linijos.

Visgi labai įmanoma, kad ji užkrėtė kitus kariškius, kurie, savo ruožtu, gali virusą platinti toliau. Jei jis pasieks fronto liniją, kariai baiminasi, kad infekcija apkasuose gali imti plisti nevaldomai kaip ugnis.

Griežtesnės priemonės karo zonoje

Siekdama, kad taip neįvyktų, Ukrainos jungtinių pajėgų operacija (JPO), taip oficialiai vadinama karinė kampanija rytuose, balandžio 7 d., kitą dieną po moters mirties, pareiškė, kad imasi griežtesnių sveikatos priežiūros priemonių ir ruošiasi galimam koronaviruso atvejų skaičiaus augimui karo zonoje, kur asmens higienos standartai nėra patys aukščiausi, o socialinio atstumo laikymasis pakankamai sudėtingas, kartais net neįmanomas.

JPO savo pareiškime teigė, kad nuo šiol kasdien bus matuojama visų karių, taip pat visų per patikros punktus karo zonoje praleidžiamų asmenų temperatūra. Reguliariai bus dezinfekuojamos karinės transporto priemonės ir kita technika, kariai bus apmokyti, kaip palaikyti švarą kareivinėse.

JPO taip pat teigė dislokavusi keturias mobilias ligonines su 250 lovų ir 45 plaučių ventiliavimo aparatais potencialiems koronavirusu užsikrėtusiems pacientams. Taip pat pranešama, kad aktyviuose karo veiksmuose dalyvaujantiems kariams skirta 40 tūkst. medicininių kaukių ir 10 tūkst. respiratorių.

Šiuo metu, B. Petryko teigimu, „priešakinėse fronto linijos pozicijose nereikalaujama dėvėti veido kaukes, kaip kad nereikalaujama jų dėvėti namuose.“

„Kaukes pirmiausia ir dažniausia dėvi tie kariškiai, kurie nuolat bendrauja su vietos gyventojais,“ – aiškina jis, turėdamas omenyje tuos, kurie dirba keliuose patikros punktuose ir patruliuoja teritorijose, kur dar yra likę civilių gyventojų.

JPO teigimu, asmeninės apsaugos priemonės (AAP) išduodamos ir visiems Sienos apsaugos tarnybos, Nacionalinės gvardijos, Nacionalinės policijos ir Rytų Ukrainoje dislokuotų karinių teisėsaugos padalinių pareigūnams.

Savanorė medikė Julija Paevska, besirūpinanti karių sveikata 20 kilometrų nuo Mariupolio nutolusioje Šyrokinės pajūrio gyvenvietėje, teigė, kad „šiam kartui“ jie turi pakankamai AAP ir kad savanoriai kariams atveža papildomų priemonių, įskaitant ir rankomis siūtas veido kaukes. Tačiau, anot jos, kareiviams reikia parodyti, kaip teisingai jas dėvėti ir saugiai atsikratyti jau panaudotų priemonių.

„Mūsų kariai ir karininkai yra puikios formos, – sako J. Paevska. – Bet jei jų tinkamai neapmokysime, gali kilti grėsmė gyvybei.“

Tačiau nė viena iš priemonių, kurių buvo imtasi, nepadeda spręsti pagrindinės problemos – kariai gyvena labai glaudžiai, kartais net po 6 miega ant gultų, o tai sudaro puikias sąlygas virusui plisti.

Visgi B. Petrykas teigė, kad nei jis, nei jo kovos draugai per daug nesijaudina. Jo teigimu, būdami priešakinėse pozicijose jie jau „saviizoliavosi“.

„Esi paskirtas į poziciją ir negali panorėjęs išeiti kažkur kitur,“ – aiškina jis.

Be to, JPO šiuo metu yra apribojusi karių rotaciją ir karių atostogas, o tai reiškia, kad šiek tiek sumažėjo judėjimas tarp fronto linijos ir kitų šalies regionų.

Karantinas visoje šalyje

Priemonės, kurių ėmėsi Ukrainos kariuomenė, atkartoja prezidento Volodymyro Zelenskio ir Ukrainos Vyriausybės įvestas priemones visoje šalyje. Praėjusį mėnesį, kai susirgimų koronavirusu atvejų skaičius sparčiai augo, šalyje buvo įvestas karantinas, kuris, sugriežtinus sąlygas, pratęstas iki balandžio pabaigos.

„Koronavirusas Ukrainoje ir toliau plinta, – balandžio 3 d. kalbėdamas per televiziją sakė ministras pirmininkas Denisas Šmyhalis. – Vienintelis būdas nutraukti infekcijos grandinę ir išgelbėti kuo daugiau gyvybių yra griežtinti karantino sąlygas.“

Šios priemonės apima valstybės sienų uždarymą, skrydžių ir viešojo transporto paslaugų nutraukimą, reikalavimą viešose vietose dėvėti veido kaukes ir draudimą burtis į didesnes nei dviejų asmenų grupes.

Draudžiama patekti į viešus parkus, aikštes ir vaikų žaidimo aikšteles. Uždarytos visos švietimo įstaigos, taip pat neesminiai valstybei sektoriai, kaip antai restoranai, kavinės, pramogų ir sporto centrai. Bankai, vaistinės, prekybos centrai ir degalinės vis dar veikia.

Gyventojai privalomai turi su savimi nešiotis asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, o visiems, atvykstantiems iš užsienio, taikomas 14 dienų karantinas.

D. Šmyhalio teigimu, mėnesio pabaigoje Vyriausybė ketina atšaukti kai kuriuos ribojimus, atnaujinti viešojo transporto paslaugas, kad žmonės galėtų vykti į darbą, o „nuo gegužės pradžios būtų galima vėl paleisti šalies ekonomiką.“

Tačiau balandžio 8 d. jis šiek tiek atsitraukė nuo šių pareiškimų, teigdamas, kad „greičiausiai karantino priemonės bus pratęstos iki gegužės pradžios.“

Vyriausybės teigimu, šis komentaras buvo paskelbtas po to, kai Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paragino Ukrainą pratęsti karantiną.

„Karantinas mus gelbsti, – balandžio 8 d. kalbėjo V. Zelenskis. – Įvedėme jį pačiu laiku, todėl koronavirusas plinta ne taip sparčiai. Matome, kad daugelis ukrainiečių sąžiningai laikosi karantino, nors tai ir nėra lengva.“

Jokių paliaubų

Nors dėl koronaviruso ir jam stabdyti taikomų priemonių gyvenimas Ukrainoje praktiškai sustojo, Donbase – kaip ir daugelyje kitų karo zonų visame pasaulyje – kasdieniai mūšiai tęsiasi be atvangos.

Norėdamos leisti Ukrainai ir kitoms kovojančioms valstybėms sutelkti dėmesį į kovą su koronavirusu, 193 tarptautinės organizacijos paragino „skelbti paliaubas visame pasaulyje“.

„Pasaulis susidūrė su bendru priešu – COVID-19, – kovo 23 d. kalbėjo JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. – Virusas nesirenka pagal tautybę, etninę priklausomybę ar religiją. Jis puola nenuilsdamas. Savo ruožtu visame pasaulyje vyksta kariniai konfliktai. Viruso įniršis puikiai atskleidė karo beprotybę, todėl šiandien raginu nedelsiant visuose pasaulio kampeliuose nutraukti ugnį. Atėjo metas sustabdyti ginkluotus konfliktus ir sutelkti visą dėmesį į bendrą mūsų visų kovą už gyvenimą.“

Ukrainos atveju paliaubas pasiekti sunku net ir po to, kai 2015 m. Ukraina ir Rusija pasirašė vadinamąjį antrąjį Minsko susitarimą. Dešimtys pastangų žlugo dar prieš pradedant jas įgyvendinti.

Prieš metus didžiule persvara rinkimus laimėjęs buvęs komedijinio žanro aktorius V. Zelenskis taiką Donbase iškėlė svarbiausiu savo prioritetu, net buvo susitikęs su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir sutiko su nevienareikšmiškai vertinamomis nuolaidomis, kad tik būtų nutraukti karo veiksmai.

Tačiau prasidėjusi koronaviruso pandemija nukreipė jo dėmesį kitur.

Siaučiant virusui, taikos galimybė?

Tačiau toje vietoje, kur V. Zelenskis susidūrė su kliūtimi, kiti įžvelgia galimybę.

Jungtinių Valstijų nacionalinio visuomeninio radijo svetainėje paskelbtame straipsnyje trys buvę JAV ambasadoriai Ukrainoje išsakė savo nuomonę, teigdami, kad pandemija gali sudaryti sąlygas užbaigti karą Ukrainoje.

„Kadangi koronaviruso plitimas ir smunkančios naftos kainos vis labiau slegia Kremlių, Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkai turėtų pasiūlyti atšaukti tarptautines sankcijas Rusijai, jei V. Putinas nutrauktų karinį brovimąsi į Ukrainą,“ – rašo Williamas Tayloras, Stevenas Piferis ir Johnas Herbstas.

Prezidentas Donaldas Trumpas ir Kongresas, jų teigimu, „galėtų įtvirtinti Amerikos ir likusio pasaulio interesus, žengdami ryžtingą žingsnį, užbaigiant šį karą. D. Trumpo administracija ir Kongresas turėtų pasinaudoti šia galimybe.“

„Jei V. Putinas sutiktų pasitraukti (iš 2014 m. Maskvos aneksuoto Ukrainai priklausančio Krymo), kitos dėl šios nelegalios aneksijos įvestos sankcijos taip pat galėtų būti atšauktos, – rašo ambasadoriai. – Ypač pandemijos akivaizdoje – tikra beprotybė, kad rusų vadovaujamos pajėgos ir ukrainiečiai ir toliau vieni kitus žudo.“