Pasaulyje

2020.04.16 12:11

Žiniasklaida: JAV tiria galimybę, kad koronavirusas buvo sukurtas Kinijos laboratorijoje

Kinija atmeta įtarimus; atnaujinta 13.44
LRT.lt, BNS2020.04.16 12:11

JAV žvalgyba ir nacionalinio saugumo pareigūnai tiria versiją, kad COVID-19 infekciją sukeliantis koronavirusas galėjo ne susiformuoti žuvų turguje, bet būti sukurtas Kinijos laboratorijoje. Tai remdamasis šaltiniais praneša CNN.

Leidinys pabrėžia, kad šaltiniai perspėja, jog kol kas daryti kokias nors išvadas pagrindo nėra.

Tai tik viena iš kelių svarstomų versijų, siekiant nustatyti, kaip žmonės užsikrėtė nauju koronavirusu, kuris, oficialiais duomenimis, jau nusinešė vir 137 tūkst. žmonių gyvybes visame pasaulyje.

JAV nemano, kad viruso atsiradimas yra susijęs su biologinių ginklų kūrimu, o CNN šaltinis JAV žvalgyboje pažymėjo, jog tokia skirtingų versijų tyrimo praktika yra įprasta.

Vienas žvalgybos pareigūnas, žinantis tyrimo duomenis, CNN sakė, kad JAV pareigūnai svarsto, ar virusas negalėjo būti sukurtas Uhano laboratorijoje Kinijoje ir netyčia paleistas, kai juo užsikrėtė laboratorijos darbuotojas.

JAV žvalgyba analizuoja surinktą žvalgybinę informaciją, bet dalis žvalgybininkų perspėja, kad tikrosios viruso atsiradimo versijos galime nesužinoti.

JAV Jungtinių pajėgų štabo pirmininkas Markas Milley pripažino, kad JAV žvalgyba „rimtai tiria“ klausimą, ar naujasis koronavirusas galėjo atsirasti laboratorijoje.

„Šiuo metu sakyčiau, nors negalutinai, bet dauguma įrodymų lyg ir rodonatūralią (viruso prigimtį). Bet mes nežinome neginčijamai“, – CNN sakė M. Milley.

JAV prezidentas D. Trumpas taip pat pripažino, kad tiriamos skirtingos versijos.

Laboratorijos versiją neigia Kinijos valdžia, ja abejoja ir kiti užsienio ekspertai. Dabar manoma, kad virusu žmonės galėjo užsikrėsti nuo kontrabanda įvežtų gyvūnų, kuriais prekiaujama Uhano turguje.

Kinija atmeta įtarimus dėl koronaviruso kilmės

Kinija atmeta įtarimus, kad koronaviruso pandemija galėjo prasidėti vienoje laboratorijoje netoli Uhano miesto, kur buvo laikomi užkrečiami pavyzdžiai.

Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas ketvirtadienį citavo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) vadovą ir neįvardytus medicinos ekspertus, kurių teigimu, nėra įrodymų, kad viruso plitimas tarp žmonių prasidėjo toje laboratorijoje, ir „nėra mokslinio pagrindo“ tokiems tvirtinimams.

„Tikime, kad tai mokslinis klausimas, kuriam reikia mokslininkų ir medicinos ekspertų profesinio vertinimo“, – per kasdienę spaudos konferenciją sakė Zhao Lijianas.

„Tarptautinė bendrija šią kovą gali laimėti tik protingu atsaku, – sakė jis. – Kinija toliau dirbs drauge su kitomis šalimis, kad padėtume vieni kitiems ir paremtume vieni kitus.“

Kinija taip pat griežtai paneigė tvirtinimus, kad ji praėjusių metų pabaigoje delsė pranešti apie viruso protrūkį Uhane ir skelbdavo mažesnius, nei būdavo iš tikrųjų, užsikrėtimo atvejų skaičius, taip padidindama viruso poveikį JAV ir kitoms šalims.

Manoma, kad COVID-19 sukėlėjas buvo šikšnosparnių virusas ir per kažkokios kitos rūšies gyvūnus persimetė žmonėms laukinių gyvūnų ir jūros produktų turguje Uhane, tačiau galutinio šios teorijos patvirtinimo dar nėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt