Pasaulyje

2015.10.13 00:23

ES ministrai sutarė suspenduoti sankcijas Baltarusijai

BNS2015.10.13 00:23

Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai, susirinkę Liuksemburge, pirmadienį suspendavo Baltarusijai taikomas sankcijas keturiems mėnesiams po rinkimų, kuriuos penktą kartą laimėjo autoritariškasis prezidentas Aliaksandras Lukašenka ir kurie vyko be incidentų, nors, anot stebėtojų, būta ir nesklandumų

Vašingtono kartą pavadintas „paskutiniuoju Europoje diktatoriumi“, 61-erių A. Lukašenka sekmadienį penktą kartą iš eilės laimėjo Baltarusijos prezidento rinkimus, pelnęs, oficialiais duomenimis, 83,5 proc. rinkėjų balsų.

„Mes priėmėme sprendimą suspenduoti sankcijas ateinantiems keturiems mėnesiams, bet jos gali būti vėl atkurtos nedelsiant, jeigu prireiktų“, – sakė žurnalistams Prancūzijos Europos reikalų ministras Harlemas Desiras.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas-Walteris Steinmeieris pridūrė: „Kiek mums matoma iš Berlyno, rinkimų aplinkoje nebuvo tiek daug represijų, kaip būdavo anksčiau“.

Dar prieš rinkimus ES diplomatai kalbėjo, kad Briuselis yra pasirengęs persvarstyti sankcijas, kurių galiojimas baigiasi spalio 31 dieną, jeigu rinkimai vyks „priimtino klimato“ sąlygomis.

Baltarusijoje sekmadienį vykusių prezidento rinkimų metu būta „reikšmingų problemų“, pakenkusių jų sąžiningumui, pirmadienį pareiškė tarptautiniai stebėtojai.

„Akivaizdu, kad Baltarusijai dar reikia nueiti ilgą kelią, kad šalis vykdytų savo demokratinius įsipareigojimus“, – savo pareiškime nurodė Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėjimo misijos vadovas Kentas Harstedtas.

„Pastarasis žingsnis, kai buvo paleisti politiniai kaliniai, ir palankus požiūris į stebėtojus buvo teigiami pokyčiai. Tačiau viltis, jog tai paskatins didesnę pažangą rinkimų procese iš esmės neišsipildė“, – sakoma pareiškime.

Dokumente priduriama, kad „tam tikros reikšmingos problemos, ypač skaičiuojant ir suvedant balsus, pakenkė rinkimų sąžiningumui“.