Pasaulyje

2015.10.13 00:29

Sirija: ES reikalauja, kad Rusija liautųsi

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.10.13 00:29

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pakartojo, kad siekia sustiprinti Sirijos diktatoriaus režimą ir atmetė galimybę ten siųsti savo pajėgas. Tuo metu Europos Sąjunga pareiškė „gilų susirūpinimą“ ir pareikalavo, kad Maskva tučtuojau nutrauktų smūgius Sirijoje.

Jungtinių Valstijų prezidentas pašiepė V. Putino strategiją remti beviltišką lyderį, tačiau Maskva praneša apie dešimtis naujų oro smūgių, kurių padedama Sirijos kariuomenė įsivėlė į nuožmiausius mūšius ir kartu su grupuote „Hezbola“ atsikovojo kelis kaimus.

Sirijos kariuomenė skelbia apie kelis laimėjimus prie strateginių kelių centrinėje Hamos provincijoje ir šiauriau, Idlibo provincijoje. Būtent ties šių dviejų provincijų sandūra Rusijos karo aviacija surengė daugiausiai oro smūgių, ir Sirijos pajėgų vadai dėkoja Putinui rusiškai.

Stebėtojai praneša, kad mūšiai Idlibo provincijoje pirmadienį – nuožmiausi nuo rugsėjo pabaigos, kai Rusija pradėjo smūgius. Rusijos prezidentas kartoja, kad operaciją rengė kruopščiai ir ilgai, kad jokiu būdu sausumos pajėgų nesiųs, ir į tarpreliginius konfliktus nesivels. Pagrindinis tikslas – paremti režimą, per kurio kruvinas žudynes žūva gerokai daugiau civilių negu nuo islamistų rankos.

„Mūsų darbo Sirijos teritorijoje aktyviojo etapo laiko ribas nustatys Sirijos kariuomenės puolamųjų operacijų terminai. Ir mūsų tikslas yra stabilizuoti teisėtą valdžią sukurti sąlygas politinio kompromiso paieškoms“, – sakė Rusijos prezidentas.

Baltųjų rūmų šeimininką V. Putinas prieš porą savaičių įtikinėjo, esą jis irgi nori kovoti su terorizmu. Tikrovė kitokia, bet Barackas Obama jokių tvirtų žingsnių ir vėl nesiūlo, tik sako, kad Putinas neteisus, remdamas Sirijos valdžią.

„Šiandien, užuot galėdamas kliautis jos parama ir išlaikyti bazę Sirijoje, kurią turėjo ilgą laiką, jis skiria savo pajėgas, savo kariuomenę, vien tam, kad ant plauko išlaikytų vienintelę sąjungininkę“, – sakė B. Obama.

O kalbant apie Artimuosius Rytus, mes turime 60-ies šalių koaliciją, kuri nesiima staiga prisitaikyti prie Rusijos strategijos. Priešingai, ji tikina, kad toji strategija neveiks.

Rusija skelbia vien per pastarąją parą smogusi per 50 taikinių. Europos Sąjunga, kelerius metus nieko nedariusi, reiškia „gilų susirūpinimą“, bet šį kartą bendrijos užsienio reikalų ministrai priduria ir griežtesnį raginimą Rusijai tučtuojau nutraukti smūgius. Jais esą atakuojami ne vien islamistų ir kitų teroristų taikiniai, bet ir nuosaikioji opozicija. Su dabartine Sirijos vadovybe taika neįmanoma, sako Europos Sąjunga, tačiau šalys toliau aštriai nesutaria, ar su Basharu al-Assadu dar galima derėtis.

Rusija, pareiškė bendrijos ministrai, turi prisijungti prie bendrų pastangų rasti politinį sprendimą, karinė eskalacija konfliktą gali tik pagilinti ir pakirsti derybas.

„Kai, siekiant atsisėsti prie stalo kaip tarpininkui, naudojami galios argumentai, tai nėra geriausias įtikinėjimo būdas. Taigi, metodai nėra labai priimtini“, – sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

NATO vadovas irgi reiškia susirūpinimą, o Rusijos lėktuvų įskridimus į aljanso narės Turkijos oro erdvę vadina nepriimtinais, bet žada, kad NATO nesivels.

„Rusija turėtų vaidinti konstruktyvų vaidmenį kovojant su „Islamo valstybe“. Remti B. al-Assado režimą nėra konstruktyvu. Tai tik ilgina karą Sirijoje“, – sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas.

V. Putinas mėgina raminti Saudo Arabiją, priėmė jos karaliaus sūnų. Sunitų dinastija žada ir toliau remti grupuotes, į kurias taikosi Rusijos lėktuvai, užstodami šiitišką Sirijos režimą. Saudo Arabija perspėja, kad Kremliaus strategija pavojinga ir tik paskatins ekstremistus.

„Mes padėtį matome vis dar ne šimtu procentų vienodai su savo partneriais regione, su amerikiečiais ir kitais kolegomis. Bet mes tikrai judame į priekį“, – kalbėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

Ministras sako, kad Maskva pasirengusi dirbti su Vakarų remiama opozicija B. Al-Assadui, bet tuo pat metu Rusijos raketos ir bombos atakuoja jos kovotojus.