Pasaulyje

2020.04.16 16:36

Sezoninių darbuotojų trūkumas keičia taktiką – kai kurios šalys ragina persikvalifikuoti

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.16 16:36

Sunkios dienos Europos žemės ūkiui. Nors derlius kai kur užderėjo anksčiau nei įprastai – nebėra kam jo nurinkti. Paprastai iš Rytų Europos atvykdavę darbuotojai – įkalinti tarp uždarų Bendrijos sienų. Dirbti sezoninių darbų vykdavo ir nemažai lietuvių.

Baltieji šparagai šiemet išdygo rekordiškai anksti. Tiesa, Vokietijos ūkininkų tai nedžiugina. Europą užklupęs koronavirusas praretino darbininkų gretas. Uždarytos sienos užtvėrė kelią darbuotojams iš Rytų Europos.

„Jei nenuimsime derliaus ir neparduosime, negalėsime įvykdyti savo finansinių įsipareigojimų“, – sako šparagus auginantis ūkininkas Henningas Hoffheinzas.

Gelbėjant žemės ūkį į Vokietiją leista įvežti 40 tūkstančių sezoninių darbuotojų iš Rytų Europos. Tiesa, atvykti galima tik lėktuvu. Pirmoji darbininkų grupė – apie pusė tūkstančio rumunų – atskrido savaitės viduryje. Pernai laukuose dirbo per 300 tūkstančių žmonių. Lietuvos Užimtumo tarnyba sako, įprastai papildomų darbo rankų pradedama ieškoti gruodį ar metų pradžioje. Dabar užklausų įdarbinimo agentūroms – padvigubėję. Iškyla grėsmė, jog braškės, avietės, gervuogės, pomidorai ir kitos kultūros tiesiog supus.

„Sulaukiame žinučių iš užsienio darbdavių, kad jiems tai svarbu, kad jie laukia, tikis, na, o niekuo šiuo atveju padėti mes negalime“, – teigia Užimtumo tarnybos atstovė Goda Maciulevičienė.

Žinios. JAV užfiksuotas didžiausias mirčių skaičius per parą bet kurioje šalyje: užfiksuota beveik 2 600 naujų mirčių

Tarptautinės įdarbinimo agentūros sako ieškančios darbo neturinčių lietuvių užsienyje. „Šiuo metu mes bendraujame ir kreipiamės į tuos žmones, kurie yra vietoje – Olandijoje, Vokietijoje, ir jeigu jie nori, mes jiems siūlome tokią galimybę, nes tokių darbų žemės ūkyje tikrai yra“, – tikina „Qbis“ atrankų vadovas Ričardas Tenenė.

Kai kurios valstybės darbuotojų pačios ieško šalies viduje. Prancūzijoje netekusius darbo valdžia ragina persikvalifikuoti. Čia apie 200 tūkstančių žmonių padės ūkininkams.

„Tai leidžia kažkuo užsiimti per karantiną, nereikia būti namuose, taip pat galiu padėti kitiems ir užsidirbti papildomų pinigų“, – pasakoja darbo netekusi padavėja Aurore Schneider.

Kad senasis žemynas būtų aprūpintas daržovėmis, vaisiais ir kitais maisto produktais, Europos Komisija (EK) ragina valstybes nares nustatyti specialias procedūras, kuriomis sezoniniai darbuotojai galėtų sklandžiai ir saugiai pasiekti kitas Europos Sąjungos (ES) šalis. Kol žemės ūkis laukia papildomų rankų, užimtumo tarnybos duomenimis, Lietuvoje per savaitę be darbo liko aštuoni tūkstančiai žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt