Pasaulyje

2015.10.12 17:55

P. Porošenka: netikėkite V. Putinu ir ruoškitės blogiausiam

BNS 2015.10.12 17:55

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pirmadienį perspėjo, kad jis nepasitiki Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ir paragino kariuomenę „ruoštis blogiausiam“, nepaisant naujų paliaubų su prorusiškais separatistais rytinėje šalies dalyje.

BNSVakarų palaikomo Ukrainos lyderio žodžiai šalies karininkams Kijeve nuskambėjo prieš šią savaitę, spalio 14 dieną, minimą Tėvynės gynėjo dieną, turinčią ypatingą reikšmę šalyje, kuri pusantrų metų trunkantį sukilimą rytinėje dalyje vadina Rusijos „agresija“.

Po naujų rugsėjo 1 dienos paliaubų rytiniuose pramoniniuose rajonuose padėtis gerokai aprimo, beveik baigėsi vyriausybės pajėgų ir prorusiškų kovotojų susirėmimai, per kuriuos žuvo daugiau nei 8 tūkst. žmonių ir dar 1,5 mln. buvo priversti palikti savo namus.

ES lyderiai ir Vašingtonas tikisi, kad Kijevo įstatymų leidėjai dabar galės priimti naujus įstatymus, leidžiančius dviem prorusiškiems šalies regionams surengti teisėtus vietos valdžios rinkimus kitų metų pradžioje.

Pagal ankstesniuose susitarimuose numatytas sąlygas, po rinkimų turėtų įvykti Rusijos kariuomenės atsitraukimas, nors Maskva tvirtina niekada nerėmusi sukilėlių nei ginklais, nei kariais.

Tačiau, pasak P. Porošenko, šis V.Putino viešai palaikomas laipsniškas procesas gali žlugti bet kuriuo metu, nes Rusijos lyderis yra žinomas kaip nenuspėjamas žmogus, norintis išsaugoti įtaką buvusiose Sovietų Sąjungos teritorijose.

„Aš visai nepasitikiu Putinu“, – sakė P. Porošenka per televiziją.

„Aš nepasitikiu jo marionetėmis ir visai netikiu jų pažadais“, – pridūrė P. Porošenka, kalbėdamas apie Luhanso ir Donecko regionų prorusiškus sukilėlius. – Mes turime kartu apginti Ukrainą, apginti, jeigu kam nors šautų į galvą išbandyti mūsų jėgas“.

„Kiekvieną akimirką turime būti pasiruošę blogiausiam“, – sakė Ukrainos vadovas, susitikęs su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų viduriniosios grandies vadais Kijeve.

Kijevo ir Luhansko separatistų pajėgos šiuo metu atitraukia savo lengvuosius ginklus tolyn nuo demarkacijos linijos, skiriančios separatistų regionus nuo kitų Ukrainos sričių; beje, separatistų kontroliuojamos Luhansko ir Donecko sritys kartu sudėjus prilygsta Velsui ir dydžiu, ir gyventojų skaičiumi.

Donecko milicija pagal planą turi pradėti savo lengvosios ginkluotės atitraukimą iš 30 kilometrų pločio buferinės zonos kitą savaitę.

Gerokai anksčiau pasiektas susitarimas atitraukti didesnio kalibro minosvaidžius ir artileriją niekad nebuvo įvykdytas iki galo. Šeštadienį buvęs incidentas paryškino, kokie trapūs yra naujausi paliaubų susitarimai.

Anot separatistų, nuo ukrainiečių ugnies žuvo vienas jų kovotojas, dar du buvo sužeisti netoli oro uosto, sugriauto per daugelį mėnesių nerimusių kovų Donecko, kuris faktiškai yra separatistų sostinė, pakraštyje.