Pasaulyje

2020.04.16 20:02

Italai jau planuoja būsimas vasaros atostogas – karantinui švelnėjant, nori kontroliuoti žmones paplūdimiuose

Dėl COVID-19 smarkiai kenčianti Italija svarsto, kaip šalies gyventojai galėtų atostogauti, kai pandemijos pikas praeis ir bus galima švelninti karantino suvaržymus. „Yra galvojama įvesti paplūdimio stiuardo pareigybę. Jis turėtų kontroliuoti visą tvarką paplūdimyje, kad žmonės, poilsiaujantys paplūdimyje, nesibūriuotų“, – LRT RADIJUI sako „Lietuvos ryto“ žurnalistė Neringa Budrytė.

Toskanoje gyvenanti žurnalistė N. Budrytė sako, kad Italija dabar yra panaši į dėlionę, tačiau po truputį žingsniuoja į priekį.

„Italijoje yra daug regionų, kurie turi stiprią autonomiją, tad ne visi įveda vienodą tvarką tuo pačiu metu. Vyriausybė paskelbė, kad nuo vakar dienos galima atidaryti knygynus, vaikų rūbų parduotuves. Nuo vakar taip pat atsidarė kanceliarinių prekių parduotuvės. Tačiau ne visi regionai šia galimybe pasinaudojo“, – pasakoja N. Budrytė.

Anot jos, regionai, kur yra daugiausiai užsikrėtusiųjų, dar atidėjo šį karantino draudimų švelninimą, o ten, kur vietos valdžios švelnina sąlygas, verslas privalo taikytis prie pasikeitusių sąlygų.

„Čia, Toskanoje, įvyko tas įstaigų atidarymas. Aš pati buvau išėjusi į lauką pasižiūrėti ir mačiau, kaip tos parduotuvės atsidarinėja, kaip taikosi prie naujo gyvenimo, – tikina pašnekovė. – Parduotuvės daro skirtingus įėjimus ir išėjimus. Prie įėjimų į parduotuves yra pirštinės ir dezinfekcinis skystis. Į parduotuves visiems įeiti reikia su kaukėmis ir pirštinėmis.“

Iš N. Budrytės pasakojimo galima spręsti, kad griežtos karantino normos šiek tiek laisvėja, tačiau, kaip ji pati sako, po labai truputį. Kitokia situacija yra Veneto regione, kuris švelninti apribojimus nusprendė drąsiau.

„Ten jau nebėra taikomas 200 metrų atstumas nuo namų, nes mes galėjome išeiti pasivaikščioti tik tokiu atstumu, – pasakoja N. Budrytė. – Venete gyventojai gali išeiti pasivaikščioti jau ilgesnę distanciją, tačiau po vieną ir su kaukėmis. Žmonės buvo įspėti, kad jeigu nesilaikys tokių normų, tai vėl bus grįžtama prie griežtojo karantino.“

N. Budrytė sako, kad optimizmo jau yra daugiau, žmonės po truputį įsidrąsina ir pradeda lankytis parduotuvėse, knygynuose bei kitose įstaigose. Pasak jos, italai tikisi, kad jau nuo gegužės pradžios ar vidurio bus galima laisviau išeiti pasivaikščioti.

„Kalbama, kad nuo gegužės vidurio, galbūt, bus atidaryti restoranai ir kavinės. Žinoma, su labai griežtais apribojimais. Gegužės pabaigoje turėtume sulaukti ir grožio salonų veiklos. Kol kas tai yra tik hipotezės. Žinoma, viskas priklausys nuo to, kaip judės užsikrėtusiųjų kreivė“, – sako Italijoje gyvenanti lietuvė.

Paplūdimiuose žadama įvesti tam tikrą dienotvarkę, kad, pavyzdžiui, vaikai į paplūdimį galėtų eiti iš ryto, o vyresni žmonės vėliau.

Pasak jos, labai daug kalbama apie tai, kokia bus italų vasara. „Italai labai myli vasarą, mėgsta jūrą, o kadangi jos turi daug, tai labai daug yra diskutuojama, koks bus ėjimas prie jūros šią vasarą, – apie vietos medijose vykstančias diskusijas informuoja Neringa. – Italijoje yra labai daug mokamų paplūdimių. Jie turi visą infrastruktūrą. Tuose paplūdimiuose žadama įvesti tam tikrą dienotvarkę, kad, pavyzdžiui, vaikai į paplūdimį galėtų eiti iš ryto, o vyresni žmonės vėliau.“

Skėčiai nuo saulės bus išdėlioti tam tikru atstumu, tikina pašnekovė.

„Kalbama apie tai, kad reiktų padaryti permatomas kabinas, kad tos zonos būtų kiek izoliuotos. Taip pat daug kalbama apie tai, kad viskas bus labai dezinfekuojama. Yra galvojama įvesti paplūdimio stiuardo pareigybę. Jis turėtų kontroliuoti visą tvarką paplūdimyje, kad žmonės, poilsiaujantys paplūdimyje, nesibūriuotų“, – įdomiausias diskusijų detales atskleidžia pašnekovė.

Italija baiminasi antrosios sergančiųjų koronavirusu bangos, todėl ypatingai tikisi iš visuomenės sąmoningumo bei laikymosi visų nustatytų rekomendacijų. Anot lietuvės, šalyje žadama įvesti masinį testavimą.

„Jau dabar yra paskelbta, kad dauguma regionų tikrai žmones tikrins masiškai, kad būtų nustatyta, ar daug gyventojų jau turi įgiję imunitetą (nuo koronaviruso – LRT.lt). Tie, kurie būtų pasidarę testą ir įgiję imunitetą, į darbus galėtų grįžti nevaržomi. Daugelyje regionų, tačiau ne visuose, yra įvestas privalomas kaukių nešiojimas“, – sako Toskanos regione dirbanti žurnalistė N. Budrytė.

Parengė Vismantas Žuklevičius