Pasaulyje

2020.04.15 17:51

Žiniasklaida: Pekinas 6 dienas slėpė žinią apie naują koronavirusą

LRT.lt2020.04.15 17:51

Šešios dienos. Tiek truko, kol aukščiausi Kinijos pareigūnai paskelbė apie ligą, kuri pavadinta COVID-19, nors jau buvę nustatę, kad greičiausiai susiduria su nauju koronavirusu. Ligos epicentre, Uhano mieste, vyko masinis renginys, o milijonai žmonių išsibarstė po kitus miestus švęsti kinų Naujųjų metų. Tai rodo AP gauti vidiniai Pekino valdžios dokumentai.

Remiantis AP atliktu tyrimu, prezidentas Xi Jinpingas tik septintą dieną, sausio 20-ąją, perspėjo visuomenę apie naująjį virusą. Tačiau per tą viešo tylėjimo laiką – beveik savaitę – jau buvo užsikrėtę daugiau nei 3 tūkst. žmonių.

Delsimas veikti kovojant su naujuoju koronavirusu vyko kritiniu laikotarpiu – protrūkio pradžioje. Kinijos bandymas laviruoti tarp visuomenės perspėjimo ir vengimo kelti paniką tapo pandemijos, kuri užkrėtė 2 mln. žmonių ir nusinešė daugiau nei 126 000 gyvybių, pradžia, rašo AP.

Galiausiai tai ir buvo viena iš priežasčių, kodėl protrūkis virto pasaulinio masto pandemija.

„Jei jie būtų ėmęsi veiksmų šešiomis dienomis anksčiau, pacientų būtų buvę daug mažiau, pakaktų medicinos paslaugų. Mes galbūt būtume išvengę Uhano medicinos sistemos žlugimo,“ – sako Los Andželo Kalifornijos universiteto epidemiologas Zuo-Fengas Zhangas.

Ekspertai kėlė klausimų dėl Kinijos pateikiamos statistikos apie šalyje koronavirusu užsikrėtusių ir mirusių žmonių skaičių – anot jų, oficialūs skaičiai yra pernelyg maži ir nepatikimi, rašo AP.

Ekspertų teigimu, griežta Kinijos informacijos kontrolė, biurokratinės kliūtys ir nenoras pranešti blogas naujienas užgniaužė ankstyvą perspėjimą. Kiti ekspertai pažymėjo, kad Kinijos valdžia galėjo veikti slapta, o apie viruso protrūkį neskelbė nenorėdama kelti isterijos, rašo AP.

Šis 6 dienų Pekino lyderių delsimas įvyko jau po to, kai 2 savaites nacionalinis Kinijos ligų kontrolės centras negaudavo informacijos apie užsikrėtimus iš šalies vietovių pareigūnų. Bet tuo metu, nuo vasario 5-osios iki 17-osios, šimtai pacientų kreipėsi į ligonines visoje Kinijoje.

Be to, Kinija nubaudė gydytojus už „gandų skleidimą“. Li Wenliangas, vienas iš kelių Uhano gydytojų, gruodį socialinėje žiniasklaidoje skelbusių perspėjimus apie mieste plintantį į SARS panašų virusą, buvo persekiojamas policijos ir nutildytas. Šis gydytojas buvo priverstas pasirašyti pasižadėjimą nebedaryti jokių „įstatymų pažeidimų“.

Vasarį Li Wenliangas mirė nuo naujojo koronaviruso. Jo mirtis visoje šalyje išprovokavo pasipiktinimą vyriausybės veiksmais sprendžiant krizę ir drąsius reikalavimus suteikti žodžio laisvę. Tik kovo 20 d. Vyriausybės atliktas tyrimas parodė, kad gydytojas buvo nubaustas neteisingai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.