Pasaulyje

2020.04.15 13:58

EK skelbia išėjimo iš karantino gaires: sienų kontrolė nedings staiga, žmonės bus raginami riboti kontaktus

LRT.lt, BNS2020.04.15 13:58

Europos Komisija (EK) trečiadienį paskelbė išėjimo iš karantino gaires Bendrijos narėms, tai feisbuke pranešė EK atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius.

EK trečiadienį parengė rekomendacijų Europos Sąjungos (ES) šalims, kaip išeiti iš suvaržymų režimo, įvesto dėl naujojo koronaviruso epidemijos. Atkreipiamas dėmesys į tai, kas, Sąjungos nuomone, yra svarbiausia. Taip pat pateikiami kriterijai, kuriais valstybės narės turėtų remtis, priimdamos sprendimus.

Šalys raginamos sugriežtintas priemones atšaukti palaipsniui, tarp skirtingų etapų paliekant pakankamai laiko poveikiui įvertinti. Be to, vietoj visuotinių priemonių palaipsniui turėtų būti imamasi tikslinių priemonių, pavyzdžiui, ilgesnį laiką saugoti pažeidžiamiausias grupes.

Taip pat rekomenduojama vidaus sienų kontrolę atšaukti koordinuotai, o ekonominė veikla turėtų būti atnaujinama mažais žingsniais. Šioje vietoje, anot EK, galima įgyvendinti keletą modelių, atsižvelgiant, pavyzdžiui, į darbo vietų tinkamumą nuotoliniam darbui, ekonominę svarbą, darbuotojų kaitą ir pan. Visi gyventojai neturėtų grįžti į darbo vietas tuo pačiu metu.

Turėtų būti stiprinamos pastangos užkirsti kelią viruso plitimui: rengiamos informavimo kampanijos, skatinančios gyventojus toliau taikyti griežtas higienos priemones ir riboti savo socialinius kontaktus.

Savo ruožtu EK pirmininkė Ursula von der Leyen sako, kad ES įvestos varžomosios priemonės padėjo apsaugoti gyventojus nuo koronaviruso infekcijos COVID-19, bet už tai teko sumokėti milžinišką kainą.

„Varžomojo pobūdžio priemonės, kurių ėmėsi valstybės narės, suvaidino esminį vaidmenį stabdant infekcijos plitimą. Tai padėjo mūsų sveikatos apsaugos sistemoms susidoroti su situacija. Tačiau tokių priemonių kaina – milžiniška“, – tviteryje parašė U. von der Leyen.

Ji pažymėjo, kad EK rekomenduoja priimant sprendimus dėl suvaržymų švelninimo atsižvelgti į tris dalykus: reikšmingą viruso plitimo greičio sumažėjimą, pakankamus šalies sveikatos apsaugos sistemos pajėgumus ir veiksmingos padėties stebėsenos instrumentus.

Su visomis rekomendacijomis ir kriterijais galite susipažinti EK dokumente.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.