Pasaulyje

2020.04.15 08:47

Po metų Paryžiaus Dievo Motinos katedra tebelieka „našlaitė“: ar pavyks atkurti pasaulio gotikos šedevrą?

atnaujinta 10.28
Valdas Papievis, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.04.15 08:47

Sukanka metai, kai didžiulis gaisras apniokojo Paryžiaus Dievo Motinos katedrą. Kelis kartus stabdytus šio gotikinio šedevro restauravimo darbus tikimasi pradėti kitais metais.

Liepsnas, kurias, pasak Prancūzijos prokurorų, galėjo sukelti cigaretės nuorūka ar elektros gedimas, praėjusių metų balandį paskatino solidarumą – aukos ėmė plaukti iš viso pasaulio. Tačiau šiandien virš Paryžiaus Dievo Motinos katedros didžiulio krano gervė sustingusi – dėl viruso epidemijos visi darbai nutraukti.

Katedros atstatymo darbai buvo sustabdyti kovo 16 d., kai Prancūzija paskelbė karantiną šalyje, siekiant sustabdyti COVID-19 plitimą. Nepaisant jau atliktų atkūrimo darbų, vis dar neaišku, kiek iš viso yra padaryta žalos.

Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono atstovas generolas Jeanas-Louisas Georgelinas, atsakingas už rekonstrukcijos darbus, sausio pabaigoje šalies Senatui sakė, kad dar per anksti pasakyti, ar katedrą įmanoma išgelbėti, rašo CNN.

Generolas taip pat teigė, kad didelis švino dulkių kiekis gaisro vietoje kelia „labai rimtą“ riziką sveikatai. Savo ruožtu Istorinių paminklų tyrimų laboratorijos (LRMH) direktorė Aline Magnien, kuriai pavesta įvertinti griuvėsių būklę, praėjusį mėnesį optimistiškai žadėjo, kad „Paryžiaus Dievo Motinos katedros širdis bus išgelbėta“.

„Svarbu ne tik stogas ir skliautas, bet ir jų saugoma šventovė. Paryžiaus Dievo Motinos katedra bus atstatyta. Jos meno kūriniai, akmenys ir vitražas bus išvalyti; ji bus šviesesnė ir gražesnė nei anksčiau“, – žurnalui „Science“ sakė ji.

Fondas „Notre Dame“, įsteigtas rinti lėšas katedros atstatymui po gaisro, teigė, kad iki šiol surinko 55,8 milijono eurų. Daugiau nei iki šiol buvo investuota. Organizacija taip pat pranešė apie dar 319 milijonų eurų įsipareigojimus, o Nacionalinis paminklų centras ir Prancūzijos fondas taip pat turėjo paaukoti lėšų.

Katedra tebelieka „našlaitė“ – be smailės, be stogo, jos skliautas trapus. Ar pavyks šį pasaulio gotikos šedevrą atkurti per penkerius metus, kaip iš karto po gaisro užsibrėžė prezidentas E. Macronas? Nepaisant trikdžių, tikslas tebelieka tas pats: Katedra tikintiesiems ir lankytojams duris turi atverti 2024 metų balandžio 16 dieną.