Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.12 11:09

Sulaikyti rusai, bandę parduoti radioaktyvias medžiagas IS teroristams

15min.lt 2015.10.12 11:09

Moldovos pareigūnai, bendradarbiaudami su amerikiečių FTB (Federaliniu tyrimų biuru) užkirto kelią radioaktyvių medžiagų pardavimui „Islamo valstybei“, skelbia „The Telegraph“.  

Skelbiama, kad Rusijos mafijos atstovai mažiausiai keturis kartus per pastaruosius metus bandė susisiekti su „Islamo valstybės“ teroristais ir parduoti jiems pavojingų cheminių medžiagų, kurios padėtų smogti JAV taikiniams.

Moldovos policijos teigimu, tai, kad šios radioaktyvios medžiagos atsidūrė nusikalstamo pasaulio veikėjų rankose, yra Sovietų Sąjungos karinio arsenalo grobstymo rezultatas.

Pablogėję JAV ir Rusijos santykiai bei nutrūkęs bendradarbiavimas, dalinantis žvalgybine informacija, sukūrė dar patogesnį lauką tokiai nelegaliai prekybai.

„Galime tikėtis, kad tokių atvejų tik padaugės“, – teigė visuose keturiuose tyrimuose dalyvavęs Moldovos policijos pareigūnas Constantinas Malicas. „Kol nusikaltėliai manys, kad gali uždirbti didelius pinigus pardavinėdami pavojingas medžiagas, tol tai tęsis“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, kai sandoris sustabdomas pirminėje stadijoje, policijos pareigūnai sugauna tik tuos, kurie turi perduoti prekę, tačiau ne tuos, kurie organizuoja visą operaciją ir turi priėjimą prie pavojingų medžiagų.

Pastaruoju atveju, kai Moldovoje buvo sulaikyti rusai prekeiviai, šie siūlė cheminės medžiagos cezio, kuriuo būtų galima sunaikinti bent kelis didelio Vakarų valstybės miesto kvartalus, už tai prašydami 2,5 milijono eurų.

Tiesa, policijai sulaikius gaujos narius paaiškėjo, kad cezis buvo žymiai mažiau radioaktyvus nei pirkėjams skelbė prekeiviai.

Pavojingiausiu laikomas 2011 metų sulaikymas, kai žymiam nusikalstamo pasaulio veikėjui Aleksandrui Agejenkai dirbantys gaujos nariai bandė pirkėjui iš Sudano parduoti radioaktyvaus urano bei bombos pasigaminimo instrukcijas. Policijos teigimu, gauja specialiai ieškojo pirkėjo iš „Islamo valstybės“, kad jis panaudotų sprogmenį prieš JAV.

Moldovos pareigūnų teigimu, A. Agejenka paspruko, o vėliau pavyko išsiaiškinti ir jo ryšius su Rusijos slaptosiomis tarnybomis. Teigiama, kad už uraną ir bombos pagaminimo planus jis norėjo mažiausiai 10 milijonų eurų.

„Islamo valstybės“ teroristai praėjusių metų vasarą paskelbė apie planus gaminti masinio naikinimo ginklus ir, panašu, bent jau Rusijoje atsiranda skubančių jiems į pagalbą. Vakarų ekspertai atmeta galimybę, kad gana primityvią ginkluotę naudojantys teroristai turėtų galimybę pasigaminti branduolinį ginklą, tačiau neatmetama vadinamosios „purvinosios“ bombos pasigaminimo galimybė.

„Nauja yra tai, kad IS teroristai pakankamai išprotėję, kad pabandytų panaudoti tokį ginklą ir, panašu, turi pakankamai lėšų, kad galėtų jį įsigyti juodojoje rinkoje“, – teigė Niujorko universiteto tarptautinių santykių profesorius Markas Galeotti. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi