Pasaulyje

2020.04.14 16:55

Kinijos ir Rusijos pasienyje iškilo naujas COVID-19 protrūkio pavojus – imtasi veiksmų jį sustabdyti

BNS, LRT.lt2020.04.14 16:55

Kinijai iškilo naujas koronaviruso protrūkio pavojus šiauriniame pasienyje su Rusija, gana toli nuo užkrato židiniu tapusio Uhano miesto, kur pareigūnai skelbia laimėję kovą su epidemija.

Kinija uždarė savo sieną su Rusija, į rajoną siunčiamos medikų pajėgos, turinčios užtikrinti, kad iš užsienio atvykstantys keliautojai neįvežtų užkrato į šalį. Nors naujasis koronavirusas atsirado Kinijoje, tačiau dabar šalis deda visas pastangas, kad jis vėl nesugrįžtų. Tuo metu JAV ir kitos valstybės visomis išgalėmis stengiasi suvaldyti epidemijas savo viduje.

Ilgą ir menkai kontroliuojamą sienos atkarpą su Rusija turintis Heilongdziangas ir kaimyninė Vidinės Mongolijos provincija paprastai sulaukia gerokai mažiau keliautojų nei tokie miestai kaip Pekinas ar Šanchajus. Tačiau per šią pasienio zoną taip pat yra patenkama į šalį. Daug kinų dirba ir gyvena Rusijoje, kur šiltų santykių su Maskva paskatinta Kinija yra padariusi stambių investicijų.

Iki pirmadienio vakaro prie sienos su Rusija esančioje Suifenhės miesto lauko ligoninėje buvo įrengta laboratorija naujiems koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejams diagnozavuoti. Pagal Kinijos ligų kontrolės ir prevencijos centro saugumo reikalavimus įrengtoje laboratorijoje dirba 22 Nacionalinio infekcinių ligų kontrolės ir prevencijos instituto ekspertai. Joje bus atliekami įvairūs testai iri tyrimai, siekiant suvaldyti viruso plitimą. Per dieną laboratorijoje numatoma ištirti iki 1 tūkst. mėginių, nurodė ligų kontrolės ir prevencijos centras.

Rusija savo sieną atvykėliams iš Kinijos uždarė dar sausio mėnesį

Mažiau nei 70 tūkst. gyventojų turinčiame Suifenhės mieste nustatyti mažiausiai 243 įvežtiniai COVID-19 infekcijos atvejai. Iš viso mieste registruota beveik 1 tūkst. užsikrėtusiųjų ir įtariamų užsikrėtimų. Daugiau nei 100 rajone gyvenančių žmonių atliktų testų dėl koronaviruso rezultatai buvo teigiami, nors žmonėms nepasireiškė jokių ligos simptomų. Beveik pusė asmenų, kuriems nustatytas koronavirusas, buvo atvykę Iš Rusijos.

„Susiduriame su tikrai sudėtinga situacija šiaurės rytuose, kaip rodo padėtis Suifenhėje, – pirmadienį per spaudos konferenciją sakė Nacionalinės sveikatos apsaugos komisijos ekspertas Wang Binas. – Iki šiol mūsų medicinos ištekliai rajone buvo nepakankami.“

Maždaug už 1,3 tūkst. kilometrų į šiaurės rytus nuo Pekino esančios Suifenhės prekyvietėse pardavinėjami šilti drabužiai, mobilieji telefonai ir įvairios namų apyvokos prekės, kurias perka iš Rusijos atvykstantys didelio prekių pasirinkimo savo šalyje neturintys pirkėjai. Pastarosiomis savaitėmis prekyba Suifenhėje sustojo, dar labiau užtemdydama šio retai apgyvendinto rajono, kurio gyventojai išvažiuoja ieškoti darbo į kitus miestus, ateitį.

Rusija reikalauja taikyti 14 dienų karantiną visiems per sieną iš Kinijos į Primorės kraštą ir šio regiono sostinę Pohraničną atvykstantiems asmenims. Ji uždarė viešbučius ir reikalauja atvykėlių pateikti dokumentus, įrodančius, kad jie nėra viruso nešiotojai. Rusija savo sieną atvykėliams iš Kinijos uždarė dar sausio mėnesį.

Tuo metu Kinijos pusėje įvedė karantiną į Suifenhę ir Heilongdziango provincijos centrą Harbiną lėktuvais atvykstantiems asmenims. Visos sienos perėjos buvo uždarytos praėjusią savaitę.

„Kinijos konsulatas dar kartą griežtai rekomenduoja Kinijos piliečiams atsisakyti nesvarbių kelionių į pasienio regioną“, – pirmadienį paskelbė Kinijos konsulatas Vladivostoke.

Uhano ir kitų regionų įmonėms atnaujinant darbą, Kinijos pareigūnai perspėja, kad ir toliau saugosis antros infekcijų bangos, ypač atvežtinių koronaviruso atvejų.

S. Lavrovas: pastangos primesti Kinijai atsakomybę už koronavirusą – nepriimtinos

Po ilgiau nei du mėnesius trukusių griežtų kelionių draudimų ir socialinės izoliacijos priemonių, naujų vietinio užsikrėtimo atvejų Kinijoje jau beveik neberegistruojama. Iš 86 iš 89 naujų atvejų, apie kuriuos pranešta antradienį, buvo nustatyti asmenims, kurie neseniai atvyko iš užsienio. Kol kas neaišku, kiek iš jų atvyko iš Rusijos.

Antradienį Kinijoje naujų mirties nuo koronaviruso atvejų neužregistruota. Tai laidžia manyti, kad infekcijos protrūkis slūgsta. Praėjusią savaitę pareigūnai atšaukė 76 dienas trukusį karantiną Uhane, kur pernai buvo nustatyti pirmieji koronaviruso atvejai.

Anot Londone įsikūrusio mokslinio tyrimų centro, dėl praėjusių metų lapkritį Uhane prasidėjusios koronaviruso pandemijos valdymo Kinijai gali grėsti trilijoniniai tarptautiniai ieškiniai, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

„Dėl šių pažeidimų virusas sparčiai išplito už savo kilmės vietos Uhano ribų,“ – rašoma ataskaitoje, nurodant, kad per tris savaites po to, kai buvo nustatyta, kad virusas perduodamas žmogaus žmogui, apie tai nebuvo atitinkamai pranešta.

Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas antradienį pareiškė, kad mėginimai primesti Kinijai materialinę atsakomybę už COVID-19 infekcijos plitimą pasaulyje yra nepriimtini ir nepadorūs.

„Kai girdime samprotavimus, kad Kinija turės sumokėti visiems, kad ši infekcija atsirado ir kad ji esą kažko laiku neinformavo... Žinote, tai peržengia visas ribas ir visą padorumą“, – rusų žurnalistams pareiškė S. Lavrovas.

Ministras pažymėjo, kad epidemijos piką išgyvenusi Kinija elgiasi priešingai – bando pasidalyti savąja kovos su virusu patirtimi. Tuo metu kai kuriuose šalyse skamba raginimai areštuoti kinų turtą užsienyje, jei Pekinas nemokės kompensacijos.

Iš viso iki antradienio Kinijoje buvo užregistruoti 82 249 užsikrėtimo atvejai ir 3 341 mirties atvejis. Įtariama, kad dar 1077 asmenys yra užsikrėtę virusu, bet jiems nepasireiškė jokie simptomai. Jie laikosi saviizoliacijos ir yra stebimi.