Pasaulyje

2020.04.14 16:13

Lietuvos ambasadorius Austrijoje: sušvelninus suvaržymus, prie parduotuvių nusidriekė eilės

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.04.14 16:13

Kol Lietuva svarsto, kai kurios Europos šalys jau pradeda švelninti karantino sąlygas. Danija planuoja atidaryti mokyklas, o Lenkija nuo kitos savaitės žadins nuo pandemijos sustabdytą ekonomiką. Savo ruožtu Lietuvos ambasadorius Austrijoje sako, kad valdžia leido atsidaryti smulkiajam verslui.

Nuo antradienio Austrijos valdžia leido atsidaryti smulkiajam verslui – darbą galės pradėti mažos parduotuvės, lauko prekyba. Tiesa, jos turės laikytis griežtų reikalavimų. Didieji prekybos centrai, kirpyklos bei grožio salonai pradės veikti nuo gegužės 1-osios.

Švelninti sąlygas nuspręsta po to, kai izoliavimosi priemonės suveikė – užsikrėtimo COVID-19 atvejų kasdien daugėja nežymiai, stabilizavosi ir ligoninėse gydomų ligonių skaičius. Šalies Vyriausybė įspėja per daug neatsipalaiduoti ir toliau laikytis saugaus atstumo, o visiems galintiems dirbti iš namų.

„Disciplina, kaukių dėvėjimas visur, kur būtina, leidžia šiandien žengti pirmą žingsnį link įprastos padėties. Galime atidaryti mažas parduotuves ir priartėti prie gyvenimo, prie kurio Austrijoje esame įpratę ir kurį taip mėgstame. Jei pamatysim, kad skaičiai pradeda judėti netinkama kryptimi, privalėsime spausti stabdžius. Juos esame paruošę“, – sako Austrijos kancleris Sebastianas Kurzas.

Lietuvos ambasadorius Austrijoje Donatas Kušlys pasakoja, kad gatvėse žmonių nepadaugėjo, tačiau nuo antradienio duris atvėrė mažos krautuvės bei prekybos centrai, prekiaujantys sodo reikmėmis ir statybinėmis medžiagomis.

„Pro šiuos centrus pravažiavau dviračiu kaip tik prieš mūsų pokalbį. Prie jų išsirikiavusios žmonių eilės. Suskaičiavau apie 50 žmonių, kurie tvarkingai stovi su prekybos vėžimėliais, kurie yra kaip priemonė, kad būtų laikomasi saugaus atstumo, ir kantriai laukia“, – LRT TELEVIZIJAI sako ambasadorius.

Jo teigimu, Vyriausybė planavo sulaukti tokio žmonių kiekio, todėl tai yra kontroliuojamas srautas. D. Kušlys pasakoja, kad Austrija yra išskirtinė valstybė tuo, kad visai neseniai šalyje dar buvo draudžiama dengti veidą.

„Austrijoje įprasti dėvėti kaukes yra šioks toks iššūkis. Tačiau taip, nuo šiandien (antradienio – LRT) atsidarė ne tik parduotuvės, bet ir privaloma dėvėti kaukes viešajame transporte. Taigi kaukės ateina ne tik į madą, bet ir į normalų gyvenimą. Žiūrint į pravažiuojančius tramvajus, metro tikrai matosi, kad žmonės tvarkingai dėvi kaukes. Į parduotuves be kaukės taip pat patekti nebegalima“, – pasakoja ambasadorius.

Nepaisant to, kad nuo antradienio Austrija švelnina karantino sąlygas, vieša diskusija, ar tokių veiksmų imtasi ne per anksti, anot ambasadoriaus, vis dar yra.

„Tačiau Austrijos Vyriausybė, pasikliovusi ekspertų išvadomis ir jų pasiūlymais, priėmė būtent tokį sprendimą, nes atidaryti mažas parduotuves reikalauja ir prašosi verslas“, – aiškina D. Kušlys.

Austrijoje vienoje iš pirmųjų Europoje buvo įvestas karantinas ir jau savaitę naujų susirgimų skaičius yra mažesnis už pasveikusiųjų skaičių. 16 val. duomenimis, Austrijoje užsikrėtusiųjų skaičius siekia 14 146, mirusių – 384, iš viso pasveiko 7 633.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.