Pasaulyje

2020.04.14 18:00

Plintant koronavirusui, JAV auga ginklų pardavimai: baiminamasi, kad padaugės smurto atvejų

Jungtinėse Valstijose fiksuojami rekordiniai ginklų pardavimo mastai. Tokios tendencijos siejamos su kylančiu nerimu dėl galimų socialinių neramumų, plintant koronaviruso pandemijai.

Griežtesnės ginklų kontrolės šalininkai nuogąstauja, kad ginklai namuose tokiu įtemptu laikotarpiu gali lemti išaugusius smurto namuose atvejus ir savižudybes.

Oponentai sako, kad amerikiečiai linkę prisiimti atsakomybę už savo pačių saugumą nesaugiais laikais, o uždrausti prekybą šiuo metu būtų Konstitucijos pažeidimas. Teisė turėti ir nešioti ginklą joje numatyta prieš daugiau kaip 200 metų.

Pardavimai išaugo

Jungtinių Valstijų žiniasklaidoje plinta vaizdai, kuriuose ilgos kaukes dėvinčių žmonių eilės prie ginklų parduotuvių. Federalinės tyrimų tarnybos duomenimis, per kovo mėnesį norą įsigyti šaunamąjį ginklą pareiškė 3,7 milijonai žmonių.

Vienam pirkėjui leidžiama įsigyti daugiau nei vieną ginklą, tad bendras parduodamų ginklų skaičius gali būti dar didesnis. Tai yra milijonu daugiau nei pernai tokiu pačiu metu ir daugiausia per vieną mėnesį. Nuo tada, kai federalinė tyrimų tarnyba pradėjo tvirtinti leidimus ginklams įsigyti.

Pagal Jungtinių Valstijų įstatymus, prekybininkai ginklais, visų pirma, turi perduoti informaciją apie potencialų pirkėją federalinių tyrimų tarnybai, o šiai atlikus pirkėjo biografijos patikrinimą, išduodamas leidimas ginklą parduoti.

Anot CNN, iki šiol daugiausia norinčių įsigyti ginklus skaičiuojama Ilinojaus valstijoje. Čia atlikta daugiau nei pusė milijono pirkėjų patikrų. Toliau rikiuojasi Teksasas, Kentukis, Florida ir Kalifornija.

Tokios tendencijos – ne naujiena

„NBC News“ rašo, kad tokios tendencijos – ne naujiena. Spartesnis ginklų pirkimas Amerikoje istoriškai pastebimas nacionalinių tragedijų akivaizdoje. Yra tyrimų rodančių, kad, pavyzdžiui, po masinių žudynių ginklų pardavimai šokteli nuo 50 proc. iki 85 proc. tose vietovėse, kuriose įvyko nelaimė.

Apklausų duomenimis, daugiau kaip pusė žmonių ginklus perka siekdami užtikrinti savo ir savo šeimos saugumą. Kiti tyrimai rodo, kad per bet kokias visuomenės krizes žmonės išgyvena nerimą, baimę, nesaugumą, susiduria su bejėgiškumo jausmais, o ginklo įsigijimas tą bejėgiškumą sumažina.

Viena didžiausių teisės turėti ginklą gynėjų organizacija – nacionalinė šaunamųjų ginklų asociacija – sutinka, kad išaugusius pirkėjų skaičius kursto nesaugumas, kylantis dėl koronaviruso pandemijos. O ginklų pardavimai tokiomis krizinėmis situacijomis išauga, nes amerikiečiai žino, kad jų saugumas iš esmės yra jų pačių rankose. Ir dabar labiau nei niekad yra svarbu, kad šeimos turėtų galimybę ir įrankių, esant reikalui apginti save. Tokios pozicijos laikosi nacionalinė šaunamųjų ginklų asociacija.

Savo ruožtu griežtesnės ginklų kontrolės šalininkai teigia, kad milžiniškai išaugę ginklų pardavimo mastai, visuomenę apėmusios baimės ir nerimo laikais, yra labai pavojingas derinys. Nors ginklai įsigyjami savigynai, tačiau dažnai jie panaudojami prieš pačius jų savininkus ar jų šeimos narius. Taip žinių kanalui „NBC Los Angeles“ teigė smurto politikos centro vadovas.

Baiminamasi smurto atvejų

Nerimą keliantis momentas – kovo mėnesio duomenys, taip pat ir ankstesni tyrimai rodo, kad esant krizinėms aplinkybėms, didelė dalis žmonių ginklą įsigyja pirmą kartą. Nacionalinis šaudymo sporto fondas atkreipia dėmesį, kad šiuo metu žmonės neturi galimybių gauti mokymus kaip saugiai elgtis su ginklu ir kaip jį saugiai laikyti namuose.

Dėl to ginklų kontrolės propaguotojai tvirtina, kad nesaugiai laikomi ginklai namuose kelia pavojų vaikams ir paaugliams. Taip pat su smurtautojais gyvenantiems šeimos nariams ir žmonėms, išgyvenantiems didžiulius ekonominius ir psichologinius sunkumus.

Nuogąstaujama, kad ginklai namuose tokiais neramiais laikais lems išaugusius smurto namuose atvejus ir savižudybes. Pagal JAV prezidento Donaldo Trumpo administracijos praėjusią savaitę patvirtintą kvalifikaciją ginklų parduotuvės įvardijamos kaip būtinųjų prekių parduotuvės. Nors nereikalaujama, kad jos privalo būti atidarytos.

30 valstijų iš daugiau kaip 40, kuriose galioja prekybos nebūtinosiomis prekėmis ribojimai, ginklų parduotuvės veikia.