Pasaulyje

2015.10.12 16:33

A. Lukašenka triumfavo

BNS2015.10.12 16:33

Baltarusijoje per sekmadienį vykusius prezidento rinkimus šalies autoritarinis lyderis Aleksandras Lukašenka, pirminiais oficialiais duomenimis, laimėjo 83,49 proc. rinkėjų balsų ir savo 21 metų valdymą pratęsė jau penktai penkerių metų kadencijai, pirmadienio naktį pranešė Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Lidija Jermošina.  

Tai geriausias rezultatas, bet kada laimėtas A. Lukašenkos, kurio vyriausybė ėmėsi didžiulių pastangų užtikrinti didesnį nei 86 proc. aktyvumą. Tai lėmė ir išankstiniai rinkimai, kuriuose balsą nuo antradienio iki šeštadienio ryto atidavė maždaug trečdalis – 36 proc. – rinkėjų.

2010 metais A. Lukašenka prezidento rinkimus laimėjo gavęs 79,6 proc. balsų – dėl šio ginčijamo jo perrinkimo Minske į gatves protestuoti išėjo tūkstančiai žmonių, ir valdžiai teko griebtis represijų. 2006 metais, oficialiais duomenimis, už jį balsavo 83 proc. rinkėjų.

Rinkimuose 61 metų A. Lukašenka, ilgiausiai Europoje savo pareigas einantis valstybės vadovas, kuris neretai yra pavadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, varžėsi su trimis mažais žinomais kandidatais.

Pasak CRK vadovės, kuri kalbėjo per televiziją, geriausiai iš jų pasirodė pilietinės kampanijos „Sakyk tiesą!“ aktyvistė Tatjana Korotkevič, kuri gavo 4,42 proc. rinkėjų balsų.

Kiti du kandidatai pasirodė kiek blogiau – Baltarusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Sergejus Gaidukevičius užsitikrino 3,32 proc. rinkėjų paramą, o Baltarusijos kazokų vyriausiasis atamanas Nikolajus Ulachovičius gavo 1,67 proc. balsų.

Populiariausia galimybė tiems, kas nenorėjo savo balso atiduoti A.Lukašenkai, buvo balsuoti prieš visus kandidatus. Ja šalyje pasinaudojo 6,4 proc. rinkėjų.

Ypač pribloškiantis balsavimo prieš visus kandidatus rezultatas buvo užregistruotas sostinėje Minske, kur tokia galimybe pasinaudojo net 20,6 proc. baltarusių.

Minske taip pat už A. Lukašenką balsavo mažiausiai rinkėjų – čia ji parėmė 65,58 proc. sostinės gyventojų.

CRK vadovė nurodė, kad galutiniai rezultatai bus paskelbti iki savaitės pabaigos. „Apie galutinį rezultatą bus galima kalbėti tada, kai Centrinė rinkimų komisija juos susumuos. Tai planuojame padaryti penktadienį, spalio 16-ąją“, – sakė L. Jermošina.

Opozicijos lyderiams nebuvo leista balsuoti rinkimuose, ir jie ragino savo šalininkus boikotuoti balsavimą.

Netrukus po rinkimų pabaigos Minsko centrinėje Nepriklausomybės aikštėje opozicijos aktyvistai prie Vyriausybės rūmų surengė nesankcionuotą protesto akciją, į kurią susirinko maždaug šimtas žmonių.

Aktyvistai laikė iškėlę Europos Sąjungos ir baltai raudonai baltas vėliavas, taip pat transparantą su šūkiu boikotuoti rinkimus. Kiti mitingo, kuris truko kelias valandas, dalyviai skandavo šūkį „Tegyvuoja Baltarusija!“ ir giedojo himną „Galingasai Dieve“.

„Lukašenka pats nustatė rinkimus, nustatė savo varžovus ir procentą, kurį turi gauti“, – sakė 34 metų Vadimas Veniarskis, dalyvavęs protesto akcijoje.

Opozicijos mitingą stebėjo teisėsaugos pareigūnai, tarp jų ir civilių drabužius dėvintys žmonės su racijomis, tačiau jokių veiksmų prieš aktyvistus jie nesiėmė. Kaip nurodoma, milicijos pareigūnai keliems akcijos dalyviams surašė administracinių teisės pažeidimų protokolus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.