Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.11 14:03

Kas surengė teroro išpuolį Turkijoje – „Islamo valstybė“ ar kurdų ekstremistai?

15min.lt 2015.10.11 14:03

Po dvigubo teroro išpuolio, nusinešusio mažiausiai 95 gyvybes, Turkijos sostinė Ankara atrodo kraupiai. Kraujas dar nesusigėrė į žemę. Tačiau baisiausia, kad šis išpuolis turės labai rimtų pasekmių gerokai toliau už Ankaros geležinkelio stoties ribų. Apie tai rašo CNN analitikas Timas Listeris.

Turkijoje gali įvykti serija tokių išpuolių. Sprogimai dar labiau apnuodytų įtemptą politinę atmosferą ir dar labiau pakurstytų nesantaiką tarp Turkijos vyriausybės ir kurdų etninių grupių.

Ar įtampa Turkijoje išties padidės, priklausys nuo to, kas prisiims atsakomybę už išpuolius, kaip elgsis valdžios institucijos, opozicijos politinės partijos ir kaip reaguos patys kurdai.

Jų reakcija gali būti labai rimta, nes šiemet tai jau trečias išpuolis per Turkijos kurdų mitingą.

Liepos mėnesį per savižudžio bombos sprogimą Surucų miestelyje, esančiame netoli Sirijos sienos, žuvo 34 žmonės. Dėl šio išpuolio buvo kaltinamas „Islamo valstybės“ (IS) šalininkas, tačiau pati teroristinė organizacija niekada neprisiėmė atsakomybės.

Aišku viena: tie, kas šeštadienį Ankaroje susprogdino bombą per kurdų mitingą, siekė kurstyti smurtą ir neapykantą. 

Tarp įtariamųjų – kurdų ekstremistai

Sprogimai šeštadienį išties primena IS teroristų išpuolį. Tai sutampa su jų svarbiausiais tikslais.

IS jau seniai grasino pulti Turkiją, nes šalies vyriausybė sutiko prisijungti prie tarptautinės koalicijos ir kartu su amerikiečiais kovoti su šia teroristine organizacija.

Savo internetiniame žurnale teroristai keikė Turkijos vyriausybę ir kariuomenę, žadėjo išpjauti lyg auglį.

Liepą Surucų miestelyje susisprogdinęs IS šalininkas priešmirtiniame vaido įraše ragino užkariauti Stambulą, kur „išdavikas prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas dieną ir naktį dirba su kryžiuočiais.“

Liepą Surucų miestelyje susisprogdinęs IS šalininkas priešmirtiniame vaido įraše ragino užkariauti Stambulą, kur „išdavikas prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas dieną ir naktį dirba su kryžiuočiais.“ 

Suprask, su JAV ir kitais sąjungininkais NATO.

Tačiau Turkijos ministras pirmininkas Ahmetas Davutoglu'as šeštadienį pareiškė, kad visgi pagrindiniai įtariamieji yra ne tik IS.

Viena iš įtariamų organizacijų – vadinamoji PKK, Kurdistano darbininkų partija. Tai – karinė jėga, kuri jau 30 metų Turkijoje vykdo separatistines kampanijas, nukreiptas prieš vyriausybę, policija ir saugumo pajėgas.

Kita įtariamoji – organizacija DHKP-C, Revoliucinė liaudies partija. Tai yra radikali kairiųjų organizacija, kuri 2013 metais prisiėmė atsakomybę už savižudžio išpuolį prie JAV ambasados Ankaroje.

Būtų žiauriai ciniška, jei PKK užpultų taikos mitingą, kuriame dalyvavo kurdai – jų tautiečiai.

Tačiau  premjeras A. Davutoglu'as teigė, kad pastarosiomis dienomis Turkijos saugumo pajėgos suimta daug savižudžių sprogdintojų, kurie į šalį bando patekti per šiaurės Iraką. Ten savo bazes turi PKK, o IS – neturi.

IS į Turkijos širdį atneša savo karą?

Viduržemio jūros regiono ekspertas Danielis Nismanas CNN sakė, kad jo nuomone šitą išpuolį surengė būtent IS teroristai.

Viduržemio jūros regiono ekspertas Danielis Nismanas sakė, kad pulti mažas etnines ir religines grupes, taip skatinant įtampą ir konfliktus, yra būtent IS teroristų stilius. 

Visų pirma, pulti mažas etnines ir religines grupes, taip skatinant įtampą ir konfliktus, yra būtent šios organizacijos stilius. 

Po sprogimų Surucų miestelyje, dialogas tarp Turkijos vyriausybės ir PKK vėl nutrūko. Kurdų lyderiai apkaltino valdžią, kad ši nesugeba apsiginti nuo IS teroristų, o PKK žengė dar toliau: atvirai pareiškė, kad Turkijos policija ir saugumo pajėgos bendradarbiauja su IS.

Po šeštadienio sprogimo Ankaroje, smurtas tarp Turkijos saugumo pajėgų ir PKK gali atsinaujinti, o tai kainuotų šimtus gyvybių.

Tai visiškai atitinka IS interesus. 

Iš vienos pusės, tai silpnina jų priešus kurdus. Šiaurinėje Sirijoje su IS kovoja kurdų organizacija YPG, kuri artimai bendradarbiauja su PKK.

Iš kitos pusės, įtampa šalies viduje priverstų Turkijos kariuomenę ir oro pajėgas laikyti užimtas. 

Ekspertas D. Nismanas sako, kad iki šiol tiek Turkijos vyriausybė, tiek IS teroristai kurdus laikė „didesniu priešu“. Todėl IS elgėsi atsargiai ir niekada nepuldavo per Turkiją valdančios partijos mitingus.

D. Nismanas mano, kad Turkijos saugumo pajėgos istoriškai gerai užtikrindavo pasienio ir didžiųjų miestų saugumą, tačiau IS dar prieš dvejus metus susibūrė šalies viduje ir išplito lyg vėžys, todėl dabar jau yra labai sudėtinga atsekti teroristų kanalus.

Ekspertas pasakojo, kad IS savo bazę buvo įrengę viename Stambulo finansiniame centre.

Nepaisant daugybės areštų ir didelio spaudimo šalies viduje, praktiškai nebeįmanoma išnaikinti IS iš Turkijos žemės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi