Pasaulyje

2015.10.11 20:51

Balsavusiųjų apklausa: A. Lukašenka užsitikrino beveik 83 proc. balsų (atnaujinama)

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2015.10.11 20:51

Baltarusijoje sekmadienį vyko rinkimai, kuriuose šalies autoritarinis lyderis Aliaksandras Lukašenka turėtų nesunkiai užsitikrinti penktąją kadenciją ir pratęsti dar penkeriems metams savo 21 metų valdymą.  

20.48 val. Prognozuoja, kad A. Lukašenka laimės su 83 proc. rinkėjų palaikymu

Per Baltarusijoje sekmadienį vykusius prezidento rinkimus šalies autoritarinis lyderis Aleksandras Lukašenka buvo perrinktas penktajai kadencijai užsitikrinęs beveik 83 proc. rinkėjų paramą, rodo balsavusiųjų apklausa, kurią atliko šalies Nacionalinės mokslų akademijos Sociologijos institutas.

„Už Lukašenką pabalsavo 82,9 proc. rinkėjų“, – sekmadienį vakare pranešė Sociologijos instituto atstovas.

Sociologijos instituto duomenimis, Baltarusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Sergejus Gaidukevičius gavo 4,8 proc. balsų, pilietinės kampanijos „Sakyk tiesą!“ aktyvistė Tatjana Korotkevič - 4,3 proc., o Baltarusijos kazokų vyriausiasis atamanas Nikolajus Ulachovičius - 2,1 procento.

Prieš visus kandidatus balsavo 5,9 proc. rinkėjų.

Pirminiai oficialūs rinkimų rezultatai turėtų paaiškėti naktį iš sekmadienio į pirmadienį.

19.43 val. B. Vėsaitė: incidentų ir pažeidimų nepastebėta

Baltarusijos prezidento rinkimuose pažeidimų ar incidentų nepastebėta, sako Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė. Ji BNS teigė, kad popiet rinkėjų aktyvumas gerokai išaugo.

„Viskas labai taikiai, ramiai, be įtampos. Jokių pažeidimų mes nepastebėjome“, – BNS telefonu iš Baltarusijos sakė rinkimus stebinti B. Vėsaitė.

Anot jos, popiet gerokai padidėjo rinkėjų aktyvumas – iš ryto skirtingose apylinkėse buvo matyti vos keletas žmonių, tačiau vėliau jų balsuoti atėjo daugiau. Parlamentarė mano, kad rinkimus bus galima laikyti įvykusiais.

„Žinokit, aktyvumas labai padidėjęs buvo būtent maždaug nuo 11 valandos. Kai mes perpiet atvažiavome į Lydą, jau buvo oficialiai prabalsavę ten virš 50 proc. rinkėjų, tai manau, kad bus įvykę rinkimai“, – teigė B. Vėsaitė.

14.34 val. Lietuvos stebėtojai: rinkėjai Baltarusijoje pasyvūs

Nors Baltarusija oficialiai prognozuoja maždaug 80 proc. rinkėjų aktyvumą, Lietuvos parlamentarai, stebintys rinkimus, teigia, kad gyventojai yra pasyvūs.

Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė BNS teigė, kad kol kas pažeidimų rinkimuose nepastebėjo, tačiau sakė, jog rinkėjai pasyvūs.

„Mes stebėjome apylinkės atidarymą, tai jokių pretenzijų – prie mūsų užantspaudavo balsavimo dėžę, bet nepasakyčiau, kad labai daug rinkėjų būtų. Išankstiniuose, oficialiai pranešama, balsavo trečdalis rinkėjų, bet kiek stebėjome Minske pačiame, tai vienoje apylinkėje suskaičiavome gal 10 žmonių per pusvalandį, kitur – per pusvalandį 6 žmonės atėjo. Galbūt dėl to, kad ankstyvas rytas“, – telefonu iš Baltarusijos BNS sakė B. Vėsaitė.

Ji teigė, kad galbūt rinkėjų aktyvumas padidės po pietų, tačiau nespėliojo, ar pavyks pasiekti prognozuojamą 80 proc. aktyvumą.

B. Vėsaitė teigė, kad išankstiniuose rinkimuose didelis aktyvumas buvo pasiektas, nes balsavo kariai ir valstybinių įstaigų darbuotojai. Oficiliai skelbiama, kad išankstiniuose rinkimuose balsavo virš 36 proc. rinkėjų.

„Šiaip jau opozicija ragina neiti balsuoti ir tas vangumas jaučiasi. Kiek mums aiškino opozicionieriai, išankstiniai rinkimai buvo gana priverstiniai, nes ten balsavo armija, valstybinių institucijų atstovai“, – teigė parlamentarė.

Tuo metu konservatorius Emanuelis Zingeris teigė, kad rinkimai Baltarusijoje primena tarybinius laikus.

„Mes kol kas dar susilaikome nuo savo galutinių pasisakymų, kol nesibaigė rinkimai, bet ryškiai matyti, kad visa ta išankstinių rinkimų tvarka visgi primena „gerus senus“ tarybinius laikus“, – BNS sakė E. Zingeris.

Anot jo, rinkimus stebi darbo kolektyvai, priklausantys nuo valstybės.

„Neužmirškime, kad čia nėra partijų, kurios stebėtų rinkimus. Čia yra darbo kolektyvai, tai vaizdas yra... Seniai mes jau atpratę – nuo 1990 metų nuo tokio vaizdo. Pavyzdžiui, siuvimo gamyklos darbo kolektyvas stebi rinkimus, o gamykla yra valstybinė, priklauso nuo biudžeto“, – teigė E. Zingeris.

14:05 val. Rinkimų komisija: iki pietų balsavo daugiau nei pusė baltarusių

Baltarusijos centrinė rinkimų komisija skelbia, kad iki vidurdienio prezidento rinkimuose balsavo 51 proc. rinkėjų. Pagal Baltarusijos rinkimų kodeksą, prezidento rinkimai laikomi įvykusiais, jei balsavime sudalyvavo daugiau kaip pusė rinkėjų sąrašuose esančių piliečių.

13:50 val. L. Linkevičius: Baltarusijos žmonės bijo permainų

Baltarusijos gyventojai bijo permainų, todėl rinkimuose renkasi stabilumą, o ne pokyčius, teigia užsienio reikalų ministras.

„Žmonės iš tikrųjų bijo permainų, nes nežino, kas po jų bus. Jie turi galbūt tą minimalų tokį gyvenimo lygį, kuris yra toks, koks yra, bet jie nežino, ar bus geriau“, – LRT RADIJUI sekmadienį sakė Linas Linkevičius.

Anot jo, visgi Baltarusijoje galima matyti pozityvių permainų ir nors šalis yra priklausoma nuo Rusijos, stengiasi išlaikyti balansą santykiuose su Vakarais.

„Kalbėti apie savarankiškumą tos šalies yra sudėtinga, bet mes negalime nevertinti tokių faktų tarptautinėje politikoje, kad Baltarusija nepripažino Pietų Osetijos ir Abchazijos aneksijos, taip pat nepalaikė ir to, kas įvyko Kryme, neprisidėjo prie ekonominių sankcijų, kurias taikė Rusija prieš mus. Turime vertinti, negalvodami, kad ten kažkas idealu yra, bet tie poslinkiai pozityvūs – dalyvavimas Minsko procese, paleidimas politinių kalinių“, – tikino ministras.

Anot jo, Europos Sąjunga panaikins sankcijas Baltarusijai tik tuomet, jei rinkimų metu ir iškart po jų neįvyks nieko netikėto.

„Sankcijų panaikinimas keturiems mėnesiams įvyks tik tuo atveju, jei per rinkimus neįvyks nieko netikėto, arba po rinkimų iškart. (...) Mūsų sprendimas Europos Sąjungoje užims tam tikrą laiką ir mes stebėsime atidžiai situaciją Baltarusijoje“, – sakė L. Linkevičius.

Anot jo, keturių mėnesių sankcijų laikotarpis pasirinktas, kad nebūtų taip, jog Baltarusija teigiamus žingsnius atliktų tik vieną kartą: „Tiesiog toks sutarimas, kad tai nebūtų baigtinis, darome viską etapais, kad tai nebūtų veiksmai šie teigiami, kad nebūtų proginiai, vienetiniai, kad tikrai būtų sistema, tai tam reikia laiko. Tai iš karto po rinkimų spręsti nebūtų labai racionalu“.

Tačiau ministras pabrėžė, kad pirmiausiai reikia sulaukti rinkimų pabaigos ir tik tuomet bus galima kalbėti apie sankcijų panaikinimą.

12.53 val. Prognozuoja didesnį nei 80 proc. aktyvumą

Rinkėjų aktyvumas Baltarusijos prezidento rinkimuose gali būti didesnis nei 80 proc., sekmadienį spaudos konferencijoje Minske sakė Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos pirmininkė Lidija Jermošina.

„Anksčiau atliktos apklausos liudija, kad galutinis rinkėjų aktyvumas gali būti daugiau kaip 80 procentų. Tai visiškai normalu“, – sakė ji.

L. Jermošina pažymėjo, jog didelį aktyvumą gali nulemti tas faktas, kad daugiau kaip 36 proc. į biuletenius įtrauktų piliečių balsavo iš anksto.

Centrinės rinkimų komisijos pirmininkė taip pat pažymėjo, kad dabartiniuose prezidento rinkimuose pirma laiko balsavo daugiausiai rinkėjų per visą Baltarusijos rinkimų kampanijų istoriją.

Pasak jos, 2006 metais iš anksto prezidento rinkimuose balsavo 31 proc. rinkėjų, o 2010 metais – 23 proc. rinkėjų.

11.30 val. Baltarusijos opozicija per mitingą ragino ES tvirtai stoti prieš Lukašenką

Valdžios nesankcionuotame opozicijos mitinge, kuris Baltarusijos sostinėje įvyko šeštadienį, opozicijos lyderis Vladimiras Nekliajevas ragino Europos Sąjungą (ES) tvirtai stoti prieš Aleksandrą Lukašenką ir smerkė idėją apdovanoti šį autoritarinį lyderį už gerą elgesį.

„Žinome vieną dalyką: su Lukašenka valdžioje situacija niekada nepasikeis“, – sakė jis per mitingą Jakubo Kolaso aikštėje, kuriame dalyvavo ir tik prieš šešias savaites iš kalėjimo paleistas opozicijos lyderis Nikolajus Statkevičius.

ES neatmeta galimybės keturiems mėnesiams atšaukti sankcijas Baltarusijai, taip pat ir A. Lukašenkai taikomus suvaržymus, jei sekmadienį vykstančių rinkimų metu valdžia paskutinę minutę nesiims jokių represinių priemonių.

Diplomatiniai šaltiniai penktadienį sakė, kad Bendrijos užsienio reikalų ministrai atitinkamą sprendimą gali priimti pirmadienį, užbaigdami tris savaites trukusias sudėtingas derybas dėl to, kaip reaguoti į A. Lukašenkos žingsnį rugpjūtį suteikti malonę šešiems kalintiems politiniams kaliniams bei į jo indėlį į vasarį Minske vykusias svarbias taikos derybas dėl Ukrainos.

Vienas šaltinis sakė, kad šis sprendimas priklausys nuo to, ar sekmadienio rinkimai praeis taikiai.

Diplomatai sako, kad ES „juodajame sąraše“ esantiems 140-čiai asmenų keturiems mėnesiams – nuo spalio galo iki vasario pabaigos – bus atšauktas lėšų įšaldymas ir kelionių draudimas. Ginklų embargas liks galioti.

V. Nekliajevas, kuris buvo įkalintas ir 2010-aisiais, po didelių protestų dėl A.Lukašenkos ginčijamos pergalės rinkimuose, pridūrė, kad šiame nesankcionuotame proteste dalyvavo palyginti nedaug žmonių, nes „žmonės tiesiog bijo“.

N. Statkevičius savo ruožtu irgi ragino ES tvirtai stoti prieš A. Lukašenką. „Šie žmonės baltarusių akyse atrodys savo idealų išdavikai“, – apie Europos pareigūnus sakė jis.

Kiti kalbėjusieji ragino šalies valdžią pakeisti įstatymus, kurie, jų nuomone, varžo valios pareiškimo laisvę. Tada akcijos dalyviai susiėmė už rankų ir išklausė „maldą už Baltarusiją“.

Įvairiais vertinimais, mitinge ir prieš tai vykusiose beveik trijų kilometrų eitynėse pagrindiniu Minsko prospektu dalyvavo nuo tūkstančio iki pusantro tūkstančio žmonių.

Opozicijos veikėjai, eidami maždaug 400 protestuotojų kolonos priekyje, susiėmė už rankų ir ragino minią boikotuoti rinkimus, o demonstrantai skandavo tokius šūkius kaip „Saša, išeik!“, turėdami omenyje A.Lukašenką. Kai kurie dalyviai mojavo ES vėliavomis.

Milicininkai akcijos metu nieko nesulaikė.

„Galvoju, kad mes (akcijos organizatoriai) gausime eilinius šaukimus į teismą“, – pasibaigus akcijai žurnalistams pareiškė Vieningosios piliečių partijos lyderis Anatolijus Lebedka.

10.07 val. Rinkimų apylinkės veiks iki 20 val.

Rinkimų apylinkės atsidarė 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku ir veiks iki 20 val. vakaro, o rinkėjų apklausų rezultatai turėtų būti paskelbti netrukus po balsavimo pabaigos.

Pirminiai oficialūs rezultatai turėtų paaiškėti naktį iš sekmadienio į pirmadienį.

Rinkimų, kuriuose prezidentas surems ietis su trimis mažai žinomais kandidatais, baigtis abejonių, regis, nekelia niekam, be kitų priežasčių ir dėl to, kad iki šeštadienio ryto per išankstinį balsavimą savo balsą jau atidavė per 30 proc. šalies piliečių.

Jeigu rinkimai vyks be incidentų, tai Europos Sąjunga 61 metų A. Lukašenkai, ilgiausiai Europoje savo pareigas einančiam valstybės vadovui, kuris neretai yra pavadinamas paskutiniu Europos diktatoriumi, gali panaikinti sankcijas, paskelbtas dėl daugybės žmogaus teisių pažeidimų.

Nuo 1994-ųjų valdžioje esantis A.Lukašenka griebėsi kruvinų represinių priemonių prieš opoziciją ir pilietinę visuomenę po to, kai tūkstančiai žmonių išėjo į gatves protestuoti po ginčijamo jo perrinkimo 2010 metų gruodį.

Su A. Lukašenka sekmadienį varžosi pilietinės kampanijos „Sakyk tiesą!“ aktyvistė Tatjana Korotkevič, Baltarusijos kazokų vyriausiasis atamanas Nikolajus Ulachovičius ir Baltarusijos liberalų demokratų partijos pirmininkas Sergejus Gaidukevičius.

Iš keturių kandidatų vienintelė 38 metų T. Korotkevič vykdė kažką panašaus į politinę rinkimų kampaniją, kurios metu rengė susitikimus su rinkėjais provincijoje ir dalijo interviu.

Kaip rodo Nepriklausomo socialinių, ekonominių ir politinių tyrimų instituto apklausa, A.Lukašenkos kandidatūrą palaiko 47,5 proc. baltarusių, o opozicijos atstovę T. Korotkevič – vos 7,2 proc. rinkėjų. Parama kitiems dviem kandidatams itin menka.

9,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje rinkimų kampanija vyko šaliai susiduriant su rimtomis ekonomikos problemomis, o tarp rinkėjų tvyrant akivaizdžiai apatijai dėl to, kad jie nieko negali pakeisti.

Akivaizdžiai stengdamasis sušvelninti Vakarų kritiką, A.Lukašenka artėjant naujiems rinkimams paleido iš kalėjimo šešis opozicijos lyderius, įskaitant savo buvusį prezidento rinkimų varžovą. Šie asmenys buvo laikomi paskutiniais politiniais kaliniais buvusioje sovietinėje valstybėje.

Tačiau nė vienam jų nebuvo leista dalyvauti būsimuose rinkimuose. Opozicijos lyderiai paragino baltarusius boikotuoti balsavimą, o ES – neatšaukti sankcijų A.Lukašenkos režimui.

„Rinkėjai, kuriems rūpi demokratija, skeptiškai žiūri į šiuos rinkimus, ir tai yra nauja situacija, nes prieš dešimtmetį dar būta iliuzijų, kad rinkimai gali kažką pakeisti“, – sakė ilgametis opozicijos aktyvistas Vincukas Večiorka.

„Dabar visi žino, kad čia jie netgi neskaičiuoja balsų“, – pridūrė jis.

Daugelis baltarusių sakė, jog neketina eiti balsuoti.

„Neįmanoma pakeisti valdžios per rinkimus, – sakė 55 metų taksi vairuotojas Leonidas Kulakovas. – Tik žmonės, taikiai išėję į gatves, palaikomi visų fabrikų ir gamyklų, galėtų pakeisti šią valdžią.“