Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.10 16:21

Šiaurės Korėja neigia COVID-19 egzistavimą šalyje – žinia skirta atgrasyti „užsienio priešus“

LRT.lt 2020.04.10 16:21

Šiaurės Korėja skelbia, kad šalyje nėra nė vieno koronavirusu sergančio asmens, tačiau JAV ekspertai tokį pareiškimą vertina skeptiškai, manydami, kad tokiu būdu Pchenjanas siekia atgrasyti užsienio priešus ir atrodyti stiprus prieš savus gyventojus, rašo „Radio Free Asia“ (RFA).

Aukštas Pchenjano pareigūnas retame interviu RFA ir kitoms tarptautinėms naujienų tarnyboms teigė, kad šalies pastangos apsaugoti gyventojus nuo naujojo viruso buvo sėkmingos.

„Kol kas mūsų šalyje užsikrėtusių naujuoju koronavirusu nėra, – sakė Šiaurės Korėjos centrinio kovos su epidemijomis štabo Kovos su epidemijos departamento viršininkas Pak Myong Su. – Pritaikėme prevencines ir mokslines priemones, pavyzdžiui, visų į šalį atvykstančių žmonių tikrinimas ir karantinas, įvežamų prekių dezinfekavimas, taip pat sienų uždarymas, jūros ir oro kelių blokavimas.“

Nuo tada, kai sausio mėnesį Kinijoje kilo COVID-19 epidemija, RFA Korėjos tarnyba praneša apie griežtas Pchenjano priemones, stengiantis išvengti viruso plitimo šalyje, įskaitant visų šalia Kinijos sienos esančių rajonų karantiną, svarbių kultūrinių renginių atšaukimą ir karantino centro įsteigimą viename iš didžiųjų Pchenjano viešbučių.

RFA taip pat pranešė, kad Vyriausybės nurodymu buvo izoliuoti visi užsienio valstybių piliečiai ir tie, kas neseniai buvo lankęsi Kinijoje, įvestas privalomas veido kaukių dėvėjimas viešoje vietoje, atšaukti vieši susitikimai, juos pakeičiant vaizdo konferencijomis, uždarytos sienos su Kinija, taip nutraukiant legalią ir nelegalią prekybą, ir skubiai kremuoti paslaptingai, kaip oficialiai teigiama, nuo gripo mirę pacientai.

Tačiau nepaisant visų šių priemonių, Pchenjanas iki šiol nepranešė apie bent vieną užsikrėtimo COVID-19 atvejį.

Išorės ekspertai viešai reiškia abejones, teigdami, kad labai tikėtina, jog pirmosiomis epidemijos dienomis virusas galėjo iš Kinijos patekti į Šiaurės Korėją, nes ilga abiejų valstybių siena yra gana skylėta.

Yra teigiančių, kad prevencinės priemonės visgi yra reakcija į situaciją, skirta apsaugoti Kim Jong Uną ir jos artimiausią ratą nuo COVID-19, rašo RFA.

Ekspertų nuomone, teiginys abejotinas

Keletas JAV ekspertų ketvirtadienį RFA Korėjos tarnybai teigė abejojantys, kad Šiaurės Korėjai pavyko išvengti viruso ir manantys, kad toks pareiškimas turi strateginį tikslą.

„Manyčiau, jog jie nerimauja dėl to, kad pasklidus žiniai apie tikrąjį užsikrėtimo atvejų skaičių Šiaurės Korėjoje, susilpnėtų jų karinis pasirengimas ir šalies „priešai“ galėtų bandyti tuo pasinaudoti, – RFA sakė buvusi Rytų Azijos ir Ramiojo vandenyno reikalų sekretoriaus padėjėja Susan Thornton. – Greičiausiai jie nori viešai išsklaidyti bet kokias užsienio valstybių abejones, kad galbūt yra nukreipę dėmesį į kovą su COVID-19 ir dėl to susilpnėję. Labai abejoju, ar tokios jų pastangos bus veiksmingos išorėje, tačiau greičiausiai jų tikslas yra kitas.“

Fondą „Heritage Foundation“ atstovaujantis Bruce Klingneris RFA teigė, kad viruso pandemijos akivaizdoje Šiaurės Korėja siekia išlaikyti tvirtos valstybės įvaizdį.

„[Pchenjanas pranešė], kad kovo mėnesį buvo paleistos septynios raketos ir surengta keletas karinių pratybų. Šis valdžios pranešimas greičiausiai yra skirtas tiek tarptautinei, tiek ir vidaus auditorijai, kad išsklaidytų nerimą šalyje ir įspėtų priešiškai nusiteikusias valstybes nebandyti pasinaudoti situacija, – aiškina B. Klingneris. – Šiaurės Korėja elgėsi įžūliai, reaguodama į Valstybės sekretoriaus Mike`o Pompeo raginimą tęsti sankcijas ir atmesdama prezidento Donaldo Trumpo pasiūlytą su COVID-19 susijusią pagalbą.“

Kovo 22 d. M. Pompeo paprašė tarptautinės bendruomenės išlikti vieninga, siekiant branduolinio nusiginklavimo, ir tęsti sankcijas, kurios neleistų šiaurės Korėjai įgyti reikiamų išteklių branduolinei ir raketinei ginklavimosi programai plėtoti, o prezidentas D. Trumpas, kaip teigiama, anksčiau Kim Jong Unui siųstame asmeniniame laiške siūlė JAV pagalbą kovoje su COVID-19.

Brookingso institutą atstovaujanti Jung Pak taip pat mano, kad Šiaurės Korėjos pareiškimas yra sunkiai įtikimas.

„Sunku būtų patikėti, kad Šiaurės Korėjoje nėra nė vieno atvejo, kaip teigia valdžia, turint omenyje, kad šalis įsiterpusi tarp dviejų valstybių, kuriose fiksuotas labai didelis užsikrėtimo atvejų skaičius [82 tūkst. Kinijoje ir 9,8 tūkst. Pietų Korėjoje], o jos siena su Kinija yra skylėta, – sakė ji RFA. – Nuo tada, kai krizė pasiekė aukščiausią tašką, valdžia visais būdais bando pademonstruoti, kad kontroliuoja situaciją, o pastaroji spaudos konferencija, mano nuomone, yra tik bandymas dar labiau sustiprinti šią žinią, pasitelkiant visuomenės sveikatos biurokratinio aparato atstovą.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi