Naujienų srautas

LRT FAKTAI
Namai, darbas iš namų
Pasaulyje 2020.04.10 19:01

LRT FAKTAI. 5 žinutės, kurios turėjo pakelti nuotaiką pandemijos metu, tačiau buvo melas

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.04.10 19:01

Pastarosiomis savaitėmis internete pasklido ne tik netikrų naujienų, keliančių paniką, ar klaidinančių sveikatos patarimų.

Kai kurios žinutės, kuriomis dalijosi nuo nerimą keliančio naujienų srauto pavargę internautai, turėjo pakelti ūpą – tačiau jos ne visada sako tiesą.

1. Orangutanė Sandra išmoko plautis rankas pagal COVID-19 rekomendacijas

„Beždžionės rezervate nuolat stebi savo prižiūrėtojus. Orangutanė Sandra pradėjo plauti rankas po to, kai pamatė, kad visi zoologijos sodo prižiūrėtojai tai daro, taip, kaip ir reikalaujama pagal COVID-19 protokolą. Sandra yra protingesnė nei dauguma mano pažįstamų žmonių... Būkite kaip ji!“, – rašė vienas „Twitterio“ vartotojas, vaizdu pasidalijo tūkstančiai žmonių socialiniuose tinkluose, jis atsirado ir naujienų portaluose.

Kaip buvo iš tikrųjų? Orangutanė Sandra, gyvenanti JAV, Floridoje, didžiųjų beždžionių centre, ten yra išties populiarus gyvūnas. Tačiau vaizdo įrašas, kuriame rodoma, kaip ji kruopščiai plauna rankas, buvo nufilmuotas dar rudenį, taigi, jis nerodo, kad Sandra prisitaikė prie pandemijos.

Orangutanų centro vadovybė pašalino klaidinantį įrašą, tačiau tai jam nekliudo toliau plisti internete. Specialistai sako, kad tokie plintantys vaizdai – anaiptol ne nekenksmingas melas, kaip dažnai manoma.

„Tikslumas ir aiškumas yra labai svarbu, kai kalbame apie žmogaus įtaką planetai ir rūšių išsaugojimą. Klaidinga informacija lemia, kad žmonės tampa ne tokie jautrūs, apatiški ir galiausiai nematantys prasmės dėti pastangų saugoti gyvūnus“, – „Twitteryje“ rašė Jennifer Dodd iš Edinburgo Napier universiteto, kurią citavo ir „National Geographic“. Pasak mokslininkės, svarbu realistiškai žiūrėti į gamtą ir nemanyti, kad nelaimių atveju ji tiesiog prisitaiko prie žmogaus sukeltų padarinių.

2. Kadras iš Antrojo pasaulinio karo atskleidžia, kaip elgtis nepaprastosios padėties metu

Šis įrašas buvo populiarus ir lietuviškuose socialiniuose tinkluose – nespalvotoje fotografijoje užfiksuotas kareivis, ant pečių nešantis asilą. „Laukas užminuotas, o jei asilas jame vaikščiotų kur nori, jis detonuotų miną, taip nužudytų visus aplinkui. Istorijos moralas toks – sunkiu metu pirmiausiai reikia rūpintis kvailiais, kurie nesupranta pavojaus, ir daro, ką nori“, skelbia prierašas prie nuotraukos.

Lietuvoje šis įrašas išplito mėnesio pradžioje, šalyje griežtėjant karantino priemonėms, juo buvo dalijamasi „Facebook“ grupėse, skirtose dalytis informacija apie koronavirusą.

Tikrąją nuotraukos istoriją išsiaiškino JAV portalas „snopes.com“: joje vaizduojamas nuo bado nusilpęs gyvūnas, kurį į karinę bazę parsinešė ir vėliau globojo prancūzų kariai Alžyre.

3. Cristiano Ronaldo savo viešbučius pavertė ligoninėmis

Tūkstančių socialinių tinklų vartotojų reakcijas ir pasidalijimus kovo mėnesį sukėlė vienintelė „Twitter“ žinutė, kuri skelbė, kad Portugalijos futbolo žvaigždė ir vienas turtingiausių planetos sportininkų savo valdomą viešbučių tinklą „Pestana CR7“ pavers ligoninėmis.

„Pacientai ten bus gydomi nemokamai. Jis mokės ir visiems medikams“, – skelbė melagingas įrašas.

Interneto vartotojai greitai atkreipė dėmesį, kad tai nebe pirma žinutė, skelbianti netikras naujienas apie futbolininko aukas. Kad viešbučių tinklas neturi planų persitvarkyti ir tapti ligonine, naujienų agentūrai AFP patvirtino ir „Pestana CR7“ atstovai.

4. Koronaviruso pandemijos metu dalijamas nemokamas maistas

„Tėvams, kurie šiuo metu parduotuvėse neranda mišinėlio kūdikiams: jums reikia paimti seną pakuotę, paskambinti ant jos nurodytu numeriu, ir jie atsiųs jums visą dėžę!“. Toks įrašas kurį laiką buvo platinamas socialiniuose tinkluose kovo mėnesį, juo dalijosi amerikiečiai.

Iškart po to kūdikių maistą gaminančios kompanijos išplatino pareiškimą, kad tokių akcijų nevykdo. Tuo tarpu portalas „snopes.com“ taip pat pranešė apie pasikartojančias netikras žinutes, jog koronaviruso pandemijos metu maistą nemokamai dalija greitojo maisto restoranų tinklas „McDonalds‘“.

5. Virusui sustabdžius įprastą žmonių gyvenimo ritmą, atsigavo gamta

Prasidėjus karantinui, daugybė socialinių tinklų vartotojų visame pasaulyje dalijosi vaizdais, kuriuose matyti į žmonių apleistą pasaulį grįžusi gamta. Pavyzdžiui, buvo skelbiama, kad Kinijos Uhano provincijoje ūkininkus aplankė drambliai, o vėliau jie rado 30 litrų vyno, kurį išgėrė ir užmigo arbatos laukuose.

Panaši žinutė pasirodė ir apie Veneciją, kurios kanaluose esą pasirodė gulbės ir delfinai – naujiena pasidalino net ir tokie autoritetingi šaltiniai, kaip „Lonely Planet“ kelionių gidas. Žinutės pasirodė kovo mėnesio viduryje, maždaug tuo metu, kai Covid-19 aukų skaičius Italijoje susilygino su Kinijos.

Italijos atveju žinutę paneigė „National Geographic“, leidinys išaiškino, kad gulbės Venecijoje pasirodo nuolat, o tariami delfinai iš tikrųjų buvo nufilmuoti Sardinijos saloje. Tuo tarpu apsvaigusių dramblių istoriją paneigė Kinijos pareigūnai, kurių teigimu, drambliai Uhano apylinkėse nėra retas reiškinys, tačiau nuotraukose užfiksuoti ne jie.

Dezinformacija

Dauguma pozityvių, tačiau klaidinančių žinučių, susijusių su koronaviruso protrūkiu, plinta socialiniuose tinkluose. Jos dažnai remiasi autentiškais kadrais, tačiau melagingai nurodoma vieta arba data. Nors tokios žinutės atrodo ne tokios svarbios arba nepavojingos, specialistai atkreipia dėmesį į tai, kad kai kuriais atvejais jos gali ir pakenkti, ir trukdyti suprasti problemų mastą.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą