Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.10 17:39

Ankaroje nugriaudėjo sprogimai

Turkijos sostinėje Ankaroje įvyko du sprogimai. Sprogimų vietoje žuvo 62 žmonės, dar 24 mirė nuvežti į ligoninę, sakė sveikatos ministras Mehmetas Muezzinoglu. Pasak jo, dar 186 žmonės sužeisti.

Nelaimės liudininkai sakė naujienų agentūrai AFP matę ant žemės gulinčių lavonų. NTV televizija ir naujienų agentūra „Dogan“ nurodė, kad per du sprogimus žuvo mažiausiai 20 žmonių. NTV dar pridūrė, kad sužeistųjų yra apie 100.

Valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“ minėjo pranešimus, kad susisprogdinęs mirtininkas, bet tų pranešimų šaltinis nežinomas.

Naujienų agentūra „Dogan“ pateikė vaizdo įrašų, kuriose matyti, kaip demonstracijai ruošęsi žmonės teikia pagalbą sužeistiesiems, kaip gatvėmis klajoja šimtai žmonių.

Kol kas sprogimo priežastis nežinoma. Anot pareigūnų, vyksta tyrimas.

Iš pradžių buvo pranešta apie vieną galingą sprogimą, bet netrukus Turkijos žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie vienas po kito nugriaudėjusius du sprogimus.

Pareigūnai tiria versiją, kad tuos sprogimus galėjo sukelti mirtininkas, pažymėjo oficialioji naujienų agentūra „Anadolu“.

Ministrą pirmininką Achmetą Davutohlu apie šį sprogimą informavo sveikatos ministras Mechmetas Miuezinohlu.

„Mes tiriame sprogimą ir nedelsdami pasidalinsime gauta informacija su visuomene“, – sakė Turkijos pareigūnas naujienų agentūrai AFP.

Pasak jo, įtariama, jog tai buvo „teroro aktas“.

Visiškas chaosas įsivyravo po sprogimo, pasigirdo greitosios pagalbos mašinų sirenos. Liudininkai sako – tai turėjo būti demonstracija už taiką ir demokratiją, o virto žudynėmis. Policininkai šaudė į orą, nes įnirtę dėl smurto ir draugų žūčių demonstrantai nesiskirstė. Į protesto akciją pakvietė Turkijos profsąjungos ir žmogaus teisių gynėjai, turėjo dalyvauti ir Kurdų Liaudies demokratinės partijos šalininkai.

Jie norėjo pareikšti protestą prieš tai, kad vėl atsinaujino vyriausybės pajėgų ir kurdų separatistų kovotojų kautynės, kad nutrauktos dvejus metus galiojusios paliaubos, nuo liepos žuvo beveik pusantro šimto Turkijos specialiųjų pajėgų karių, bet Ankara prabrėžia, kad nukovė 1700 kurdų kovotojų bombarduodama karingosios Kudistano Darbo partijos taikinius šalies pietryčiuose ir Irako šiaurėje.

Spėliota, kad Kurdistano Darbo partija netgi ketina paskelbti paliaubas, kad Kurdų Liaudies demokratinė partija ramiai galėtų dalyvauti rinkimuose, kurie vyks lapkričio 1-ą dieną. Ji gerai pasirodė per rinkimus birželio septintąją, pirmą kartą nuo 2002-ųjų valdanti Teisingumo ir plėtros partija neteko daugumos, bet koalicijos po ilgus mėnesius vykusių derybų sudaryti nepavyko, todėl paskirti nauji rinkimai.

Anksčiau, birželį, per kurdus palaikančios partijos rinkiminį mitingą Dijarbakiro mieste taip pat nugriaudėjo sprogimas. Todėl bijota, kad ir šįkart bus surengtas išpuolis. Valdžia sako, kad tai bjaurus teroro išpuolis, žada paskelbti visas tyrimo detales.

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šeštadienį pasmerkė „bjaurų išpuolį“, kuris sudrebino taikią eiseną šalies sostinėje Ankaroje ir nusinešė 86 gyvybes.

„Aš griežtai smerkiu šią bjaurią ataką prieš mūsų vienybę ir taiką mūsų šalyje“, – sakoma R. T. Erdogano pareiškime, paskelbtame prezidento tinklalapyje.

Šiuo išpuoliu taikytasi į žmones, kurie rinkosi į eitynes, organizuojamas šalies viešojo sektoriaus darbuotojų profesinės sąjungos bei kitų pilietinės visuomenės grupių.

„Nesvarbu, kokia yra viso to kilmė, tikslas ar vardas, mes esame prieš bet kokią teroro aktų formą ar teroristinę organizaciją. Mūsų visų pareiga būti prieš visa tai kartu“, – nurodė R. T. Erdoganas.

Prezidentas sakė, kad nėra skirtumo tarp „teroro išpuolio“ Ankaroje ir kitų išpuolių prieš turkų karius, policininkus ar civilius.

„Kaip ir kiti teroro aktai, ataka prie Ankaros geležinkelio stoties taikytasi į mūsų vienybę, brolybę ir ateitį“, – pridūrė jis.

„Solidarumas ir ryžtas, kuriuos mes parodysime šio išpuolio akivaizdoje, bus prasmingiausias atsakas į terorą“, – pažymėjo R. T. Erdoganas.

Prezidentas paragino visus „veikti atsakingai“ ir būti „prieš terorą, o ne jo pusėje“.

„Kaltininkai bus rasti artimiausiu laiku ir patraukti teismo atsakomybėn“, – pažadėjo jis.

JAV ambasada Ankaroje nedelsdama pasmerkė šios sprogimus ir parašė socialiniame tinkle „Twitter“: „Visi mes turime būti vieningi prieš terorą“.

Užsienio reikalų ministerija teigia neturinti informacijos apie per sprogimus Turkijos sostinėje Ankaroje nukentėjusius Lietuvos piliečius. 

Užuojautą dėl teroro išpuolio išreiškė Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius.

„Esu sukrėsta žinios apie teroro išpuolį Ankaroje, pareikalavusį dešimčių žmonių gyvybių ir palikusį daugybę sužeistųjų. Šio žiauraus ir nepateisinamo išpuolio vykdytojus vieningai smerkia visa tarptautinė bendruomenė“, – savo laiške Turkijos prezidentui užuojautą išreiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi