Pasaulyje

2020.04.09 14:11

Kinija verčia uigūrus gyventi kartu su sergančiais COVID-19 kinais ir juos gydyti

LRT.lt2020.04.09 14:11

Sveikatos priežiūros darbuotojai uigūrai iš visos vienos Šiaurės Kinijoje esančio Sindziango regiono prefektūros yra verčiami gyventi karantino centrais paverstuose viešbučiuose, kur gydomi koronavirusu užsikrėtę pacientai, šaltiniai teigia „Radio Free Asia“ (RFA).

Praėjusią savaitę šaltinis RFA uigūrų tarnybai pranešė, kad Kuldžos miesto valdžia liepė uigūrų kilmės gydytojams, slaugytojoms ir kitiems sveikatos priežiūros darbuotojams iš Ilio kazachų autonominės prefektūros, įskaitant ir mieste veikiančią Tradicinės uigūrų medicinos ligoninę, nuo vasario pabaigos pradėti dirbti ir apsigyventi laikinai įsteigtuose karantino centruose.

Šaltinio, kuris sutiko bendrauti tik užtikrinus anonimiškumą, teigimu, į centrus paskirti tik etniniai uigūrai, kuriems nuo pat pirmosios paskyrimo dienos neleidžiama grįžti namo.

Informaciją šaltinis mums perdavė po to, kai kovo 30 d. SUAR sveikatos priežiūros pareigūnai paskelbė dokumentą, kuriame nurodyta, kad pagal užsikrėtusių asmenų skaičių Kuldža nusileidžia tik regiono sostinei Urumčiui, kuriame užregistruota 18 užsikrėtusių ir sėkmingai pasveikusių asmenų.

Dokumente teigiama, kad miesto valdžiai pavyko sėkmingai suvaldyti viruso, kuriuo, remiantis oficialiais duomenimis, visame Sindziango regione užsikrėtė 76 asmenys (mirė trys), plitimą. Pastarosiomis savaitėmis naujų infekcijos atvejų nenustatyta.

RFA pasikalbėjo su keletu Kuldžos sveikatos priežiūros pareigūnų, kurie patvirtino, kad medicinos srityje dirbantys uigūrai buvo pasiųsti dirbti į karantino centrais paverstus viešbučius, kur gydomi COVID-19 sergantys pacientai.

„Esame oficiali vieta, kur atliekami koronaviruso testai, tačiau šiuo metu pacientų neturime, – telefonu RFA žurnalistams sakė Tradicinės uigūrų medicinos ligoninės Komunistų partijos biuro darbuotoja uigūrė. – Visi pacientai ir personalas šiuo metu yra viešbučiuose.“

Paklausta, kuriuose viešbučiuose, moteris teigė nežinanti, bet pridūrė, kad „žmonių yra daugelyje viešbučių“.

„Tai nėra vienas ar du viešbučiai, – sakė ji. – Visų jų pavadinimų nesurasim. Mes permetėme savo gydytojus, bet nežinome, konkrečiai į kuriuos viešbučius. Žinome, tik ką išsiuntėme. Visi mūsų gydytojai išvyko, o [pareigūnai] mūsų skyriui nieko daugiau nepasakė.“

Remiantis Tradicinės uigūrų medicinos ligoninės tinklalapyje skelbiama informacija, šiuo metu karantino centruose reguliariai dirba 97 jų darbuotojai.

Kuldžos tradicinės kinų medicinos ligoninės gydytojas RFA sakė, kad jo atstovaujamoje gydymo įstaigoje koronavirusu sergantys pacientai nėra gydomi, nors Tradicinės uigūrų medicinos ligoninė ir kitos klinikos juos priima.

Paklaustas, ar ir iš jų ligoninės, taip pat kaip ir iš Tradicinės uigūrų medicinos ligoninės, darbuotojai buvo išsiųsti dirbti į laikinais karantino centrais paverstus miesto viešbučius, gydytojas atsakė, kad nebuvo.

Tai – paslaptis

Kuldžos miesto vyriausybės Propagandos skyriaus Ligų kontrolės centro darbuotoja, RFA paklausta, ar situacija dėl koronaviruso protrūkio Ilio kazachų autonominėje prefektūroje yra sudėtinga, atsakė, kad „tikrai nėra taip blogai“, pažymėdama, kad regiono gyventojai „lankosi kavinėse ir eina apsipirkti“, gyvenimas „vyksta įprastai“.

Tačiau kai buvo pasiteirauta, kodėl tuomet reikėjo versti uigūrus sveikatos priežiūros darbuotojus dirbti ir gyventi karantino centruose Kuldžoje, moteris atkirto: „turime ir kitų reikalų“.

„Yra daugybė dalykų, apie kuriuos nieko negaliu pasakyti,“ – sakė ji, o tada pasiūlė kitus klausimus užduoti aukštesnio rango pareigūnams ir padėjo ragelį.

Tačiau Kuldžos priemiestyje įsikūrusio keturių žvaigždučių viešbučio „Jinjiang“ atstovas, panašu, patvirtino, kad šiame viešbutyje gydomi pacientai, bet į kitus klausimus atsakyti atsisakė.

„Negaliu jums pasakyti, tai – paslaptis, – sakė jis, paklaustas, kiek žmonių ten karantinuojama, ir kiek medicininio personalo dirba. – Gal geriau susisiekite su pačia ligonine. Tokių dalykų negaliu jums sakyti. Jie negali grįžti namo, negalime ir mes.“

Paklaustas, ar į viešbutį galėtų atvykti žurnalistas, darbuotojas tepasakė: „nebūsite įleisti“ ir padėjo ragelį.

Valdžia nedaugžodžiauja

Pranešimai apie tai, kad Kuldžoje viešbučiai yra paversti laikinais karantino centrais, labai panašūs į RFA dar vasario mėnesį iš oficialių Sindziango Kyzylsu kirgizų autonominės prefektūros pareigūnų gautą informaciją, kad tuo metu bent 99 žmonės buvo laikomi karantine „Yashin“ viešbutyje, o kituose svečių namuose panašiomis aplinkybėmis galbūt buvo apgyvendinta ir daugiau asmenų.

Vėliau pasirodė pranešimų, kad Kuldžos gyventojai laikomi karantine namuose ir neturi galimybių apsirūpinti maisto produktais, nes valdžios atstovai reikalauja išankstinio apmokėjimo iš tų, kas norėtų gauti kokių nors prekių.

Valdžios institucijos nedaugžodžiauja apie epidemijos plitimą Sindziango regione, kur net 1,8 mln. uigūrų ir kitų musulmonų tikėjimo tautinių mažumų atstovų, kaltinamų „tvirtais religiniais įsitikinimais“ ir „politiškai neteisingomis“ pažiūromis, nuo 2017 m. balandžio laikomi po visą regioną išsibarsčiusiose „perauklėjimo“ stovyklose.

RFA ir kitų naujienų agentūrų pranešimai rodo, kad žmonės minėtose stovyklose, kur taikoma politinė indoktrinacija ir kurių prižiūrėtojai nevengia smurto, laikomi prieš jų valią, kenčia dėl maisto stygiaus ir prastų higienos sąlygų dažnai perpildytose patalpose.

Nors infekcijos plitimas Kinijoje, kur Hubėjaus provincijos Uhano mieste ir buvo užfiksuoti pirmieji užsikrėtimo naujuoju koronavirusu atvejai, po truputį slūgsta, Pekinas vis garsiau kritikuojamas dėl pavėluotos reakcijos į epidemiją ir neskaidrias pastangas, bandant ją suvaldyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.