Pasaulyje

2020.04.08 16:35

Rusija kaltina Trumpą, kad jis tiesia kelią privatizuoti kitas planetas kosmose

EurActiv2020.04.08 16:35

Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ apkaltino JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kad šis sukūrė pagrindą perimti kitas planetas, kai pasirašė įsakymą apibrėžiantį JAV politiką leisti komercinę išteklių gavybą kosmose.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „EurActiv“ originalus kūrinys.

Įsakymas buvo pasirašytas pirmadienį, o „Roskosmos“ apkaltino, kad tai pažeidžia tarptautinio bendradarbiavimo kosmose mastus.

Įsakyme nurodoma, kad JAV sieks suderėti „bendrus pareiškimus ir dvišalius bei daugiašalius susitarimus su užsienio valstybėmis, kurie būtų susiję su saugiomis ir tvariomis operacijomis privačiai ir viešai išgaunant ir naudojant kosmoso resursus“.

Įsake taip pat nurodoma, kad JAV piliečiai turėtų teisę užsiimti tokia veikla ir kad „tolimasis kosmosas yra teisiškai ir fiziškai unikali erdvė žmogaus veiklai, ir JAV jos nemato kaip priklausančios globaliai visiems“.

„Roskosmos“ pareiškė, kad JAV įsakymas kertasi su supratimu, jog kosmosas priklauso visai žmonijai.

„Bandymai išnaudoti tolimąjį kosmosą ir sukurpti planus iš tikrųjų užimti teritorijas kitose planetose, nelabai leidžia šalims vaisingai bendradarbiauti“, – rašoma Rusijos agentūros pareiškime.

JAV ir Rusijos santykiai yra kritę į Šaltojo karo laikų lygį, bet bendradarbiavimas kosmoso srityje tęsiasi, nepaisant daugelio nesutarimų pradedant Ukraina ir baigiant kaltinimais kišimusi į rinkimus.

Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas žurnalistams sakė, kad „bet koks bandymas privatizuoti kosmosą viena ar kita forma – ir man dabar sunku atsakyti, ar tai galime laikyti bandymu privatizuoti kosmosą – būtų nepriimtinas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.