Pasaulyje

2020.04.08 15:28

Rusijos žurnalistė aprašė savo mirtį nuo koronaviruso: „jiems nepatinka, kaip aš kvėpuoju“

„Šiandien turėjo būti pirmoji mano atostogų diena, – kovo 23 d. popietę savo feisbuko paskyroje parašė Anastasija Petrova. – Vietoje to yra pirmoji mano ligos diena.“

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty“ originalus kūrinys.

„Naktį man pakilo temperatūra, – tęsia 36 metų žurnalistė. – Ėmė perštėti gerklę, prasidėjo baisus kosulys. Paskambinau gydytojui ir atsakiau į klausimus apie kontaktus su iš užsienio grįžusiais asmenimis (jų buvo trys, tačiau visi jie grįžę daugiau kaip prieš dvi savaites).“

Moteris pridūrė, kad vartojo ibuprofeną iki 38,4 laipsnių Celsijaus užkilusiai temperatūrai numušti.

Po pusvalandžio žurnalistė parašė, kad jos apžiūrėti atvyko gydytoja.

„Į vidų ji nėjo, – feisbuke rašė A. Petrova. – Ji išsiklausinėjo apie simptomus, stovėdama per metrą nuo manęs. Gydytoja pažadėjo, kad kažkas atvyks atlikti koronaviruso testą ir kad per 24 valandas sulauksiu atsakymo. O kol kas davė nurodymą 14 dienų niekur neiti iš namų. Ir dar pridūrė: „Nesijaudink, niekas ir įprasto gripo sezono šiais metais neatšaukė“.

Visgi tą naktį A. Petrova dar kartą įsijungė feisbuką ir parašė, kad temperatūra pakilo iki 39 laipsnių ir jokie vaistai nepadeda jos numušti.

„Kaip ir reikėjo tikėtis, niekas neatvyko atlikti koronaviruso testo ir niekas neatsakė į mano skambučius, – ankstyvą kovo 24 d. rytą ji rašė savo paskyroje. – Nesloguoju, bet kamuoja kosulys.“ A. Petrova atkreipė dėmesį į tai, jog pakeitė savo įrašų privatumo nustatymus, kad nejaudintų ir taip nerimaujančios mamos.

„Labai prašau, nesidalinkite su ja šiais įrašais“, – pridūrė ji.

Moteris išsikvietė greitąją pagalbą ir buvo nugabenta į ligoninę, kur kovo 31 d. mirė. Iki paskutinio atodūsio atsidavusi žurnalistės profesijai, A. Petrova dalinosi mintimis socialinėje žiniasklaidoje ir rašydama žinutes draugams, iš kurių galime susidaryti vaizdą apie paskutines jos gyvenimo dienas visiškoje vienatvėje.

A. Petrova buvo gerai žinoma žurnalistė apie 1 mln. gyventojų turinčiame Permės mieste, Uralo regione. Ji buvo gerbiama verslo srities leidinio „Verslo interesas“ redaktorė. Žurnalistų sąjungos Permės skyriaus vadovė Tatjana Čerepanova RFE / RL sakė, kad A. Petrova pakeitė laikraščio kryptį ir stengėsi, kad jis kaip įmanoma labiau atsiribotų nuo valdžios ir taptų nepriklausomas.

„Konfliktinėse situacijose, jei kalbame apie sąžiningą, mokesčius mokantį verslininką, mes visuomet palaikome verslininką“, – sakė A. Petrova, 2019 m. spalį duodama interviu profesiniam leidiniui „Žurnalistas“.

A. Petrovos motina Marina Šilova taip pat buvo garsi vietos žurnalistė.

„Nastia buvo kilusi iš žurnalistų šeimos, – pasakoja „Verslo intereso“ tinklalapio redaktorė Svetlana Danilova. – Ji iš motinos paveldėjo visas geriausias savybes, įskaitant ir ryžtą siekti užsibrėžtų tikslų. Ji buvo protingas, išsilavinęs žmogus. Nastia visuomet laimėdavo. Jos išvaizda apgaulinga – ji buvo panaši į Renesanso diduomenės damą, bet viduje buvo kieta it plienas. Atrodė, kad jai viskas pavyksta lengvai ir kad nėra nieko, ko ji negalėtų padaryti.“

Rašytoja, dailininkė ir vieniša dviejų sūnų mama A. Petrova buvo alergiška penicilinui ir jau anksčiau buvo keletą kartų sunkiai sirgusi plaučių uždegimu, todėl jos plaučiai nebuvo visiškai sveiki.

Kitame, kovo 24 d. pasirodžiusiame feisbuko įraše A. Petrova teigė ilgokai sėdėjusi greitosios pagalbos automobilyje priešais infekcinę ligoninę, kol sanitaras telefonu su kažkuo ginčijosi, ką su ja daryti toliau.

„Jie neturi nurodymų, kur vežti žmones ir ką su jais daryti, – rašė A. Petrova. – Niekas nieko tiksliai nežino.“

Galiausiai moteris buvo nuvežta į kitą ligoninę, ten gydytojai keikė pirmąją gydymo įstaigą, kad jos nepriėmė.

„Gana bauginančiai“

A. Petrova buvo paguldyta viena į trivietę palatą ir, kiek spėjo pamatyti, panašiai buvo suguldyti ir kiti pacientai.

„Jie davė man kažko nuo temperatūros ir įprastų, gripo gydymui naudojamų vaistų, – rašė žurnalistė. – Man buvo prijungtas deguonies aparatas, nes jiems nepatiko, kaip kvėpuoju. Dabar turėsiu likti izoliuota dvi savaites arba sulaukti, kol du iš eilės koronaviruso testų atsakymai bus neigiami.“

Po kurio laiko moterį aplankė du kvėpavimo ligų specialistai ir nusprendė, kad plaučių ventiliavimo aparatas jai nėra reikalingas. Visgi, anot žurnalistės, „gana bauginančiai atrodo, kai Intensyviosios terapijos skyriaus gydytojas intensyviai studijuoja tavo medicininę kortelę.“

Kitą rytą A. Petrovai buvo paimti gripo ir koronaviruso mėginiai, taip pat atlikti „tradiciniai tyrimai“.

„O kol kas laukiu“, – rašė ji ir pridėjo pusryčių, kurie patiekiami ant vienkartinio plastikinio padėklo, nuotrauką. Padėklą, anot jos, buvo nurodyta išmesti į atitinkamą atliekų dėžę.

Šiek tiek vėliau, vis dar laukdama tyrimų atsakymų, A. Petrova draugei rašė, kad „nei gydytojai, nei ji pati nemano, jog tai – koronavirusas“. Ji taip pat pridūrė, kad „nebūtina dėl jos uždaryti visą biurą ar skelbti karantiną.“ Atlikus rentgeną, žurnalistei buvo oficialiai diagnozuotas plaučių uždegimas.

Kovo 25 d. A. Petrova pastebėjo, kad jos temperatūra stabiliai laikosi apie 38 laipsnius. Tačiau moteris teigė besijaučianti taip: „tarsi skęsčiau kažkokioje želėje. Niekam neatsakinėju – neturiu jėgų. Apie 90 proc. laiko pramiegu. Visą laiką jaučiu troškulį. Tyrimų rezultatų vis dar nesulaukiau.“

Kitą dieną žurnalistė teigė, kad temperatūra nuolat šokinėja. Pakyla iki 39 laipsnių, todėl tenka numušti vaistais. Po to penkias valandas laikosi apie 37 ir vėl ima kilti.

Kovo 26 d. popietę A. Petrova pranešė, kad pirmasis koronaviruso testas buvo neigiamas. Tą pačią informaciją ji patvirtino ir kovo 29 d. įraše. Netrukus po to moteris buvo prijungta prie plaučių ventiliavimo aparato, o kovo 31 d. mirė.

Balandžio 1 d. surengtoje spaudos konferencijoje Permės srities sveikatos apsaugos ministrė Oksana Melechova teigė, kad A. Petrovos diagnozė buvo „abipusė pneumonija“, bet vis dar laukiama antrojo koronaviruso testo atsakymo.

O. Melechova tvirtino, kad su A. Petrova kontaktavę žmonės buvo izoliuoti ir patikrinti, ar neužsikrėtė koronavirusu.

„Ėmėmės visų epidemiologinių atsargumo priemonių“, – reziumavo ji, pridurdama, kad praneš apie A. Petrovos tyrimų rezultatus, vos tik šie bus gauti.

Tačiau balandžio 2 d. A. Petrovos draugė vietos žurnalistė Julija Balabanova paskelbė kovo 29 d. iš A. Petrovos gautos žinutės ekrano nuotrauką, kurioje pastaroji rašo: „Mano antrasis tyrimas buvo teigiamas“ ir dar priduria, kad „labai prastai“ jaučiasi.

„Viešinu šį mūsų susirašinėjimo fragmentą, – feisbuko įraše, kuris vėliau buvo ištrintas, rašė J. Balabanova. – Nastia žinojo, kad antrasis jos koronaviruso testas buvo teigiamas. Nesuprantu, kodėl jos gydytojai apie tai nekalba. Man atrodo, kad labai svarbu, jog būtent šiuo metu viskas vyktų kaip įmanoma skaidriau, gautume kuo išsamesnę informaciją.“

J. Balabanova atsisakė plačiau pakomentuoti situaciją, teigdama RFE / RL, kad jau pasidalino visa turima informacija.

Įtartini skaičiai

Praėjus kelioms valandoms po J. Balabanovos įrašo, Permės sveikatos priežiūros pareigūnai pakeitė oficialią A. Petrovos mirties priežastį į „kornaviruso infekcijos sukelta abipusė plaučių pneumonija“.

Žurnalistas iš Permės Valerijus Mazanovas RFE / RL teigė, kad A. Petrovos istorija rodo, jog oficialūs asmenys bando sumažinti koronaviruso atvejų šalyje skaičių.

„Slėpdami tokią informaciją šie neatsakingi žmonės kelia pavojų dešimtims, šimtams ar net tūkstančiams žmonių, – kalbėjo V. Mazanovas. – Kad ir kaip ten būtų, žmogui mirus nuo plaučių uždegimo, niekas netikrina su juo bendravusių asmenų.“

Šiais metais fiksuojamų susirgimų plaučių uždegimu skaičius yra vienas iš veiksnių, verčiančių susimąstyti, ar valdžia neslepia tikrojo koronaviruso protrūkio Rusijoje masto ir ar oficialiai pateikiami skaičiai, kurie balandžio 7 d. siekė 7497 patvirtintus užsikrėtimo atvejus ir 58 mirtis, nėra sumažinti.

Vietos labdaros fondui „Dedmorozim“ vadovaujantis Dmitrijus Žebelevas RFE / RL sakė, kad vietos pareigūnai jam tvirtinę, jog oficialūs A. Petrovos tyrimų rezultatai buvo gauti tik balandžio 2 d. ir kad iki tol jie negalėję oficialiai apie tai kalbėti.

Jo teigimu, vėlavimas skelbti tokią informaciją gali išeiti į naudą, nes visuomenė gali susidaryti įspūdį, jog yra daugybė nediagnozuotų viruso atvejų.

„Tai gali paskatinti užsikrėsti bijančius žmones riboti socialinius kontaktus“, – sako D. Žebelevas.

Laikinai pareigas einantis Permės srities gubernatorius Dmitrijus Machoninas į naujienas apie A. Petrovos mirtį sureagavo teigdamas, kad oficialūs asmenys „nutylėjo“ tikrąją žurnalistės mirties priežastį, ir pareikšdamas, kad „turėtume sakyti žmonėms tiesą“.

„Netoleruosiu melo šiuo klausimu, – balandžio 2 d. kalbėjo jis. – Ypač jei jį skleidžia Sveikatos apsaugos ministerija. Pacientai ir visuomenė turi nedelsiant sužinoti apie patvirtintus [koronaviruso] atvejus.“

Remiantis oficialia statistika, Permės srityje iki balandžio 7 d. užfiksuoti 32 patvirtinti infekcijos atvejai. Du žmonės mirė, penki pasveiko.

Nuo balandžio 2 d. regione taikomi judėjimo ribojimai, mieste patruliuoja policija, nacionalinė gvardija ir savanorių pajėgos.