Pasaulyje

2020.04.08 13:51

Sukritikavęs valdžią, Kinijos magnatas užsitraukė nemalonę – jam pradėtas tyrimas

BNS2020.04.08 13:51

Aršaus Kinijos komunistų partijos kritiko, milijonieriaus nekilnojamojo turto magnato Ren Zhiqiango atžvilgiu pradėtas tyrimas dėl „rimtų drausmės ir teisės pažeidimų“, pranešė kovos su kyšininkavimu institucija.    

Pekino drausmės tikrinimo komisija antradienį vėlai vakare informavo, kad buvusio valstybinės nekilnojamojo turto vystymo įmonės „Beijing Huayuan Group“ prezidento 69 metų Ren Zhiqiango atžvilgiu atliekamas tyrimas.

Teisių aktyvistai kaltina Kinijos prezidentą Xi Jinpingą ir Komunistų partiją, kad kaltinimai „drausmės pažeidimais“, paprastai turint omenyje korupciją, neretai pasitelkiami siekiant nutildyti kritikus.

2012 metais Xi Jinpingui atėjus į valdžią, Pekinas ėmėsi griežtų priemonių prieš pilietinę visuomenę. Buvo sugriežtinti žodžio laisvės apribojimai ir suimti šimtai aktyvistų bei teisininkų.

Ren Zhiqiangas iš visuomenės akiračio dingo kovo mėnesį, netrukus po to, kai parašė esė, kurioje smarkiai supliekė Xi Jinpingo reakciją į koronaviruso protrūkį.

Ren Zhiqiangas pastaraisiais metais pelnė vieno griežčiausių valdančiosios partijos kritikų verslo pasaulyje reputaciją.

Jo esė buvo pašalinta iš Kinijos interneto, kur turinys reguliariai cenzūruojamas. Tačiau straipsnis išplito internete už Kinijos ribų, jo kopiją išsaugojo naujienų svetainė „China Digital Times“.

„Ši epidemija atskleidė faktą, kad Partijai ir vyriausybės pareigūnams rūpi tik jų pačių interesų apsauga, o monarchas rūpinasi jų interesų ir svarbiausios pozicijos gynimu“, – rašė Ren Zhiqiangas, nepaminėdamas Xi Jinpingo vardo.

Esė vyriausybė taip pat kaltinama iš pradžių bandžiusi nuslėpti koronaviruso infekcijos protrūkį.

Dėl savo ugningos retorikos „Didžiosios patrankos“ pravardę pelnęs Ren Zhiqiangas anksčiau palaikė glaudžius ryšius su pagrindinėmis Kinijos politinio isteblišmento figūromis, įskaitant buvusį klasioką, dabartinį šalies viceprezidentą Wang Qishaną.

Ne vieną dešimtmetį Komunistų partijai priklausantis Ren Zhiqiangas taip pat buvo įtakingas į „Twitter“ panašios platformos „Weibo“ tinklaraštininkas, turėjęs milijonus sekėjų. 2016 metais valdžia uždarė jo paskyrą, kai Ren Zhiqiangas keliskart paragino užtikrinti didesnę žiniasklaidos laisvę.

Kinijos reikalų ekspertė Yaqiu Wang, dirbanti nevyriausybinėje organizacijoje „Human Rights Watch“, sakė, kad Ren Zhiqiango atžvilgiu pradėtas tyrimas atitinka Komunistų partijos taikomą metodą nutildyti kritikus pasitelkus kaltinimus „drausmės pažeidimais“.

„Akivaizdu, kad Kinijos vyriausybė, prisidengdama teise, baudžia Ren Zhiqiangą už jo kritišką prezidentui Xi Jinpingui ir Kinijos vyriausybei“, – sakė ji.

„Vyriausybė kriminalizuoja taikius pasisakymus, pasinaudodama fiktyviais kaltinimais“, – pridūrė Yaqiu Wang.

Pasak jos, Ren Zhiqiangui tikriausiai taikoma „liuzhi“ – tam tikros rūšies neteisminis slaptas sulaikymas.

„Taikant liuzhi, sulaikytiesiems laikotarpiu iki šešių mėnesių neleidžiama susisiekti su advokatais ar artimaisiais“, – sakė Yaqiu Wang

Žmogaus teisių advokatas Li Fangpingas sakė, kad žinia apie tyrimą Ren Zhiqiango atžvilgiu specialiai buvo pranešta likus kelioms valandoms iki kelionių suvaržymų atšaukimo Uhane – mieste, kuriame paėjusių metų pabaigoje pirmiausia pasirodė koronaviruso užkratas. Anot jo, tikėtasi, kad dėl to ta naujiena sulauks mažesnio atgarsio visuomenėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.