Pasaulyje

2020.04.08 20:23

Koronaviruso priešistorė? Apie „ligos X“ protrūkį mokslininkai perspėjo dar 2018 metais

LRT.lt 2020.04.08 20:23

Pasaulis žino, kad artėja apokaliptinė pandemija, tačiau niekas nesijudina ką nors daryti – taip skambiai pavadintas „Foreign Policy“ straipsnis, publikuotas 2019 metų rugsėjo 20 dieną. Pasaulyje siaučiant COVID-19 pandemijai, perspėjimų apie „ligos x“ protrūkį būta ir daugiau.

Politiniai lyderiai ir visuomenė buvo ne kartą mokslininkų perspėti apie artėjančią pasaulinę pandemiją, kurią greičiausiai sukels infekcinė kvėpavimo takų liga.

Pasaulinė pasirengimo stebėsenos taryba (GPMB) 2019 m. rugsėjį paviešino metinę ataskaitą pavadinimu „Pasaulis pavojuje“ („A World At Risk“). Joje įspėjama, apie galimą pandemiją, kurią sukels biologiniai ligų sukėlėjai (patogenai), o tai gali ne tik sunaikinti apie 5 proc. ekonomikos, bet ir pražudyti 80 milijonų žmonių, rašoma tame pačiame „Foreign Policy“ tekste.

Ataskaitoje vyriausybės raginamos imtis skubių veiksmų, kad būtų pasirengta sveikatos krizei: „Pasauliui gresia pavojus. Dėl ligų epidemijų arba pandemijų miršta ne tik žmonės, kenčia ekonomika, sukeliamas socialinis chaosas.“

Perspėjimų netrūko ir ankščiau

Ligų ekologas Peteris Daszakas „The New York Times“ rašo, kad 2018 m. pradžioje per susitikimą su Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) Ženevoje, ekspertų grupė, kuriai ir pats priklauso, sukūrė terminą „liga X“ („Disease X“).

Jis rašo, kad tuomet buvo perspėjama, kad atsiras virusas, kuris žmones pasieks iš gyvūnų. Židiniu taps vieta, kurioje ekonominė plėtra žengia koja kojon su laukine gamta. Taip pat buvo skelbiama, kad ši liga greičiausiai bus painiojama su kitomis ligomis ir tyliai išplis – mirtingumas bus didesnis nei sezoninio gripo, tačiau užkratas sklis lygiai taip pat lengvai.

„Aš visiškai tikiu, kad mus ištiks sparčiai besivystanti pasaulinė pandemija“, – sakė PSO sveikatos ekstremalių situacijų programos vykdantysis direktorius dr. Mike`as Ryanas. Jo žodžiai publikuoti 2019 m. spalio 21 d. „The Telegraph“ straipsnyje.

Johns Hopkinso centro tyrėjai taip pat teigė, kad mirtiną pasaulinę pandemiją greičiausiai sukels kvėpavimo takų liga, kurią sukels virusas, plintantis ir užkrečiamas inkubaciniu laikotarpiu arba pasireiškus silpniems simptomams. Buvo teigiama, kad „liga X“, kaip ją pavadino PSO, greičiausiai bus virusas, kuris gali plisti oru.

Su PSO susitikusi ekspertų grupė, kaip ir GPMB, ir Johns Hopkinso centro tyrėjai, parengė gaires, padedančias mokslininkams ir politikams pasirengti kitai kylančiai sveikatos krizei. Tačiau šiandien P. Daszakas trumpai patvirtina – COVID-19 ir yra „liga X“.

Mokslininkai perspėjo – Kinija „tiksinti laiko bomba“

13 metų iki COVID-19 pandemijos, 2007 m. paskelbtoje klinikinės mikrobiologijos apžvalgoje perspėjama, kad Kinijos padėtis yra „tiksinti laiko bomba“, kuri pavojinga viruso protrūkiui, rašo „Scitechdaily“.

Mokslininkų susirūpinimą kėlė egzotiškų žinduolių valgymo kultūra Pietų Kinijoje. Žmonės valgo šikšnosparnius ir parduoda juos gyvų gyvūnų turguose. Tai buvo SARS ir galbūt naujausio koronaviruso protrūkio, kuris prasidėjo Uhane, šaltinis.

„Yra gerai žinoma, kad koronavirusams būdinga genetinė rekombinacija, dėl kurios gali atsirasti naujų genotipų ir protrūkių. Pasagnosiai šikšnosparniai dažnai nešioja didelius SARS-CoV tipo virusus, o tai, kartu su egzotiškų žindulių kultūra Pietų Kinijoje, yra tiksinti laiko bomba. Negalima ignoruoti SARS ir kitų naujų virusų iš gyvūnų ar atsiradimo galimybių laboratorijose, todėl nereikėtų ignoruoti ir pasirengimo poreikio“, – rašoma tyrime „Sunkus ūmaus kvėpavimo sindromas, koronavirusas, kaip kylančios ir atsinaujinančios infekcijos sukėlėjas“.

Šis tyrimas buvo paskelbtas 2007 m. spalio mėn. Amerikos mikrobiologijos draugijos žurnale „Clinical Microbiology Reviews“. Su visu tyrimu galite susipažinti čia.

Per pasaulį persiritusios pandemijos

Žmoniją ne kartą siaubė įvairios ligos. Juodoji mirtis arba buboninis maras per dvi Europą nusiaubusias epidemijas nusinešė daugiau nei 70 milijonų gyvybių. Milijonų aukų pareikalavo ir kitos epidemijos: raupai, cholera, šiltinė. Prasidėjus Didiesiems geografiniams atradimams, tokios ligos kaip raupai pasiekė ir Naująjį pasaulį.

Viena didžiausių pandemijų – ispaniškasis gripas, išplitęs po Pirmojo pasaulinio karo 1918–1920 metais, pareikalavo iki šimto milijonų gyvybių. 2009 m. pasirodė pranešimai apie H1N1 kiaulių gripo virusą, kuris galiausiai buvo paskelbtas pandemija; 2014–2016 m. Ebolos protrūkis Vakarų Afrikoje. Proveržis stabdant ligų plitimą prasidėjo sukūrus skiepus.

Tačiau ekspertai pabrėžia, kad pamokų žmonės vis dėlto neišmoko – 21 amžiuje vis dar trūksta higienos įpročių. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus, profesoriaus Sauliaus Čaplinsko, modernusis pasaulis, pažabojęs ligų plitimą, dabar sudaro sąlygas joms atgimti.

„Tampriai bendraudami su gamta ir su virusais, būdami glaustame žmonių kontakte, sudarėme galimybes virusui peršokti rūšinį barjerą. Jis plinta ir plis, jei paliksim tas galimybes“, – LRT TELEVIZJAI tvirtino S. Čaplinskas.

Kolumbijos universiteto epidemiologijos ir medicinos profesorė El-Sadr 2017 metais, balandžio 25 d. „Business Insider“ teigė esanti susirūpinusi, kad žmonės neklauso ekspertų įspėjimų ir nepaiso mokslinių faktų, pavyzdžiui, apie žmogaus sukeltus klimato pokyčius.

„Manau, mano didžiausias rūpestis yra nepasitikėjimas. Nepasitikėjimas ekspertais apskritai. Tai kelia nerimą, nes tai turi įtakos tam, apie ką mes šiandien kalbame“, – tąsyk sakė ji.