Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.07 17:20

Buvę JAV ambasadoriai: koronaviruso krizė suteikia šansą užbaigti karą Ukrainoje

LRT.lt 2020.04.07 17:20

„Pažeidusi visuomenės sveikatą ir pasaulio ekonomiką, COVID-19 krizė gali suteikti netikėtą galimybę išspręsti vienintelį „karštą“ karą Europoje ir atsakyti į Rusijos prezidento Vladimiro Putino tarptautinio elgesio normų pažeidimus“, – atvirame laiške „NPR“ rašo buvę JAV ambasadoriai Ukrainoje Williamas B. Tayloras, Stevenas Piferis ir Johnas Herbstas.

Diplomatai atvirame laiške nurodo, kad krintant pasaulinei naftos kainai ir koronavirusui toliau plintant, JAV ir jos sąjungininkai turėtų pasiūlyti atšaukti Rusijai galiojančias tarptautines sankcijas, jei V. Putinas baigs savo karinę kampaniją Ukrainoje.

Ambasadoriai ragina JAV prezidentą Donaldą Trumpą ir Kongresą pasinaudoti šia galimybe bei „žengti drąsų žingsnį skatinant už užbaigti šį karą“.

„Tarptautinė bendruomenė priešinosi Maskvos veiksmams ekonominėmis ir kitomis sankcijomis, kurios padėjo sulėtinti Rusijos ekonominį augimą (...). Grėsminga globali recesija smogs dar vieną smūgį Rusijos ekonomikai“, – rašo W. B. Tayloras, S. Piferis ir J. Herbstas.

Rusijos prezidentas V. Putinas, kalbėdamasis su G20 valstybių lyderiais, jau ragino atšaukti Rusijai taikomas sankcijas dėl humanitarinių sumetimų ir „atsiribojant nuo politikos“.

Tačiau diplomatai savo laiške „NPR“ pažymi, jog JAV pozicija nesikeičia – sankcijos gali būti atšauktos tik jei Rusija atsitrauks iš karo Ukrainoje.

„Atsitraukimo susitarimas atlaisvintų resursus kovoti su virusu tiek Rusijai, tiek Ukrainai“, – rašo diplomatai ir prideda, kad atsitraukti V. Putinui turėtų pasiūlyti D. Trumpas, kartu su Vokietijos, Prancūzijos ir Ukrainos vadovais.

Jei V. Putinas išreikštų norą atsitraukti iš Rusijos aneksuoto Ukrainos Krymo pusiasalio, galėtų būti atšauktos ir už šį veiksmą Rusijai skirtos sankcijos.

„NPR“ publikuotame laiške ambasadoriai nurodo, kad taikos susitarimo esmė jau yra perteikta vadinamuosiuose Minsko susitarimuose.

Diplomatai pabrėžia, kad Kongreso dauguma veikiausiai skeptiškai žvelgtų į Kremliaus išsakytus ketinimus atsitraukti, tačiau D. Trumpui, kartu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu esą turėtų pavykti juos įtikinti, taip pat į savo pusę patraukti ir NATO valstybių vadovus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi