Pasaulyje

2020.04.07 14:57

Žmogžudystė, sukrėtusi Slovakiją ir parodžiusi Vyriausybės ryšius su italų mafija

Hromadske, LRT.lt2020.04.07 14:57

2018 m. Slovakijoje įvykdyta pirmoji žurnalisto žmogžudystė nuo tada, kai šalis atgavo nepriklausomybę, sukrėtė šalį, tačiau – svarbiausia – ji privertė atsistatydinti Slovakijos Vyriausybę ir atskleidė jos tiesioginius ryšius su verslu ir mafija. Pirmadienį už nusikaltimo įvykdymą 23 metams nelaisvės buvo nuteistas samdomas žudikas.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Hromadske.ua“ originalus kūrinys.

Slovakijos tiriamosios žurnalistikos atstovas Janas Kuciakas ir jo sužadėtinė Martina Kušnorova buvo nužudyti 2018 m. vasario 21 d. Tuo metu J. Kuciakas tyrė Slovakijos Vyriausybės ryšius su Italijos mafija.

Žurnalisto nužudymas paskatino didžiausias demonstracijas nuo 1989 m. vykusios Aksominės revoliucijos laikų. Tinklalapio „investigace.cz“ įkūrėja ir Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos pranešimų projekto (OCCRP) regiono redaktorė Pavla Holcova kartu su J. Kuciaku vykdė mafijos tyrimą.

Ji prisipažįsta, kad paspartino straipsnio publikavimą, nes atrodė labai tikėtina, jog Kalabrijoje, Italijoje, įsikūrusi ‘Ndrangheta nusikalstama grupuotė yra susijusi su žmogžudyste.

„Mafijinė valstybė“

Visgi vėliau atsirado kitas pagrindinis įtariamasis – Slovakijos verslininkas Marianas Kočneris, apie kurio įtartinus darbelius velionis J. Kuciakas taip pat rašė. P. Holcovos teigimu, M. Kočneris yra labai ryški figūra Slovakijos versle, palaikanti glaudžius ryšius su politika.

P. Holcova įsitikinusi, kad žmones išeiti į gatves paskatino netikėjimas, jog ši byla bus deramai ištirta. Tuo pačiu metu ji giria policiją už pastangas tiriant šį nusikaltimą ir teigia, kad teisėjai turi „rimtų įkalčių“ prieš minėtą verslininką.

Žurnalistė pastebi, kad pastarųjų dvejų metų tyrimai atskleidė, jog Slovakija yra „mafijinė valstybė“, kur organizuotas nusikalstamumas yra tapęs neatsiejama politikos dalimi. Dėl šios priežasties M. Kočneris laikė save „neliečiamu“.

P. Holcova atskleidžia, kad šis verslininkas turėjo tiek kompromituojančios informacijos apie aukščiausio lygio politikus, kad šie buvo „verčiau linkę jį pridengti ir [numarinti] tyrimą“ nei rizikuoti, kad ta informacija būtų paviešinta.

Problemą dar labiau apsunkina tai, kad niekas Slovakijoje nesitikėjo kokių nors rimtesnių nusikalstamų veikų nei tarnybiniai (ekonominiai) nusikaltimai. Tie laikai, kai mafija „važinėjo auksiniais mersedesais ir [dėvėjo] treningus, buvo seniai praėję. Šiandien šie žmonės sugeba likti nepastebimi net ir teisėsaugos radarams – jie nebeatitinka mums įprastų 20 a. stereotipų.

Vyriausybės ryšiai su mafija

Nors sąsajos tarp ‘Ndrangheta ir J. Kuciako nužudymo nebuvo įrodytos, P. Holcova įsitikinusi, kad jų bendras tyrimas atskleidė Roberto Fico darbelius, einant ministro pirmininko pareigas. R. Fico padėjėja Maria Troškova buvo „Antonio Vadalos bendrovės akcininkė ir turėjo prieigą prie įmonės sąskaitų“. Šios įmonės pasinaudojo įvairiomis ES finansavimo programomis, įskaitant ir subsidijas žaliajai energetikai.

Žurnalistinio tyrimo duomenimis, A. Vadala planavo grįžti į Italiją ir plėsti prekybą narkotinėmis medžiagomis, imdamasis rimto verslo, t. y. „po krevetėmis paslėpto kokaino importo iš Ekvadoro“. A. Vadala aktyviai rinko pinigus ir kūrė verslus, plaudamas pinigus ir siūlydamas tapti jo bendrovių akcininkais.

Tyrimo metu taip pat nustatyta, kad „R. Fico ir A. Vadala tiesiogiai be jokių tarpininkų bendravo telefonu.“ Tai visiškai atitinka R. Fico, kaip politiko, „parūpinančio savo partijai neapskaitytų lėšų“, reputaciją. Manoma, kad tų lėšų šaltinis ir buvo A. Vadala.

2018 m. gegužę A. Vadala buvo apkaltintas sukčiavimu su subsidijomis ir išsiųstas į Italiją, kur jam taip pat pateikti kaltinimai palaikius ryšius su mafiją ir vykdžius narkotinių medžiagų kontrabandą. Šiuo metu jo likimas Italijos prokurorų, kurie, P. Holcovos manymu, šią bylą laiko rezonansine ir turi prieš A. Vadalą neginčijamų įrodymų, rankose.

Nauja pradžia Slovakijai

P. Holcova yra palankios nuomonės apie pirmąją moterį (ir jauniausią) prezidentę Zuzaną Čaputovą – „Ji įkūnija Slovakijos žmonių viltis“.

Tuo pačiu žurnalistė pažymi, kad prezidento vaidmuo Slovakijoje daugiau yra reprezentacinis, nes jis, pavyzdžiui, „nesuteikia galių iš esmės pakeisti teismų sistemą ar politines jėgas.“

Visgi P. Holcova tikisi, kad palengvintas keitimasis informacija ES viduje ir „Europolo“ pagalba padės tiriant nusikaltimus ir patraukiant kaltuosius baudžiamojon atsakomybėn.