Pasaulyje

2020.04.07 10:12

Lenkijos valdantieji Seime prastūmė idėją, kad prezidentas būtų renkamas balsuojant paštu

atnaujinta 14.39
ELTA, BNS 2020.04.07 10:12

Tvyrant susirūpinimui dėl naujojo koronaviruso pandemijos, Lenkijos parlamento žemieji rūmai, kuriuos kontroliuoja valdantieji konservatoriai, nepaisant raginimų to nedaryti, pritarė, kad gegužę numatyti šalies prezidento rinkimai vyktų balsuojant paštu.

Įstatymo projektas dabar keliaus į Lenkijos parlamento aukštuosius rūmus (Senatą).

Liberali Lenkijos opozicija, medicinos darbuotojai, didžioji dalis visuomenės ir net kai kurie valdančiosios partijos „Teisė ir Teisingumas“ (PiS) nariai ir sąjungininkai ragino Vyriausybę atidėti rinkimus, atsižvelgiant į koronaviruso infekcijos (COVID-19) keliamą grėsmę.

Vis dėlto PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis ir premjeras Mateuszas Morawieckis atsisakė keisti rinkimų datą. Artimas jų sąjungininkas dabartinis prezidentas Andrzejus Duda, kuris sieks būti perrinktas prezidentu, savo ruožtu jau anksčiau pripažino, kad „ši rinkimų data gali pasirodyti esanti netinkama“.

Komentatorių teigimu, valdantieji konservatoriai griežtai nesutinka keisti rinkimų datos, nes vėlesnė data gali būti nepalanki A. Dudai, kuris šiuo metu pirmauja viešosios nuomonės apklausose.

Įstatymas, kuriam dar turi pritarti Senatas, numato, kad žemųjų parlamento rūmų pirmininkas galėtų atidėti gegužės 10 d. planuojamus rinkimus, bet tik savaitei, suteikiant institucijoms daugiau laiko pasiruošti balsavimui paštu. Pagal Lenkijos Konstituciją, gegužės 17 d. būtų vėliausia galima prezidento rinkimų data.

38 mln. gyventojų turinčioje Lenkijoje koronavirusas patvirtintas 4 413 žmonėms, 107 mirė.

Opozicija kritikuoja

Lenkijos opozicija kritikuoja valdančiąją „Teisės ir Teisingumo“ (PiS) partiją, žemiesiems parlamento rūmams pritarus įstatymo projektui, kuriuo balsavimas paštu įtvirtinamas kaip vienintelis būdas dalyvauti ateinančiuose šalies prezidento rinkimuose.

„Neatsižvelgdama į koronaviruso epidemiją, PiS vykdo valstybės perversmą, kad ateinantiems metams užsitikrintų visišką valdžią“, – po žemųjų parlamento rūmų balsavimo tviterio paskyroje rašė Malgorzata Kidawa-Blonska, opozicijos kandidatė į prezidento postą.

Opozicijos atstovai tvirtina, kad PiS partija ir jos lyderis Jaroslawas Kaczynskis bet kokia kaina siekia rinkimus surengti kuo greičiau, kad PiS remiamo kandidato ir dabartinio prezidento Andrzejaus Dudos reitingai nespėtų nukristi, visuomenei supratus, jog valdžiai nepasisekė sklandžiai išspręsti šalyje kilusios koronaviruso krizės.

Opozicija jau daug kartų ragino skelbti nepaprastąją padėtį dėl stichinės nelaimės, dėl kurios rinkimai būtų savaime atidedami. Tačiau PiS teigia, kad skelbti tokios padėties, vien tam, kad būtų atidėti rinkimai, negalima, nes tai esą būtų Konstitucijos pažeidimas.