Pasaulyje

2020.04.07 10:03

Po karo atsargų nenustojusi kaupti Suomija šiandien turi viską, ko reikia kovojant su COVID-19

Daugeliui Europos šalių jaučiant medicininių kaukių ir kitų medikams reikalingų apsaugos priemonių stygių, Suomijoje tokios problemos nėra. Po Antrojo pasaulinio karo taip ir nenustojusi kaupti būtiniausių apsaugos priemonių atsargų, šalis dabar turi pavydėtiną rezervą.

Vietoj apsauginio kombinezono – šiukšlių maišas – tokie vaizdai fiksuoti Jungtinėje Karalystėje, Ispanijoje ar Jungtinėse Valstijose.

Netikėti radiniai Šiaulių katedros šventoriuje: atkastos senosios kapinės, kai kurie palaikai – 500 metų senumo

Daugelyje valstybių medikai priversti rizikuoti sveikata, nes jų šalių Vyriausybės pandemijai nebuvo pasirengusios.

Bet ne Suomijoje. Nors šalies valdžia pripažįsta, kad klaidų neišvengta, nuo vienos didžiausių šalį išgelbėjo senas įprotis ruoštis blogiausiam.

Suomijos gydytojai ir slaugos darbuotojai buvo visišikai aprūpinti reikalingomis apsaugos priemonėmis, kurios pirmą kartą paimtos iš turimo plataus rezervo.

Kaip ir kitos Šiaurės šalys, Suomija per Antrąjį pasaulinį karą pradėjo kaupti būtiniausių medicininių, ir ne tik, prekių atsargas. Kitaip nei rezervus apleidusios kaimynės, karui pasibaigus Suomija jas ir toliau pildė.

„Išsiuntinėjome apsaugos priemones visoms apygardoms. Noriu pabrėžti, kad rezervo dar tikrai neištuštinome“, – sako Suomijos socialinių reikalų ir sveikatos ministrė Aino-Kaisa Pekonen.

Suomija išmokusi savo geografijos ir istorijos pamokas – juokaujama, kad šalis visada pasirengusi net ir Trečiajam pasauliniam karui.

„Turime parengę planus. Paskutinį kartą juos atnaujinome 2012-aisiais po kiaulių gripo epidemijos. Tada akcentovome būtinybę stiprinti apsaugos priemonių atsargas. Dabar rezervas gali patenkinti mūsų poreikius“, – sako Suomijos gerovės ir paslaugų departamento atstovė Tuija Kampulainen.

Informacija apie Suomijos nacionalinį rezervą yra valstybės paslaptis, bet jis vertinamas kaip vienas gausiausių ir geriausiai aprūpintų Europoje. Be medicininių priemonių, rezerve ir naftos atsargos, grūdai, žemės ūkio įranga bei ginklams gaminti reikalingos žaliavos.