Naujienų srautas

LRT FAKTAI
Borisas Johnsonas
Pasaulyje 2020.04.07 12:57

LRT FAKTAI. Rusijos propaganda nusitaikė į britų premjerą

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.04.07 12:57

Sekmadienį Jungtinės Karalystės (JK) ministras pirmininkas Borisas Johnsonas, kuriam diagnozuotas užsikrėtimas koronavirusu, paguldytas į ligoninę, pirmadienį vakare jis perkeltas į intensyvios terapijos skyrių. Tačiau Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“ politiko sveikatos būklę pablogino daug anksčiau ir iš karto pranešė, esą jis yra prijungtas prie plaučių ventiliacijos aparato.

Vėliau pranešimas apie B. Johnsono sveikatą pasirodė ir Lietuvos žiniasklaidoje, Lietuvos ir užsienio socialiniuose tinkluose. LRT FAKTAI aiškinasi, kas šiuo metu yra žinoma apie JK premjero sveikatos būklę.

Žinutė pasklido tik rusiškoje žiniasklaidoje

„Jam bus atliekama dirbtinė plaučių ventiliacija“, – „RIA Novosti“ citavo „šaltinį, artimą Anglijos nacionalinės sveikatos apsaugos sistemos vadovybei“.

Ši žinutė pasirodė netrukus po vidurnakčio, iškart po to, kai pasaulio žiniasklaida pranešė tik tiek, kad B. Johnsonas skubiai paguldytas į ligoninę.

Tačiau nei Dauningo gatvės atstovai spaudai, nei JK žiniasklaida neskelbė apie tai, jog premjero būklė tokia bloga, kad jam būtų prireikę dirbtinės plaučių ventiliacijos. „The Times“ skelbė, kad politikui tiekiamas papildomas deguonis, oficialiame pranešime pranešta, kad jam bus atliekami tyrimai.

Pirmadienio vakare buvo pranešta, kad premjeras paguldytas į intensyvios terapijos skyrių – tačiau paneigta, kad jam ventiliuojami plaučiai.

Tuo tarpu Lietuvoje žinute, kad B. Johnsonas prijungtas prie aparato, pasidalijo portalai „bukimevieningi.lt“ ir „sputniknews.lt“.

Medikai: dirbtinė plaučių ventiliacija – tik tuomet, kai pacientas pats kvėpuoti negali

Pirmadienį po pietų Rusijos žiniasklaidos žinutę apie ministro pirmininko sveikatą JK pareigūnai pavadino „dezinformacija“.

LRT kalbintų medikų aiškinimu, dirbtinė plaučių ventiliacija esą yra kraštutinė priemonė, ji reiškia, kad pacientas pats nekvėpuoja, tai už jį daro aparatas.

„Jei žmogus spontaniškai pats gali kvėpuoti, plaučiai ne tiek daug pažeisti, pirma papildomas deguonis tiekiamas kaniule į nosį arba per kaukę, žmogus pats kvėpuoja. Jei kvėpavimo nepakankamumas didelio laipsnio, tuomet reikia aparatūros pagalbos, įvedamas vamzdelis į kvėpavimo takus, ir per jį aparatas pučia deguonies ir oro mišinį“, – aiškino Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų COVID-19 procesų vadovas gydytojas hematologas prof. Laimonas Griškevičius.

Tuo tarpu JK ministro pirmininko atstovai išplatino pareiškimą, kad B. Johnsonas į ligoninę išvežtas „atlikti tyrimų“, esą taip rekomendavo jo gydytojas: premjerui bus tikrinamas deguonies kiekis kraujyje, leukocitų skaičius, kepenų ir inkstų veikla ir tuomet sprendžiama, ar išrašyti gydytis į namus.

„Tai prevencija, nes ministrui pirmininkui vis dar pasireiškia užsitęsę koronaviruso infekcijos simptomai po to, kai jam buvo nustatytas susirgimas“, – teigiama pirmadienį išplatintame oficialiame pranešime.

Vėliau premjero būklė pablogėjo.

„Per šią dieną ministro pirmininko būklė blogėjo, ir, medicinos personalo nurodymus, jis buvo perkeltas į intensyvios terapijos skyrių“, – pranešta vakar.

BBC patvirtino, kad vakar vakare premjerui buvo tiekiamas deguonis, tačiau plaučių ventiliacija jam vis dar nebuvo taikoma.

Komunikacijos ekspertas: jautria padėtimi naudojamasi skatinant nepasitikėjimą

Premjero „Twitter“ paskyroje informacijos apie jo sveikatos būklę nėra, tuo tarpu asmeniniame profilyje B. Johnsonas paskutinę žinutę paskelbė vakar, jis dėkojo medikams ir rašė, kad palaiko ryšį su savo komanda darbo klausimais, jam atliekami tyrimai.

Komunikacijos eksperto Mykolo Katkaus teigimu, šiuo kritiniu momentu dažnai pasitaiko, kad tam tikros žinutės apie pasaulio lyderių sveikatą nėra skelbiamos iš karto.

„Skirtingose valstybėse tradicijos pranešti apie politikų sveikatą yra skirtingos. Iš komunikacinės pusės, pranešti apie nebaigtus dalykus, kai dar vyksta procesas, gali būti kiek per anksti. Taip atsiranda uždelsimas, ta informacija negali greitai pasiekti visuomenės dėl labai elementarių priežasčių“, – sakė M. Katkus.

Jo teigimu, krizės metu, kai visuomenė į tokius įvykius reaguoja itin jautriai, tai išnaudoja ir Rusija, vykdydama savo informacinę kampaniją.

„Rusijos naratyvas yra toks, kad Vakarai nesusitvarko, yra silpni. Kadangi Vakaruose yra krizė, jie tiesiog turi konkretų uždavinį ieškoti ir skleisti tam tikras žinias, nepasitikėjimą politine sistema“, – situaciją komentavo ekspertas, atkreipdamas dėmesį, kad šios žinutės aktyviai skleidžiamos lūžiniais momentais, pavyzdžiui, rinkimų arba JK atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos metu, taip pat ir plintant COVID-19.

Manipuliacija

Nors Borisas Johnsonas išties yra ligoninėje ir, žiniasklaidos teigimu, jam buvo tiekiamas deguonis, tokia procedūra nėra tapati dirbtinei plaučių ventiliacijai, apie kurią skelbė į „RIA Novosti“. Tuo tarpu Rusijos žiniasklaidoje išplitęs pranešimas oficialiai paneigtas ir pavadintas „dezinformacija“.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą