Pasaulyje

2020.04.06 19:37

Slovakų žurnalisto nužudymo byloje samdomam žudikui paskirtas 23 metų įkalinimas

BNS 2020.04.06 19:37

Slovakijos teismas pirmadienį nuteisė buvusį profesionalų karį 23 metus kalėti už užsakytą žurnalisto ir jo sužadėtinės nužudymą, kuris išprovokavo šalyje politinę krizę ir nuvertė vyriausybę.

Į šiaurę nuo sostinės Bratislavos esančio Pezinoko miesto teismas pripažino Miroslavą Marčeką kaltu dėl Jano Kuciako ir Martinos Kušnirovos nušovimo 2018 metų vasarį. Sausio mėnesį M. Marčekas pripažino savo kaltę.

Teismas dar turi priimti sprendimus dėl kitų trijų bylos atsakovų, įskaitant nužudymo organizavimu kaltinamą verslininką. Šie trys atsakovai nepripažįsta savo kaltės dėl nužudymo, jiems gresia 25 metų įkalinimo bausmės. Kol kas neaišku, kada verdiktas galėtų būti paskelbtas.

Penktas įtariamasis susitarė bendradarbiauti su prokurorais mainais į švelnesnę bausmę ir gruodžio 30-ąją buvo nuteistas kalėti 15 metų.

Įtariamas organizatorius Marianas Kočneris, kaip teigiama, grasino žurnalistui, paskelbusiam straipsnį apie jo verslo reikalus. Prokurorai teigia, kad jis už nužudymą sumokėjo M. Marčekui iš viso 70 tūkst. eurų.

Kaip rašoma kaltinamajame akte, M. Kočneris nusprendė „fiziškai atsikratyti Jano Kuciako ir taip neleisti toliau demaskuoti jo veiklos“, kai nerado „jokio purvo“ žurnalistui diskredituoti.

27 metų J. Kuciakui buvo šauta į krūtinę, o jo bendraamžei sužadėtinei M. Kušnirovai – į galvą. Jie nužudyti savo namuose į rytus nuo Bratislavos esančiame Velka Mačos mieste 2018 metų vasario 21 dieną.

J. Kuciako nužudymas išprovokavo masinius protestus, nuvertusius tuometinį šalies premjerą Robertą Fico ir tapusius pasipiktinimo valdžios korupcija reiškimo forma. J. Kuciakas taip pat tyrė galimą vyriausybės korupciją.

Protestai po žurnalisto ir jo sužadėtinės nužudymo taip pat sudarė sąlygas 2019-ųjų kovo mėnesį Slovakijos prezidente išrinkti liberalią kovos su korupcija aktyvistę Zuzaną Čaputovą.