Pasaulyje

2015.10.08 14:46

Izraelio premjeras uždraudė ministrams lankytis žydų ir musulmonų šventojoje vietoje

BNS2015.10.08 14:46

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu uždraudė visiems ministrams ir įstatymų leidėjams žydams lankytis jautrioje šventojoje vietoje Jeruzalėje, baimindamasis, kad toks vizitas dar labiau pakurstytų šalį jau kelias savaites apėmusią įtampą, ketvirtadienį nurodė vienas vyriausybės pareigūnas.  

Dėl šio žingsnio, kuriuo mėginama nuraminti padėtį, B. Netanyahu gresia užsitraukti griežtosios linijos šalininkų savo valdančiojoje koalicijoje rūstybę. Jie smarkiai spaudė premjerą reaguoti į suintensyvėjusį smurtą griežtomis saugumo priemonėmis ir spartinant plėtrą žydų nausėdijose.

Tačiau B. Netanyahu taip pat vengia pernelyg griežto atsako, kuris galėtų supykdyti JAV administraciją ir išprovokuoti didelio masto palestiniečių sukilimą, taip pat pareikalauti daug aukų abiejose pusėse.

Kompleksas ant Jeruzalės kalvos yra pagrindinis pastarųjų neramumų židinys. Musulmonai šią vietą gerbia, tikėdami, kad iš jos į dangų žengė pranašas Mahometas, o judėjai ją brangina kaip dviejų savo biblinių šventyklų vietą.

Daugelis palestiniečių įsitikinę, kad Izraelis stengiasi sustiprinti žydų pozicijas toje teritorijoje, nors B. Netanyahu vyriausybė tai griežtai neigia ir tokius pareiškimus vadina šmeižtu. Pagal seniai galiojantį susitarimą, prižiūrimą musulmonų vyresniųjų, žydams leidžiama lankytis tame komplekse tam tikromis valandomis, bet neleidžiama ten melstis.

B. Netanyahu paskelbė tą draudimą, nes nuogąstauja, kad bet kokie pareigūnų ir parlamento narių vizitai tame komplekse gali išprovokuoti didesnį smurtą, sakė vienas Izraelio pareigūnas, pageidavęs, kad jo vardas nebūtų viešinamas.

2000 metais tuometis opozicijos lyderis Arielis Sharonas apsilankė ant Šventyklos kalno, ir tuojau po to palestiniečiai pradėjo savo Antrąją intifadą (sukilimą).

Naujasis B. Netanyahu įsakas sulaukė aprūpinimo būstu ministro Uri Arielio, atstovaujančio kabinete žydų naujakurių remiamai partijai „Žydų namai“, pikto atsako. Šis ministras neseniai apsilankė ant Šventyklos kalno ir pakurstė palestiniečių pareiškimus, kad tas žingsnis yra provokacija.

U. Arielis ketvirtadienį sakė aptarsiantis tą draudimą tiesiogiai su B. Netanyahu.

Naujausi neramumai tarp izraeliečių ir palestiniečių prasidėjo prieš tris savaites ir išplito iš Jeruzalės šventojo komplekso į kelias vietas Izraelyje bei Vakarų Krante.

Per pastarąsias kelias dienas jau keturi izraeliečiai žuvo nuo peilius ir šaunamuosius ginklus naudojančių palestiniečių užpuolikų, taip pat buvo nukauti penki palestiniečiai, tarp jų trys užpuolikai. Trečiadienį tokių išpuolių buvo įvykdyta prie vieno prekybos centro Vidurio Izraelyje, viename pietiniame miestelyje ir Jeruzalės senamiestyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt