Pasaulyje

2020.04.06 11:40

Ramiojo vandenyno salynui Vanuatu grasina superaudra

BNS 2020.04.06 11:40

Vanuatu pirmadienį užklupo dar labiau sustiprėjęs galingas ciklonas „Harold“, galintis pavirsti gaivaline nelaime, ekspertams nuogąstaujant, kad ji pakirstų šios salų valstybės pastangas likti izoliuotai nuo koronaviruso pandemijos.

Šis atogrąžų ciklonas, praėjusią savaitę pareikalavęs 27 žmonių gyvybių Saliamono Salose, naktį suintensyvėjo iki penktosios (aukščiausios) kategorijos superaudros, pranešė Vanuatu meteorologijos tarnyba.

Ciklono vėjo greitis dabar siekia 235 km per valandą, todėl keliose provincijose buvo paskelbtas aukščiausio lygio pavojus.

Pirmadienio rytą audra priartėjo prie atokios rytinės Šventosios Dvasios salos pakrantės, ir pradėjo slinkti antrojo pagal dydį ir 16,5 tūkst. gyventojų turinčio Vanuatu miesto Luganvilio link.

Lėtai slenkanti audra anksti antradienį turėtų pasiekti šiauriau esančią sostinę Port Vilą.

Pareigūnai perspėjo 300 tūkst. gyventojų turinčią valstybę saugotis staigių potvynių ir paragino laivus nepalikti uostų, nes jūroje prognozuojamos itin aukštos bangos.

Taip pat būgštaujama, kad didelė stichinė nelaimė gali sutrukdyti Vanuatu pastangoms išlikti viena nedaugelio pasaulio šalių, kur iki šiol nepranešta apie jokius susirgimo COVID-19 atvejus.

Siekdamas išvengti viruso plitimo Vanuatu faktiškai uždarė savo sienas, tačiau skubios priemonės, tokios kaip viešų susibūrimų draudimas, buvo įšaldytos, kad žmonės galėtų rinktis evakuacijos centruose.

„Daugiausia dėmesio buvo skiriama COVID-19, o dabar nukreipėme jį į pasiruošimą ciklonui“, – Australijos transliuotojui ABC sakė Vanuatu Raudonojo Kryžiaus atsako į nelaimes koordinatorė Augustine Garae.

„Suprantame, kad dalis žmonių tam tikrose bendruomenėse nėra tinkamai pasirengę“, – pridūrė ji.