Pasaulyje

2020.04.06 11:02

Europos visuomeniniai transliuotojai ir EK perspėja dėl grėsmės žiniasklaidos laisvei

LRT.lt2020.04.06 11:02

Europos visuomeninių transliuotojų sąjunga (EBU) ir Europos Komisija (EK) ragina Europos valstybių vyriausybes nepiktnaudžiauti koronaviruso pandemijai suvaldyti skirtomis specialiosiomis priemonėmis, siekiant apriboti žodžio laisvę, žiniasklaidos laisvę ar laisvą naujienų ir informacijos srautą. 

Kaip nurodo EBU, šiuo beprecedenčiu laikotarpiu dar svarbiau yra saugoti visuomeninės žiniasklaidos priemonių nepriklausomybę ir tvarumą. Tokiais kriziniais atvejais kaip šis piliečiai iš visuomeninės žiniasklaidos tikisi patikimų žinių ir informacijos, rašoma pranešime žiniasklaidai.

COVID-19 pandemijai plintant Europoje, vis daugiau žmonių ieško informacijos visuomeninėje žiniasklaidoje. Ji taip pat palaiko visuomenę ir kitais aspektais: užsidarius mokykloms, teikia ugdomąjį turinį moksleiviams, organizuoja humanitarines kampanijas, remia vietos bendruomenes ir užtikrina taip reikalingas pramogas iš namų neišeinančiai auditorijai.

Dabartinė krizė dar labiau išryškino ypatingai svarbų nepriklausomų visuomeninių transliuotojų vaidmenį.

Raginame Vyriausybes ir atitinkamas institucijas užtikrinti, kad visuomeninių transliuotojų žiniasklaidos priemonės turėtų visas reikiamas priemones laiku ir profesionaliai reaguoti į krizę, kad joms būtų sudarytos sąlygos vadovautis tokiomis pamatinėmis vertybėmis kaip nepriklausomybė, universalumas, įvairovė, atsakomybė, inovacijos ir kompetencijos, rašoma EBU pranešime.

Negali pakenkti žiniasklaidos laisvei

Europos Komisija (EK) perspėjo dėl neramumus siekiančios sukelti dezinformacijos plitimo bei kai kurių šalių vyriausybių pastangų riboti žiniasklaidos laisvę.

„Sprendžiant visuomenės sveikatos problemas, kurias visame pasaulyje sukėlė COVID-19 pandemija, būtina imtis veiksmingų priemonių, padedančių apsaugoti žmonių gyvybę ir sveikatą. Tarp jų yra ir kova su paniką bei socialinius neramumus sukelti galinčia dezinformacija. Tenka apgailestauti, kad kai kurios vyriausybės tuo pasinaudoja kaip dingstimi įvesti neproporcingai griežtus žiniasklaidos laisvės ribojimus – tai yra priešingus rezultatus nulemiantis metodas, kurio būtina atsisakyti. Krizės laikotarpiu ypatingai turime saugoti savo brangiausias laisves ir teises“, – sako Europos Komisijos žmogaus teisių komisarė Dunja Mijatović.

„Per pastarąsias keletą savaičių parlamentai, vyriausybės ir vietos valdžios institucijos priėmė ne vieną teisės aktą, dekretą ar sprendimą, kurie gali akivaizdžiai suvaržyti žurnalistų ir kitų žiniasklaidos atstovų darbą ir apriboti visuomenės teisę gauti informaciją“, – prideda eurokomisarė.