Naujienų srautas

Pasaulyje2015.10.08 10:00

JAV prezidentas atsiprašė MSF dėl pražūtingo Kundūzo ligoninės subombardavimo

BNS 2015.10.08 10:00

JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį atsiprašė labdaringos medicinos organizacijos „Gydytojai be sienų“ (Medecins Sans Frotieres, MSF) dėl pražūtingo Amerikos aviacijos smūgio vienai ligoninei Afganistane, bet medikai reikalauja tarptautinio tyrimo.  

Šiuo metu vykdomi trys atskirti tyrimai – JAV kariškių, NATO ir afganų pareigūnų – dėl šeštadienį įvykdyto katastrofinio antskrydžio šiauriniame Kundūzo mieste, per kurį žuvo 22 žmonės.

JAV kariškiai pateikė kelis skirtingus paaiškinimus dėl to bombardavimo: nuo pirmųjų kalbų apie „atsitiktines civilių aukas“ iki dabartinio prisipažinimo, kurį išsakė B. Obama, per pokalbį telefonu su MSF vadove Joanne Liu pareiškęs, jog tas smūgis buvo klaida.

Viename pranešime sakoma, kad JAV ir NATO pajėgų Afganistane vyriausiasis vadas pažeidė nustatytas kovos veiksmų taisykles, surengdamas tą antskrydį, išprovokavusį tarptautinį pasipiktinimą.

B. Obama paskambino J. Liu, kad „atsiprašytų ir pareikštų užuojautą dėl MSF darbuotojų ir pacientų, kurie žuvo arba buvo sužeisti, kai JAV karo aviacijos smūgis per klaidą teko MSF lauko ligoninei Kundūze“, sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas.

Prezidentas sakė J. Liu „labai gerbiantis“ MSF darbą ir patikino, kad Pentagono tyrimas „pateiks skaidrią, išsamią ir objektyvią ataskaitą apie to incidento faktus ir aplinkybes“, pridūrė J. Earnestas.

Tačiau MSF, kuri tą ataką vadina karo nusikaltimu, pabrėžė, kad turi būti atliktas tarptautinis tyrimas, sakydama, jog tas bombardavimas prieštarauja Ženevos konvencijoms.

„Negalime kliautis kariškių vidiniu tyrimu“, – J. Liu sakė žurnalistams Ženevoje ir pridūrė, jog tą incidentą turi ištirti Tarptautinė humanitarinė faktų nustatymo komisija.

„Tai buvo ne vien ataka prieš mūsų ligonę – tai buvo ataka prieš Ženevos konvencijas“, – nurodė MSF vadovė.

„To negalima toleruoti“, – sakė ji.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi