Pasaulyje

2020.04.04 13:08

Britanijos pagrindinė opozicinė Leiboristų partija išrinko naują lyderį

LRT.lt, BNS2020.04.04 13:08

Jungtinės Karalystės (JK) pagrindinė opozicinė Leiboristų partija šeštadienį išrinko naują lyderį. Juo tapo Keiras Starmeris, skelbia „Sky News“.

Seras K. Starmeris įveikė kitas dvi parlamento nares – Lisą Nandy ir Rebeccą Long-Bailey. Jis pakeis kairuolį Jeremy Corbyną, atsistatydinusį po triuškinamo pralaimėjimo per gruodį vykusius visuotinius rinkimų.

„Sveikinimai Keirui Starmeriui, naujajam Leiboristų partijos lyderiui!“ – sakoma partijos „Twitter“ žinutėje, paskelbtoje po tris mėnesius vykusios lyderio rinkimų kampanijos.

Leiboristų partijos nariai, kurių, kaip manoma, yra daugiau nei pusė milijono, iki ketvirtadienio turėjo atiduoti savo balsą už, jų nuomone, verčiausią kandidatą perimti partijos vairą ir formuoti tolesnę partijos politiką.

Lyderio rinkimų maratonas prasidėjo sausio mėnesį, Leiboristų partijai patyrus triuškinamą pralaimėjimą gruodį vykusiuose visuotiniuose rinkimuose. Tačiau balsavimą pastarosiomis savaitėmis aptemdė prasidėjusi koronaviruso epidemija.

Keirą Starmerį palaikė dauguma Leiboristų partijos parlamentarų ir kai kurios didžiausios profesinės sąjungos.

K. Starmerio pagrindinė varžovė buvo J. Corbyno šalininkė ir atstovė verslo klausimais R. Long-Bailey, žadėjusi laikytis savo pirmtako užsibrėžto socialistinio kurso. Jai pavyko užsitikrinti įtakingos kairiojo sparno aktyvistų grupės „Momentum“, 2015 metais susiformavusios iš J. Corbyno rėmėjų, palaikymą.

Nors trečioji kandidatė parlamentarė L. Nandy pateko į paskutinį leiboristų vadovo rinkimų ratą, tačiau jos galimybės laimėti buvo vertinamos kaip menkos.

Naujasis JK leiboristų lyderis K. Starmeris atsiprašė dėl antisemitizmo partijos gretose

Naujasis lyderis K. Starmeris šeštadienį atsiprašė žydų bendruomenės už antisemitizmo apraiškas partijos gretose, pavadino jas „dėme“ ir pažadėjo negailestingai išrauti.

„Leiboristų partijos vardu atsiprašau“, – sakoma K. Starmerio pranešime, paskelbtame tuojau po to, kai buvo paskelbta jo pergalė partijos lyderio rinkimuose.

„Išrausiu šį nuodą su šaknimis ir spręsiu apie sėkmę pagal [partijos] narių žydų ir tų, kam atrodė, kad jie nebegali mūsų palaikyti, sugrįžimą“, – pridūrė jis.

2015-aisiais leiboristų lyderiu išrinktas J. Corbynas, veteranas socialistas, partiją pastebimai pakreipė į kairę. Jis pranešė, kad traukiasi iš savo posto, kai jo vadovaujami leiboristai rinkimuose pasirodė blogiausiai per kelis pastaruosius dešimtmečius.

Per vaizdo konferenciją su savo rinkimų kampanijos organizatoriais ir savanoriais ketvirtadienį K. Starmeris sakė, kad jo pergalė reikštų 120 metų partijos prisikėlimą.

Paskutinį kartą leiboristai buvo valdžioje 1997–2007 metais, kai vyriausybei vadovavo Tony Blairas, o vėliau – dar iki 2010 metų, kai jį pakeitė finansų ministras Gordonas Brawnas.

„Turime progą atgaivinti mūsų partiją ir mūsų judėjimą, o dar svarbiau – galimybę sugrąžinti Leiboristų partiją į valdžią, ten, kur ji turi būti“, – kalbėjo K. Starmeris.

„Šeštadienį žengsime didelį didelį žingsnį to link“, – pridūrė jis.

Nuo vasario 21 dienos, kai po kruopščios parlamento leiboristų atrankos kandidatų į partijos lyderius skaičius sumažėjo iki trijų, rinkimai vyko balsuojant paštu.

Dėl COVID-19 pandemijos paskelbtų reikalavimų laikytis socialinės distancijos, partija atšaukė iškilmingą nugalėtojo paskelbimo renginį.

Po konservatorių lyderio Boriso Johnsono triumfo gruodžio mėnesio rinkimuose kiti visuotiniai rinkimai numatyti po beveik penkerių metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt