Pasaulyje

2020.04.08 09:21

Populiarėjanti „Alternatyva Vokietijai“: vieni partijos nariai siūlo neonacizmą, kiti nori būti nuosaikesni

LRT.lt2020.04.08 09:21

Nuo pat tada, kai buvo įkurta, partija „Alternatyva Vokietijai“ siejama su kraštutinių dešiniųjų aplinka, įtakingos grupės partijos viduje bando riboti jos sąsajas su kraštutiniais dešiniaisiais. Tačiau kol kas nepanašu, kad jiems tai sektųsi, rašo „Deutsche Welle“.

Albrechtui Andreasui Harlassui patinka vokiškos tradicijos. Jis myli savo vokiečių aviganį Bruno, besikeičiančius metų laikus ir jų išskirtinius bruožus, pavyzdžiui, kalėdinę gruodžio ramybę. Tuo metu A. A. Harlassas namus papuošia pagal pagonių germanų tradiciją pagaminta specialia kalėdine žvakide. Jam taip pat patinka kalbėti archajiškas maldas: „Padėkokime už debesis ir vėją, už duoną ir vaisius, už protėvius ir palikuonis.“

Per socialinius tinklus Albrechtas Andreasas Harlassas visu tuo dalinasi su draugais. Jis yra AfD parlamentinės partijos atstovas spaudai Saksonijos parlamente.

Tačiau A. A. Harlassas neapsiriboja vien tradicijomis. Remiantis teismo sprendimu, jį galima pavadinti „neonaciu“. Vyro naudojama kalėdinė žvakidė buvo populiari tarp SS karininkų nacių valdymo metais, o jo kalbamą maldą parašė nacionalsocialistų ideologas, antisemitinių pažiūrų rašytojas.

A. A. Harlassas dėvi iš neonacių internetinės parduotuvės užsisakytus drabužius. O savo kalbose išsako svajonę, kad jo partija kada nors „užgrobs valdžią“ Vokietijoje – toks pasakymas tiesiogiai siejasi su Hitlerio valdymo pradžia, rašo „Deutsche Welle“.

A. A. Harlassas svajoja apie kitokią Vokietiją. Vokietiją, kurioje nebūtų toleruojama šiuo metu valdžioje esančių partijų politika. Vokietija, kuri „išsivalytų savo namus“ ir pasiųstų su tuo nesutinkančius žurnalistus „į darbo biržą.“ Visą laiką jis balansuoja tarp ultradešiniųjų šūkių ir buržuazinio paprastumo.

Ekstremalūs tinklai

Albrechtas Andreasas Harlassas nėra kraštutinių pažiūrų AfD partijos narys. Jis yra pakankamai gerai žinomas aktyvus partietis. Ir jis toks ne vienintelis. Alternatyva Vokietijai pasiskelbusi partija į savo gretas priima įvairius demagogus, pradedant radikalais ir baigiant revoliucionieriais. Yra su antikonstitucinėmis organizacijomis ir neonacių judėjimais susijusių veikėjų, rašo „Deutsche Welle“.

Partijoje yra Bundestago deputatų, vykusių pašaudyti kartu su Pietų Afrikos rasistinėmis grupuotėmis ar kviečiamų sakyti neonacistines kalbas. Ir yra daugybė aktyvių buvusių AfD darbuotojų įvairių žemių parlamentuose, kurie dažnai siejami su įvairiomis kraštutinių dešiniųjų brolijomis ar antikonstituciniais aktyvistais.

Vienas net įtariamas terorizmo finansavimu. Kitas buvo glaudžiai susijęs su įtariamu kraštutiniu dešiniuoju teroristu. Kairiosios pakraipos dienraščio „Tageszeitung“ atliktas tyrimas atskleidė, kad net 23 Bundestago deputatai įdarbino šiuos kriterijus atitinkančius žmones. Dar pridėkime gausius regioninius AfD skyrius, kurių nariai taip pat turi glaudžių ryšių su kraštutiniais dešiniaisiais, rašo „Deutsche Welle“.

Net ir „nuosaikiais“ save vadinantys funkcionieriai, pažiūrėjus iš arčiau, nebeatrodo tokie nuosaikūs. Paimkime, pavyzdžiui, Hamburgo parlamento frakcijos pirmininką Alexanderį Wolfą – jis priklauso kraštutinių dešiniųjų brolijai „Danubia München“, kuri kviečia Holokaustą neigiančius asmenis skaityti paskaitas.

Tokios radikalios pažiūros leido AfD sulaukti sėkmės Vokietijoje. Patiems radikaliausiems partijos skyriams geriausiai sekasi rinkimuose. Kai kuriuose Rytų Vokietijos regionuose jie gali tapti pagrindine politine jėga, rašo „Deutsche Welle“.

Konstitucijos gynimo biuras įspėjo AfD

Kuo partijos nariai tampa labiau žinomi, tuo labiau aiškėja jų sąsajos su kraštutiniais dešiniaisiais ir tuo didesnį susirūpinimą tai kelia šalies žvalgybos agentūrai (BfV). Ji oficialiai įvardino vieną partijoje veikiančią grupuotę antikonstitucine ir kraštutine dešiniąja.

Tai vėliau gali turėti rimtų pasekmių visai partijai. Jei esi mokytojas, policininkas ar kitos srities valstybės tarnautojas, gali būti atleistas iš darbo už tai, kad priklausai antikonstitucinei grupuotei. Tai gali atbaidyti AfD rinkėjus ir sutrukdyti partijos įsitvirtinimui valdžioje, rašo „Deutsche Welle“.

Dėl šios priežasties federalinis partijos vykdomasis organas paragino grupuotę, žinomą pavadinimu „Der Flugel“ („Sparnas“), išsiskirstyti. Ši grupuotė susibūrusi apie lyderį, kylančią partijos žvaigždę Bjorną Hocke. Anot pačios AfD, jis atstovauja apie 20 proc. visų partijos narių. B. Höcke ir kitas „Flugel“ grupuotės lyderis Andreasas Kalbitzas oficialiai per feisbuką pranešė, kad grupuotė išsiskirstė. Ar tai reiškia, kad AfD nebus tokia radikali? Kol kas tokių požymių nesimato.

Artimai tarpusavyje susijęs kraštutinių dešiniųjų grupuočių ir pavienių asmenų tinklas per daug glaudžiai persipynęs su partijos struktūra. O iki šiol partijos vadovybė rėmė radikalius veikėjus arba tiesiog nieko nedarė, kad juos apramintų, rašo „Deutsche Welle“.

Remiantis Vokietijos žvalgybos agentūros informacija, vykdomosios tarybos narys Andreasas Kalbitzas priklausė radikaliai orientuotai ir antikonstitucinei „Heimattreue Deutsche Jugend“ („Patriotinis Vokietijos jaunimas“) organizacijai, kuri laikėsi „Hitlerjugendo“ tradicijų tol, kol buvo išformuota. Pats A. Kalbitzas kol kas jokių neigiamų pasekmių nesulaukė.

400 mln. eurų valstybės pinigų

Radikaliosios partijos grupės savo sėkmę gali paaiškinti griežta disciplina. Jos kartas nuo karto surengia kokį agresyvų išpuolį, tačiau atrodo, kad jų nariai visuomet žino, kada reikia atrodyti paprastiems ir maloniems. Tai atitinka jų intelektualių lyderių, pavyzdžiui, Gotzo Kubitscheko, skelbiamas taisykles.

Šis leidėjas gali pasigirti nemenka įtaka partijos viduje. Jis kviečiamas į svarbius susitikimus pasidalinti savo įžvalgomis, rašo „Deutsche Welle“.

2017 m. liepą vykusiame susitikime jis rėžė įžanginę kalbą, kurioje AfD atstovaujantiems parlamentarams sakė: „Jūs privalote kalbėti dviem kalbomis: viena viduje, o kita išorėje“. Jo teigimu, pagrindinis tikslas yra taktiškai stumtelėti „nuomonės koridorių“ į dešinę.

„Posakiai, kurie paprastam piliečiui atrodo neįsivaizduojami ar per daug radikalūs, yra posakiai, kurių turite bet kokia kaina vengti,“ – aiškino G. Kubitschekas.

Todėl tiesioginiai reikalavimai keisti sistemą ar kurti autoritarinę valstybę turi būti užmaskuoti. Palaipsniui „judėjimas“ turi perimti „kalbos zonas“, kad tai, „kas atrodė radikalu, galiausiai nebeatrodytų nepriimtina“.

Tokie politikai kaip Albrechtas Andreasas Harlassas, laikydamiesi šios taktikos, greitai kyla karjeros laiptais partijos viduje. Ir jie augina finansinį raumenį.

Vokiečių dienraštis „Rheinische Post“ paskaičiavo, kad vien tik laikotarpiu nuo 2017 m. iki 2021 m. pagal valstybinę partijų finansavimo sistemą AfD bus išmokėta 400 mln. eurų parlamentinei veiklai remti – nuo municipalinio iki federalinio lygmens. Radikaliosios jėgos taip pat supranta, kad tas, kas moka, tas ir muziką užsako, rašo „Deutsche Welle“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.