Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.03 14:32

Politologas apie Rusiją pandemijos akivaizdoje: ji pati sutrikusi ir nežino, kaip reaguoti

Rusijos valdžia teigia gebanti susitvarkyti su pasaulyje plintančiu koronavirusu ir papildomų saugumo priemonių nusprendė imtis tik dabar, o Kremlius toliau skleidžiant dezinformaciją apie naująjį virusą. Savo ruožtu Europos Parlamentas (EP) koncentruojasi ties kova su šia dezinformacija apie koronavirusą.

Laidoje „60 minučių“ žurnalistas Deividas Jursevičius apie tai kalbėjosi su Europos Parlamento nare Rasa Juknevičiene ir Vilniaus universiteto tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologu Vyčiu Jurkoniu.

Rusijoje bręsta problema

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį paskelbė, kad dauguma šalies gyventojų dėl koronaviruso epidemijos privalės likti namuose iki balandžio pabaigos. Tiesa, anot V. Jurkonio, Rusijos vadovas paskelbė ne karantiną, o nedarbo dienas, o tai – skirtingi dalykai.

„Tai rodo, kad labai trūksta lyderystės. Viskas suverčiama vietos valdžios atsakomybei. Taip bandoma išvengti artėjančios ekonominės krizės, bet su tokias sprendimais, su lyderystės nebuvimu, atsakomybės neprisiėmimu, iš principo Putinas sau užprogramuoja politinę problemą ir politinę krizę. Jau dabar bent dviejų regionų vadovai ketvirtadienį atsistatydino. Visi gubernatoriai ir merai puikiai supranta, kad jie bus tie atpirkimo ožiai“, – sako politologas.

O iš tiesų, anot jo, jokių konkrečių priemonių, kaip kovoti su COVID-19, V. Putinas neįvardijo. V. Jurkonis mano, kad Rusijoje bręsta problema ir, jeigu anksčiau didžiausias viruso židinys buvo Maskvoje, tai dabar virusas gali plisti ir kituose regionuose.

„Tos apmokamos nedarbo dienos siunčia signalą, kad čia vos ne apmokamos atostogos. Todėl dalis Rusijos žmonių keliauja į regionus. Ypač Maskva“, – sako jis.

R. Juknevičienė: „Rusija prisižaidė“

Pati Rusija prisižaidė, sako EP narė Rasa Juknevičienė. Anot jos, jau keletą savaičių yra matomos pašaipos, patyčios iš Europos Sąjungos (ES), dezinformacija apie koronavirusą.

„Žmonėms nesakė tiesos, aiškino, kad Rusija kitokia ir Rusijoje nebus taip, kaip yra kitur. Netikros informacijos skleidimas ir nesakymas žmonėms tiesos, kas anksčiau ar vėliau suduoda kitu lazdos galu. Dezinformacija (...), manau, yra dar vienas papildomas virusas, kuris sklinda per pasaulį. (...) Kremlius jau paskleidė per pasaulį žinią ir toliau bando ją skleisti, kaip ten kitos valstybės nesusitvarko. (...) Taip pat paskleista žinia, kad ES griūna, byra ir panašūs dalykai. Tai nieko panašaus nėra“, – teigia ji.

R. Juknevičienė sako, kad ji kartu su EP nariu Andriumi Kubiliumi renka EP narių parašus, kuriuos siųs ES ir valstybių vadovams, kad būtų dar kartą atkreiptas dėmesys į tai, kiek ES prisideda kovoje su koronavirusu.

V. Jurkonio teigimu, Rusija iš principo ilgai neigė COVID-19 pačioje Rusijoje: koregavo skaičius, manipuliavo statistika – visi šie veiksmai buvo nukreipti į vidaus rinką ir jos vartojimui.

„Viena vertus, taip režimas reaguoja, bet tai grįš bumerangu. Visa dezinformacija yra inertiška, o ne koordinuota veikla. Tai gana iliustratyviai parodo vienas pagrindinių propagandos ir dezinformacijos veidų – Margarita Simonyan. Pati neseniai kėlė šurmulį savo tviteryje, kad Rusijoje trūksta medicininių kaukių, kostiumų, įrangos... Tai rodo, kad bent šiai dienai Rusija yra pati pasimetusi ir nežino, kaip reaguoti“, – sako politologas.

Visą pokalbį klausykite „60 minučių“ garso įraše:


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi