Pasaulyje

2020.04.03 09:31

Australijos mokslininkai pradėjo pirmąjį COVID-19 vakcinos bandymą

Jolanta Paškevičiūtė, Ieva Žigaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.04.03 09:31

Pasaulinėse lenktynėse dėl vakcinos nuo koronaviruso dalyvaujantys Australijos mokslininkai pradėjo pirmąjį vakcinos bandymą, pranešė Australijos mokslo agentūra. Mokslininkų optimistinės prognozės – po pusantrų metų pateikti vakciną visuomenei.

Laboratorijoje netoli Melburno Sandraugos mokslo ir pramonės tyrimų organizacijos mokslininkai dirba išskirtinio slaptumo ir atsargumo sąlygomis. Sukurtą preparatą jie sušvirkštė šeškams – pradėti pirmieji bandymai, truksiantys tris mėnesius.

„Šeškus pasirinkome, nes tai kvėpavimo takų virusas, o šeškai turi išskirtinių receptorių, kokių turi ir žmonės. Taigi, jeigu galėsime stabdyti viruso poveikį šeškų receptoriams, didelė tikimybė, kad vakcina bus veiksminga ir žmonėms“, – sako Sandraugos mokslo ir pramonės tyrimų organizacijos vadovas Robas Grenfellas.

Rezultato galima tikėtis kitų metų pabaigoje, sako mokslininkai.

Žinios. Naujausia informacija: šalyje patvirtinti 696 užsikrėtimo koronavirusu atvejai

„Optimistinis terminas – 18 mėnesių, kai galėsime pateikti vakciną vartotojams. Tai, žinoma, gali keistis. Laukia daug techninių iššūkių. Bet ką reikėtų pabrėžti – daug ką pavyko pasiekti greičiau, pasiekti dabartinį etapą – ikiklinikinius bandymus – paprastai reikia dvejų metų, o mes susitvarkėme per aštuonias savaites“, – teigia jis.

Pasak mokslininkų, vienos iš galimų vakcinų bandymai su žmonėmis gali prasidėti šio mėnesio pabaigoje arba gegužę.

„Tai priklausys nuo tyrimų laboratorijoje kitoje šalyje rezultatų“, – teigia R. Grenfellas.

Bus tiriamas ir vakcinos veiksmingumas, ir koks galėtų būti geriausias būdas ją naudoti – injekcija į raumenį ar nosies purškalas.

Sandraugos mokslo ir pramonės tyrimų organizacija – pirmoji mokslo organizacija už Kinijos ribų sėkmingai išauginusi virusą laboratorijoje, kad galėtų pradėti ikiklinikinius bandymus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.