Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.02 18:14

Ekspertai: išgijus nuo COVID-19, komplikacijų simptomai gali persekioti visą gyvenimą

atnaujinta 2020-04-03
LRT.lt 2020.04.02 18:14

Pasaulyje bendras užsikrėtimų COVID-19 skaičius perkopė 1 mln. ribą kartu daugėja ir pasveikusių žmonių. Tačiau medicinos ekspertai leidiniui „France 24“ nurodė, kad šis koronavirusas gali ilgam pažeisti žmonių plaučius, širdį, smegenis ir kitus organus, o kai kuriems žmonėms pokyčiai yra negrįžtami.

Nuo COVID-19 pasveiko jau virš 225 tūkst. žmonių, nors infekcija nusinešė virš 58 tūkst. gyvybių, kaip rodo Johnso Hopkinso universiteto duomenys. Medikai teigia, kad daliai išgyvenusiųjų išsivystė ūmus kvėpavimo sutrikimo sindromas (ARDS). Labiausiai paveiktiems žmonėms jis gali reikštis visą likusį gyvenimą, rašo „France24“.

Prestižinis mokslinis žurnale „The Lancet“ dar vasario pabaigoje pasirodė tyrimas, kuriame nurodyta, kad grupė pasveikusių pacientų Kinijos Uhano mieste turi ARDS.

„The Sunday Times“ pasirodęs Britanijos intensyvios medicininės terapijos fakulteto tyrimas rodė, kad apie 17 proc. analizuotų atvejų, šis sindromas išsivystė. Honkongo tyrėjai priėjo prie panašių išvadų ir nurodė, kad nedideliam pasveikusių skaičiui pasireiškė plaučių funkcijos susilpnėjimas, rašo „France24“.

„Dėl to, koks rimtas yra ARDS, jo žala gali likti visam gyvenimui. Didelis skaičius išgyvenusių ARDS žmonių negali grįžti į darbą“, – „France24“ sakė JAV Minesotos valstijos Mayo klinikos specialistas Ongjen Gajic.

ARDS nėra naujas fenomenas, jis aprašytas dar 1947 m. ir dažniausiai išsivysto dėl pneumonijos, sepsio ir gripo užsikrėtimų. Jo simptomai: didelis oro stygius kvėpuojant, išsekimo ir pasimetimo jausmas. Jis gali paveikti ne tik kvėpavimo ir kraujotakos sistemas, bet ir gyvybiškai svarbius organus bei sutrikdyti plaučių darbą neleidžiant kūno aprūpinti pakankamu deguonies kiekiu.

O. Gajic pažymėjo, kad COVID-19 atveju, infekcijos progresavimas į ARDS yra dažnesnis, nei užsikrėtus gripu. Medikai pažymi, kad kai kuriems pacientams gali pavykti atsigauti per maždaug 3 mėnesius, tačiau kitiems simptomai gali likti visam gyvenimui.

Anot Johns Hopkins universiteto Medicinos mokyklos JAV doc. Panagio Galiatsatos, žmogaus galimybė atsistatyti priklausys nuo 3 faktorių: jo plaučių būklės ir kokiu oru kvėpavo žmogus per gyvenimą; nuo ARDS sunkumo; ir to, ar gydymo metu prireikė naudoti ventiliatorių, kuris gali pažeisti plaučius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi