Pasaulyje

2020.04.02 16:01

Ar reikia dėvėti kaukę? Ekspertai vėl peržiūri gautas rekomendacijas

LRT.lt2020.04.02 16:01

Tema, apie kurią šiuo metu nuolat diskutojama pasaulyje: ar koronaviruso pandemijos metu turėtumėte ar neturėtume dėvėti veido kaukę? Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) oficialios rekomendacijos gali būti pakeistos, jei paaiškės naujų įrodymų, kad veido kaukės visgi gali apsaugoti žmones nuo koronaviruso, skelbia „Sky News“.

Pirmadienį PSO pakartojo rekomendacijas – dėvėti kaukę tik tuo atveju, jei sergate ar rūpinatės asmeniu, kuris serga. Vis dėlto vis daugiau pareigūnų ir sveikatos ekspertų teigia, kad žmonės turėtų dėvėti kaukes, kad būtų išvengta viruso plitimo.

Naujausi Honkonge atlikti tyrimai rodo, kad kaukės gali būti naudingos visuomenei, todėl PSO ekspertų grupė ketvirtadienį turės įvertinti šiuos įrodymus. Nuo to priklausys, ar bus oficialiai pakeistos jų rekomendacijos, rašo „Sky News“.

Infekcinių ligų specialistas profesorius Davidas Heymannas perspėjo, kad kaukių nešiojimo rekomendacijose yra daug problemų, nes žmonės jas dažnai dėvi netinkamai arba netinkamai jas nusiima.

„Šiuo metu vyksta diskusijos dėl kaukių naudingumo, nes Honkongas pateikė keletą įrodymų, kad kaukės gali būti naudingos apsaugant asmenis nuo infekcijos“, – teigia jis.

„Dar nėra aišku, ar tai tiesa. PSO grupė, su kuria dirbu, diskutuoja dėl to su grupe iš viso pasaulio“, – tęsė profesorius.

Honkonge surinkti duomenys apie kaukių naudojimą konfidencialiai buvo pasidalyti su PSO ir tikimasi netrukus paskelbti.

Skirtingi kaukių tipai, apie kuriuos diskutuojama

Tai vienas iš klausimų, kurį dabar taip pat svarsto Baltųjų rūmų ir JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro specialistai, CNN sakė vyriausiasis šalies užkrečiamųjų ligų ekspertas dr. Anthony`is Fauci.

„Nenešiosime šių kaukių amžinai, tačiau gali tekti nešioti trumpą laikotarpį po krizės. Galėčiau įsivaizduoti, kad kažkas panašaus vyktų tam tikrą laiką“, – pirmadienį Baltuosiuose rūmuose sakė JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

Apie idėją rekomenduoti plačiai naudoti kaukes JAV yra „labai aktyviai diskutuojama“ Baltuosiuose rūmuose, sakė A. Fauci.

„N95 kaukės, kurias dėvime sveikatos priežiūros srityje, neturėtų būti dėvimos plačiosios visuomenės“, – CNN sakė medicinos analitikas ir skubios medicinos pagalbos docentas iš Džordžo Vašingtono universiteto, gydytojas Jamesas Phillipsas.

„Nėra jokių įrodymų, kad kaukės nešiojimas darytų didelį įtaką. Jos naudojamos siekiant užkirsti kelią ligai ir yra skirtos sveikatos priežiūros darbuotojams, kurie yra arti pacientų, sergančių šia liga“, – teigė medikas.

Jo teigimu, logiška, kad visi, įskaitant ir tuos, kurie galbūt platina virusą, nešiotų kaukes kaip savotišką skydą. Tokiu būdu, anot jo, užkrėsti lašeliai nepatektų į orą ir būtų apribotas viruso plitimas. Tiesa, gydytojas pažymi, kad nerekomenduojama dėvėti kaukių iš marlės ar medvilnės audinių, mat jos negali apsaugoti nuo ligos. „Įrodyta, kad tai neveikia. Štai, kodėl ligoninėje nešiojame medicinines kaukes“, – sakė jis.

Savo ruožtu Tomas Inglesby „Johnso Hopkinso“ sveikatos saugumo centro direktorius twitteryje sekmadienį rašė sakydamas, kad „visuomenės nariai, eidami į viešumą, turėtų dėvėti nemedicinines medžiagines kaukes, taip siekiant sulėtinti virusą plitimą.“

Šalys, kuriose kaukės yra privalomos

Austrijoje, Čekijoje ir Slovakijoje visos veido kaukės yra privalomos. Daugelis čekų, kaip ir lietuviai, siuva savo kaukes dėl visuotinio kaukių trūkumo.

Antradienį Vokietijos Jenos miestelio valdžia teigė planuojanti taip pat pranešti apie privalomą kaukių dėvėjimą parduotuvėse, viešajame transporte ir kitose viešose vietose. Savo ruožtu Kinijoje, kur prasidėjo pandemija, rekomenduojama „išeinant iš namų dėvėti kaukę“.

Anksčiau kartojęs, kad paprastų medicininių kaukių sveikiems asmenims dėvėti nereikia, Lietuvos sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kovo 23 d. pakeitė poziciją ir paragino visuomenę visuomet dėvėti tiek medicinines, tiek savadarbes medžiagines kaukes einant į viešumą karantino laikotarpiu net ir sveikiems žmonėms.

Taip pat ministras teigė, kad kadangi medicininių kaukių šiuo metu trūksta, viešumoje galima būtų dėvėti medžiagines kaukes arba prisidengti burną bei nosį bent šaliku ar skarele.

Nors ministras teigė, kad medžiaginės kaukės gali būti naudojamos, Sveikatos apsaugos ministerijos Spaudos tarnybos patarėja Gabrielė Banaitytė patvirtino, kad SAM ragina niekada nenaudoti medžiaginių (medvilnės ar marlės) kaukių.

ULAC direktorius prof. Saulius Čaplinskas sako, kad tokios kaukės gali būti dėvimos, tačiau pažymi, kad svarbu nepamiršti kitų apsaugos priemonių – plautis rankas, neliesti veido.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.