Pasaulyje

2020.04.02 14:00

Smūgis Maskvos ambicijoms – Rusija ėmė juodinti Šiaurės Makedonijos tapimą NATO nare

LRT.lt 2020.04.02 14:00

Rusijos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paskelbė pareiškimą, kuriame siekiama pasmerkti ir išjuokti neseniai įvykusį Šiaurės Makedonijos įstojimą į NATO, rašo „EUractiv“.

Šiaurės Makedonija penktadienį oficialiai prisijungė prie NATO ir tapo 30-ąja Aljanso nare. Tai dar vienas smūgis Maskvai, kuri puoselėja viltį išlaikyti įtaką Vakarų Balkanuose.

Šalies vėliava buvo iškelta NATO būstinėje Briuselyje per mažą ceremoniją dėl koronaviruso pandemijos. Tarptautinė žiniasklaida renginiui skyrė mažai dėmesio.

Atrodo, kad Rusija tuo pasinaudojo, pabrėždama pompastikos trūkumą, palyginti su ankstesniais NATO plėtros etapais. Kremlius taip pat pasinaudojo tuo, kad, jų manymu, būta ratifikavimo teisinių pažeidimų, ypač dėl mažo 2018 m. rugsėjo 30 d. Šiaurės Makedonijoje vykusio referendumo dalyvavusiųjų skaičiaus.

Rusijos užsienio reikalų ministerija teigė: „Remiantis nacionaliniais įstatymais, 2018 m. Rugsėjo 30 d. referendume dėl narystės ES ir NATO dalyvavo mažas skaičius asmenų, kad rezultatas būtų pagrįstas. Visuomenei tapo žinoma apie įvairius kišimosi į Šiaurės Makedonijos vidaus reikalus atvejus, net šantažą ir gąsdinimus. Visa tai buvo nepastebėta mūsų Vakarų partnerių, kurie dažniausiai yra tokie prilipę prie įstatymų leidybos procedūros detalų.“

Rusija taip pat teigė, kad tokios silpnos šalies kaip Šiaurės Makedonija prisidėjimas vargu ar pagerins Aljanso pajėgas ir abejoja šalies narystės vertė.

Šiaurės Makedonijai tapo įmanoma prisijungti prie NATO, Skopjei išsprendus ilgai trukusį ginčą dėl pavadinimo su Atėnais. Šis žingsnis žymi sėkmingą diplomatijos savaitę Šiaurės Makedonijai: keliomis dienomis anksčiau Europos Sąjungos šalių vyriausybės po kelių atidėliojimų sutarė pradėti derybas su Skopje dėl narystės Bendrijoje.

NATO narės praėjusių metų vasarį pasirašė Šiaurės Makedonijos stojimo protokolą, o po to visi 29 nacionaliniai parlamentai ratifikavo šios Balkanų šalies narystę. Paskutinė tai padarė Ispanija.