Naujienų srautas

Pasaulyje2020.04.02 11:23

ES naujoje ataskaitoje – dar vienas įspėjimas apie Rusijos ir Kinijos skleidžiamą dezinformaciją

Rusija ir Kinija toliau vykdo dezinformacijos kampaniją per koronaviruso protrūkį, galinčią turėti „kenksmingų padarinių“ visuomenės sveikatai visame pasaulyje, teigiama Europos Sąjungos (ES) užsienio politikos paskelbtoje ataskaitoje.

Dokumentą, paskelbtą balandžio 1 d., pasirašė Europos išorės veiksmų tarnybos (EIVT) strateginės komunikacijos ir informacijos analizės skyrius.

Ši publikacija yra LRT.lt portalo partnerio „Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL)“ originalus kūrinys.

Joje sakoma, kad tiek valstybės, tiek valstybės remiami veikėjai „siekia išnaudoti visuomenės sveikatos krizę, kad paspartintų geopolitinius interesus, dažnai tiesiogiai ginčydami ES ir jos partnerių patikimumą.“

Teigiama, kad dezinformacija kelia pavojų efektyviam bendravimui krizių akistatoje ir visuomenės sveikatai. Teiginiai, kad koronaviruso protrūkis lemia ES dezintegraciją, populiarėja socialiniuose tinkluose, rašoma naujoje ataskaitoje.

Priduriama, kad tarp COVID-19 susijusio turinio, kurį skelbia Rusijos finansuojamas RT ir „Sputnik“, taip pat publikuojami straipsniai apie sąmokslo teorijas, tokias kaip „virusas buvo sukurtas žmonių“. Tokios istorijos paprastai sulaukia didesnio socialinių tinklų įsitraukimo nei kitos istorijos.

Šis dokumentas yra praėjusio mėnesio EIVT paskelbtos ataskaitos tęsinys, kuriame teigiama, kad Kremliaus žiniasklaidos propaganda buvo „akivaizdi, skleidžiant dezinformaciją apie koronavirusą, tikslas – pagilinti visuomenės sveikatos krizę Vakarų šalyse, ypač pakenkiant visuomenės pasitikėjimui nacionalinėmis sveikatos priežiūros sistemomis.“

Naujoje ataskaitoje sakoma, kad nuo sausio 22 dienos „EUvsDisinfo“ užfiksavo daugiau nei 150 Kremliui palankios dezinformacijos apie COVID-19 atvejų.

Ataskaitoje pažymima, kad valstybės kontroliuojamos žiniasklaidos priemonės „atkreipė dėmesį į Rusijos pasirengimą kovoje su koronaviruso protrūkiu, o Rusijos pagalba Italijai buvo plačiai aprėpta“.

Socialiniuose tinkluose ir toliau gausu melagingų sveikatos patarimų dėl pandemijos, kurie tiesiogiai prieštarauja oficialioms Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijoms, rašoma dokumente. Pavyzdžiui, „Sputnik Deutschland“ „Facebook“ ir „Twitter“ skleidžia teiginį, kad „rankų plovimas“ nepadeda.

Kinijoje valstybinė žiniasklaida agresyviai pabrėžia kai kurių Europos lyderių padėkos pareiškimus į Kinijos pagalbą, tuo pat metu reklamuodama Vyriausybės pareigūnų neįrodytas teorijas apie koronaviruso kilmę, rašoma ES pranešime.

Vakarų Balkanų regione sąmokslo teorijos ir toliau tendencingos, pavyzdžiui, teigiama, kad virusas yra JAV pagamintas biologinis ginklas, kiti – kad tai pretekstas užsienio invazijai. Tuo pačiu metu koronaviruso krizė yra susijusi su dabartiniu pasakojimu, kad ES „atsigręžia“ į Balkanus, rašoma pranešime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi