Pasaulyje

2015.11.13 16:14

ETT sudavė smūgį JAV IT bendrovėms

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.13 16:14

Europos Teisingumas Teismas (EET) nusprendė, kad sutartis dėl transatlantinio dalijimosi privačiais vartotojų duomenimis yra niekinė. Šia sutartimi naudojosi bendrovės, tokios kaip „Facebook“, bet informacija apie šnipinėjimą, išaiškėjusi per buvusio Amerikos saugumo agentūros darbuotojo Edward Snowdeno sukeltą skandalą, parodė, kad vadinamoji „saugaus uosto“ sutartis iš tikrųjų saugumo neužtikrina. Aukščiausios Europos teisinės institucijos verdiktas, jog sutartis turi būti panaikinta, turėtų suduoti skaudų smūgį Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) technologijų bendrovėms.

Iš pradžių tai atrodė lyg Dovydo kova su Galijotu, nedaug kas JAV Silicio slėnyje galėjo nuspėti, kad teisės studentas iš Vienos Maxas Schremsas taps aukštųjų technologijų bendrovių košmaru. Tai jis teismui apskundė socialinių tinklų milžinę „Facebook“ ir Airijos duomenų apsaugos agentūrą. Airijoje mažesni mokesčiai, todėl „Facebook“ ten įkūrė savo būstinę Europoje.

Maxo Schremso argumentai – prieš 15 metų pasirašyta „saugaus uosto“ sutartis yra per silpna, kad užtikrintų europiečių duomenų privatumą, ką įrodo Edwardo Snowdeno paviešintas Amerikos saugumo agentūros šnipinėjimas. Byla buvo nagrinėjama tvyrant teisinei įtampai tarp Vašingtono ir Briuselio, bet Europos Teisingumo Teismo verdiktas yra galutinis ir neskundžiamas.

„Europos Komisija (EK) po tokio verdikto turi pradėti rengti naują susitarimą su JAV dėl keitimosi duomenimis. Tai bus įmanoma, kai Jungtinėse Valstijose kaupiami europiečių duomenys bus geriau apsaugoti negu iki šiol. Ypač apsaugoti nuo Amerikos žvalgybos agentūrų“, – teigė Vokietijos teisingumo ministras Heiko Maas.

„Jau kiek laiko mes kartojome, kad vadinamasis saugus uostas nėra saugus. Teismo verdiktas yra labai svarbus ir Jungtinėms Valstijoms, ir Europai, nes tai ne politinis, o teisinis sprendimas. Europos Komisija turi nedelsdama atsakyti, ką darys toliau, kad keitimasis duomenimis būtų saugus. Tai labai svarbu verslui ir prekybai“, – pasakojo Europos Parlamento pilietinių teisių komiteto pirmininkas Claude‘as Moraes.

Vaidinamoji saugaus uosto sutartis leido dalytis Europos šalių piliečių duomenimis su sąlyga, kad bus apsaugotas jų privatumas. Tuo naudojosi daugiau negu trys tūkstančiai bendrovių, kaip „Facebook“, „Google“ ar „Microsoft“. Europos Komisija netrukus turėtų paskelbti, kad iš naujo rengs „saugaus prieglobsčio“ sutartį su Jungtinėmis Valstijomis, kurios anksčiau teigė, kad išvados pagrįstos „netiksliais teiginiais“.

„Facebook“ kaltinimai, kad M. Schremsas kreipėsi į teismą dėl finansinių sumetimų, esą prajuokino studento advokatą, kuris sakė, kad „jis gyvena dėl bylos, o ne iš bylos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt