Pasaulyje

2015.10.06 06:45

NATO smerkia Rusiją, kuri kelia „nepaprastą pavojų“

BNS 2015.10.06 06:45

NATO pirmadienį Rusijos įsibrovimą į Turkijos oro erdvę pasmerkė kaip „nepaprastą pavojų“ ir pareikalavo, kad Maskva nutrauktų visas atakas prieš Sirijos opoziciją ir civilius.  

„Sąjungininkės griežtai protestuoja prieš šiuos Turkijos suverenios oro erdvės pažeidimus ir smerkia šios įsibrovimus bei NATO oro erdvės pažeidimus. Sąjungininkės taip pat nurodo apie nepaprastą tokio neatsakingo elgesio pavojų“, – sakoma NATO pareiškime po skubiai sušaukto susitikimo Sirijos krizės klausimu.

Ambasadoriai iš 28 šalių, NATO narių, pareiškė esą labai susirūpinę dėl Rusijos karinių pajėgų telkimo Sirijoje ir atakų, kurios tapo civilių aukų priežastimi ir nekliudė „Islamo valstybės“ džihadistų (ISIL), priešingai negu tvirtina Maskva.

„Sąjungininkės ragina Rusijos Federaciją nedelsiant nutraukti savo atakas prieš Sirijos opoziciją ir civilius, savo pastangas sutelkti į kovą su ISIL ir skatinti konflikto sprendimą politinės pereigos procesu“, – sakoma NATO pranešime.

NATO nurodo, kad kariniai Rusijos veiksmai pasiekė „dar pavojingesnį lygį“ po dviejų atskirų Turkijos oro erdvės pažeidimų šeštadienį ir sekmadienį lėktuvais SU-30 ir SU-24 Chatajaus regione prie pietinės sienos su Sirija.

Beje, Turkija pranešė tik apie vieną rusų lėktuvo pažeidimą – šeštadienį.

„Minimas lėktuvas įsibrovė į Turkijos oro erdvę nepaisydamas aiškių, laiku padarytų ir pakartotų Turkijos pareigūnų perspėjimų“, – sakoma NATO pranešime.

„Laikantis NATO praktikos, Turkijos naikintuvas atsakė į šiuos įsibrovimus priartėdamas, kad atpažintų įsibrovėlį, tada Rusijos lėktuvai pasitraukė iš Turkijos oro erdvės“, – pažymima pranešime.

Rusija privalo tai „nutraukti ir liautis bei nedelsdama paaiškinti šiuos pažeidimus“, priduria NATO.

„Aljanso saugumas yra nedalomas, sąjungininkės yra tvirtai solidarios su Turkija“, – dar nurodoma pranešime.

NATO yra dislokavusi raketų „Patriot“ prie Turkijos pietinės sienos su Sirija, kad būtų išvengta migrantų antplūdžio dėl nuožmaus konflikto, nusinešusio jau 25 tūkst. gyvybių ir sukėlusio masinį migrantų bėgimą iš savo šalies, tikintis saugumo Europoje.

Beje, minėtas „Patriot“ raketas, kurios gali numušti ir lėktuvą, ir priešo raketą, planuota netrukus atitraukti, tačiau nežinoma, ar jų vietoje bus dislokuojama kita ginkluotė. Pasak NATO, šis klausimas šiuo metu nagrinėjamas.